Posiłek w szkole i w domu. Nowe kryteria dochodowe
Ustanowiono nowe kryteria dochodowe w programie “Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Na jej mocy zwiększone zostanie kryterium dochodowe. Ma to zapewnić lepszy dostęp programu oraz wsparcie większej ilości osób, które potrzebują pomocy.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 11 stycznia 2023
Uchwała Rady Ministrów
Uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019–2023 przyjęto 28 grudnia 2022 r. Główną zmianą jest podwyższenie kryterium dochodowego, które uprwania do otrzymania wsparcia ze 150% do 200% kryterium (mowa o nim w art. 8. ustawy o pomocy społecznej).
Na czym polega program Wspieraj Seniora?Dorota Kraskowska
Jakie są kryteria pomocowe?
W ten sposób specjalną pomoc w ramach programu “Posiłek w szkole i w domu” otrzymają osoby, które mają niskie dochody, które nie przekraczają:
- 1552 zł dla osoby, która samotnie gospodaruje (wcześniej było to 1164 zł),
- 1200 zł na osobę w rodzinie (wcześniej 900 zł).
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg tak mówi o programie: Zmiany te pozwolą zapewnić szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób wymagających pomocy w formie m.in. posiłku, produktów żywnościowych czy świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności. Dodatkowo program dofinansuje dowóz posiłków osobom niewychodzącym z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność, które same nie są w stanie posiłku przygotować. Osoby te bardzo często zgłaszają się po pomoc żywnościową.
Kto może liczyć na pomoc?
Z tego programu pomocowego, który finansowany jest z budżetu państwa oraz środków własnych, co roku zapewniana była pomoc dla wielu obywateli. Są to między innymi osoby starsze, niepełnosprawne, o niskich dochodach i dzieci wychowujące się w domach, gdzie jest trudna sytuacja materialna.
12 tysięcy na dziecko. Co wiadomo o świadczeniu?Martyna Kowalska
Pomoc dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym polega na codziennym zapewnieniu posiłku. Ma ona zapewnioną pomoc w postaci gorącego obiadu wydawanego w stołówce szkolnej.
Na cały program przeznaczono 2,75 mld złotych, co daje w przeliczeniu na rok 550 mln złotych. To jeden z bardzo ważnych i potrzebnych programów społecznych, które codziennie wspierają osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Program działa na terenie z całej Polski.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.