Wybory 2023. Kiedy samorządowe, kiedy parlamentarne?

Kiedy odbędą się wybory parlamentarne i samorządowe w Polsce w 2023 rok? Terminowo powinny mieć miejsce na jesieni. Znamy cztery możliwe daty.

Wybory 2023. Kiedy samorządowe, kiedy parlamentarne?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 10 stycznia 2023

Kiedy wybory parlamentarne w 2023 roku?

Wybory do Sejmu i Senatu powinny mieć miejsce jesienią 2023 roku. Ciągle nie znamy dokładnej daty, ponieważ ta musi zostać podana nie później niż 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia obecnej kadencji Sejmu. Termin wskazuje prezydent Polski. Dokładną datę poznamy najpewniej w sierpniu 2023 roku.

Chcesz złożyć protest wyborczy? Krótszy termin w czasach pandemii — tylko 3 dniChcesz złożyć protest wyborczy? Krótszy termin w czasach pandemii — tylko 3 dniDorota Kraskowska

Według Konstytucji wybory zawsze muszą mieć miejsce w dzień wolny od pracy – 30 dni przed upływem czterech lat od początku kadencji Sejmu i Senatu. Choć nie znamy dokładnej daty wyborów parlamentarnych, to możemy przypuszczać, że odbędą się w którymś ze wskazanych dni:

  • Niedziela 15 października 2023 roku; 

  • Niedziela 22 października 2023 roku;

  • Niedziela 28 października 2023 roku;

  • Niedziela 5 listopada 2023 roku.

Najpewniej wybory odbędą się pod koniec października 2023 roku. A to m.in. ze względu na to, że obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa do 12 listopada 2023 roku.

Kiedy wybory samorządowe w Polsce?

Nieco inaczej ma się sprawa z wyborami samorządowymi. Po pierwsze – to premier określa datę wyborów samorządowych. Po drugie – w 2018 roku rząd wydłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat. Wybory samorządowe, które wyłoniły obecną kadencję – miały miejsce 21 października 2018 roku. To jednak oznaczałoby, że termin samorządowy pokrywa się z parlamentarnym.

Posłowie PiS zaproponowali projekt ustawy przewidujący wydłużenie kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Dzięki temu termin wyborów samorządowych mógłby odbyć się w późniejszym terminie, a nie na jesieni wraz z głosowaniem na wyłonienie parlamentarzystów.

Wybory 2019. Czy poseł musi spełniać złożone w kampanii obietnice?Wybory 2019. Czy poseł musi spełniać złożone w kampanii obietnice?Mikołaj Frączak

Wybory samorządowe w Polsce – problem z wydłużeniem kadencji

Sprawa wyborów samorządowych nie jest jednak prosta. Przygotowaną przez Sejm ustawę odrzucił bowiem Senat. Senatorzy nie zgodzili się na przesunięcie terminu wyborów samorządowych, bo to kolidowałoby z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które zostały zaplanowane na wiosnę 2024 roku. 

Wówczas sejmowa komisja samorządu terytorialnego negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu. Ostatecznie parlament ciągle nie może dojść do porozumienia w kwestii wyznaczenia daty wyborów samorządowych. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak – chce, aby premier wyznaczył datę na pierwszy tydzień kwietnia 2024 roku. 

Argumentuje to tym, że wybory samorządowe są niezwykle skomplikowane. Występuje w nich bowiem sporo komitetów, a przecież cały rok wyborczy, to też kampanie i nierzadko startują w nich te same osoby, co w wyborach parlamentarnych. Mimo to – przynajmniej na razie – nie mamy wyznaczonej nawet przybliżonej daty wyborów samorządowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!