Posiłek w szkole i w domu. Nowe kryteria dochodowe

Ustanowiono nowe kryteria dochodowe w programie “Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w tej sprawie. Na jej mocy zwiększone zostanie kryterium dochodowe. Ma to zapewnić lepszy dostęp programu oraz wsparcie większej ilości osób, które potrzebują pomocy.

Posiłek w szkole i w domu. Nowe kryteria dochodowe
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 11 stycznia 2023

Uchwała Rady Ministrów 

Uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019–2023 przyjęto 28 grudnia 2022 r. Główną zmianą jest podwyższenie kryterium dochodowego, które uprwania do otrzymania wsparcia ze 150% do 200% kryterium (mowa o nim w art. 8. ustawy o pomocy społecznej). 

Na czym polega program Wspieraj Seniora?Na czym polega program Wspieraj Seniora?Dorota Kraskowska

Jakie są kryteria pomocowe? 

W ten sposób specjalną pomoc w ramach programu “Posiłek w szkole i w domu” otrzymają osoby, które mają niskie dochody, które nie przekraczają: 

  • 1552 zł dla osoby, która samotnie gospodaruje (wcześniej było to 1164 zł), 
  • 1200 zł na osobę w rodzinie (wcześniej 900 zł). 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg tak mówi o programie: Zmiany te pozwolą zapewnić szerszy dostęp i wsparcie większej grupy osób wymagających pomocy w formie m.in. posiłku, produktów żywnościowych czy świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności. Dodatkowo program dofinansuje dowóz posiłków osobom niewychodzącym z domu ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność, które same nie są w stanie posiłku przygotować. Osoby te bardzo często zgłaszają się po pomoc żywnościową.

Kto może liczyć na pomoc? 

Z tego programu pomocowego, który finansowany jest z budżetu państwa oraz środków własnych, co roku zapewniana była pomoc dla wielu obywateli. Są to między innymi osoby starsze, niepełnosprawne, o niskich dochodach i dzieci wychowujące się w domach, gdzie jest trudna sytuacja materialna.

12 tysięcy na dziecko. Co wiadomo o świadczeniu?12 tysięcy na dziecko. Co wiadomo o świadczeniu?Martyna Kowalska

Pomoc dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym polega na codziennym zapewnieniu posiłku. Ma ona zapewnioną pomoc w postaci gorącego obiadu wydawanego w stołówce szkolnej. 

Na cały program przeznaczono 2,75 mld złotych, co daje w przeliczeniu na rok 550 mln złotych. To jeden z bardzo ważnych i potrzebnych programów społecznych, które codziennie wspierają osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Program działa na terenie z całej Polski.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!