mLegitymacja emeryta-rencisty

Aplikacja mObywatel od stycznia 2023 r. będzie zawierała również elektroniczną wersję legitymacji emeryta i rencisty. Dzięki temu będzie można mieć ją w telefonie. To znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie w wielu sytuacjach.

mLegitymacja emeryta-rencisty
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 12 stycznia 2023

Elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty

Uzyskanie elektronicznej mLegitymacji będzie automatyczne, nie trzeba w tym celu składać żadnych dodatkowych dokumentów i wniosków w ZUS. Co istotne, osoby, które na emeryturę lub rentę przejdą od stycznia 2023 r. będą miały z automatu wydaną legitymację elektroniczną. Na specjalny wniosek emeryta lub rencisty zostanie dodatkowo wydana legitymacja w formie tradycyjnej, plastikowej karty. W tym celu będzie trzeba złożyć w odpowiedniej siedzibie ZUS wniosek — formularz ERL. 

Niższe limity dla dorabiających do emerytury i renty. Trzeba uważać!Niższe limity dla dorabiających do emerytury i renty. Trzeba uważać!Martyna Kowalska

Co istotne, elektroniczna legitymacja zostanie wystawiona także w wypadku, kiedy rencista bądź emeryt jest posiadaczem plastikowej legitymacji. mLegitymacja będzie miała taki sam termin ważności jak jej tradycyjna wersja. Od posiadacza legitymacji zależy, którą jej wersję będzie wykorzystywać na co dzień. Może to robić zamiennie, w zależności od sytuacji. To na pewno wygodne i bezpieczne rozwiązanie, gdy nie chcemy nosić przy sobie wszystkich dokumentów w portfelu. 

W jaki sposób dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel?

Właściciel mLegitymacji może ją samodzielnie dodać w bezpłatnej aplikacji mObywatel dostępnej na smartfony i tablety. W tym celu należy podjąć trzy proste kroki: 

  • uruchomić aplikację mObywatel, 
  • dotknąć opcję “dodaj dokument”, 
  • na rozwijanej liście wybrać “legitymacja emeryta-rencisty”, 
  • zatwierdzić wybór hasłem. 
Po wykonaniu tej prostej czynności, jak zalogujemy się na aplikację, zobaczymy ikonkę mLegitymacji. Wystarczy w nią kliknąć i wyświetlić dokument. Instrukcję, jak dodać legitymację emeryta-rencisty do aplikacji mObywatel w formie video można znaleźć TUTAJ.

Ile komornik może zabrać z emerytury?Ile komornik może zabrać z emerytury?Martyna Kowalska

Wniosek o tradycyjną legitymację 

Od stycznia 2023 osoby, które będą chciały mieć tradycyjną legitymację emeryta-rencisty w formie plastikowej karty identyfikacyjnej będą musiały w tym celu złożyć specjalny wniosek. Formularz ERL można złożyć osobiście w inspektoracie ZUS odpowiadającym naszemu miejscu zamieszkania, pocztą tradycyjną lub elektronicznie z pomocą systemu PUE.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!