fb

Ile grozi za posługiwanie się podrobionym dokumentem?

Co jakiś czas policja demaskuje kierowców, którzy z różnych przyczyn posługują się fałszywym prawem jazdy. Posłużenie się podrobionym dokumentem w czasie kontroli drogowej może skutkować kilkuletnim więzieniem. Mamy przykład z ostatnich dni.

Ile grozi za posługiwanie się podrobionym dokumentem?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 kwietnia 2022

Posługiwanie się fałszywym prawem jazdy

Brak lub utrata uprawnień, a także próba ukrycia prawdziwej tożsamości – to zapewne główne przyczyny posługiwania się fałszywym prawem jazdy przez niektórych kierowców. W znakomitej większości nie wiedzą o tym, że dziś podczas kontroli drogowej funkcjonariusze w kilka sekund są w stanie ustalić prawdziwość podawanych danych, w tym również okazywanego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do prowadzania pojazdów mechanicznych.

Baza CEPiK od kilku lat właściwie uniemożliwiła korzystanie z „lewych” dokumentów. Jak pokazuje przypadek z ostatnich dni, nie wszyscy kierowcy zdają sobie z tego sprawę i tym samym ryzykują karą nawet kilku lat pozbawienia wolności. 

Ogromna popularność prawa jazdy w telefonieOgromna popularność prawa jazdy w telefonieAnna Malinowska

Kierowca z fałszywym prawem jazdy

We wtorkowy wieczór (19.04) policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy na ulicy Poznańskiej zatrzymali do kontroli 43 letniego kierowcę opla. Jak szybko się udało ustalić, mężczyzna okazał im podrobiony dokument uprawniający do prowadzenia samochodu osobowego. 

Na niekorzyść mężczyzny działa również fakt, że znaleziono przy nim zakazaną substancję – mefedron. Zarówno fałszywe prawo jazdy jak i narkotyki znalezione przy kierowcy z powiatu kutnowskiego zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy. 

Ile grozi z fałszywe prawo jazdy?

W tej sytuacji kierowca opla oprócz kary za prowadzenie samochodu bez stosownych uprawnień, będzie musiał odpowiedzieć przed sądem za dwa przestępstwa. Pierwsze, to posiadanie narkotyków, za co grożą w tym przypadku trzy lata więzienia. Z kolei posługiwanie się fałszywym dokumentem jest zagrożone wyższą karą do 5 lat pozbawienia wolności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak zaoszczędzić energię?
oszczędzanie

Jak zaoszczędzić energię?

Gaszenie światła, gdy wychodzimy z pokoju, krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczenia przy wyłączonym grzejniku, włączanie pralki, gdy ma pełny wsad – to tylko kilka sposobów na to, jak...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!