Czy Ukrainiec będzie mógł głosować w polskich wyborach?

Jak podaje Straż Graniczna, od początku wojny w Ukrainie (24 lutego), do chwili obecnej granice z Polską przekroczyło już ponad 9 mln obywateli tego kraju. Ilu z tych, którzy zostali uzyskało prawa wyborcze?

Czy Ukrainiec będzie mógł głosować w polskich wyborach?
  • Jakub Stasak
  • /
  • 10 stycznia 2023

Polskie prawo, a głosowanie cudzoziemców

Zgodnie z art. 62 Konstytucji RP, prawo do udziału w referendach oraz wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, a także posłów, senatorów i swoich przedstawicieli w organach samorządu terytorialnego przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

Kwestię tę dodatkowo rozszerza zaś i doprecyzowuje 10 artykuł Kodeksu Wyborczego. Zgodnie z jego 2 punktem, nieco inne zasady obowiązują bowiem w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego.

Wybory 2023. Kiedy samorządowe, kiedy parlamentarne?Wybory 2023. Kiedy samorządowe, kiedy parlamentarne?Damian Jemioło

Taki stan rzeczy ma bezpośredni związek z koniecznością dostosowania obowiązujących w naszym kraju przepisów do unijnych traktatów i dyrektyw.

Dokument z 19 grudnia 1994 roku, nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek umożliwienia, mieszkającym na ich terenie na stałe obywatelom innych państw Wspólnoty Europejskiej, oddania głosu w wyborach do organów władzy lokalnej oraz Parlamentu Europejskiego.

Czy uzyskanie przez cudzoziemca numeru PESEL uprawnia go do udziału w wyborach?

Nie. Z przytoczonych przepisów wynika jednoznacznie, że obywatele Ukrainy oraz innych państw, niebędących członkami Unii Europejskiej, zyskują prawa wyborcze w Polsce wyłącznie wraz z otrzymaniem obywatelstwa.

Uchodźcy poprawią sytuacje na rynku pracy? Minister nie ma wątpliwościUchodźcy poprawią sytuacje na rynku pracy? Minister nie ma wątpliwościMichał Górecki

W zdecydowanej większości przypadków, ci z uchodźców, którzy decydują się zostać u nas na dłużej, ubiegają się zaś wyłącznie o nadanie numeru PESEL,

Jak wygląda procedura nadania i do czego uprawnia numer PESEL?

Nadanie cudzoziemcowi numeru PESEL ma miejsce:

• Z urzędu – wszystkim osobom zameldowanym w Polsce na pobyt powyżej 30 dni.

• Po złożeniu wniosku w dowolnym urzędzie gminy – jeśli wnioskodawca potrzebuje numeru PESEL ale nie ma możliwości meldunku.

27% uchodźców z Ukrainy chce pozostać w Polsce na stałe27% uchodźców z Ukrainy chce pozostać w Polsce na stałeAnna Malinowska

W związku z konfliktem zbrojnym, 12 marca 2022 roku, rząd polski przyjął specjalną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, w myśl której, w przypadku ukraińskich uchodźców, cała procedura skrócona została do niezbędnego minimum, a sam numer PESEL uprawnia ich min. do:

• Założenia i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,

• Świadczeń rodzinnych (w tym także tzw. 500+),

• Świadczenia „dobry start”,

• Świadczenia z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego,

• Dofinansowania obniżenia opłaty rodzica (np. za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym),

• Wszelkich świadczeń pieniężnych i niepieniężnych przyznanych przez ustawę z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej

. • Jednorazowego wsparcia finansowego (w wysokości 300 złotych na osobę).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!