Niższe limity dla dorabiających do emerytury i renty. Trzeba uważać!

Limity zarobkowe dla świadczeniobiorców dorabiających do emerytury i renty, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego zmienią się 1 września 2022. Niestety będą niższe! Kiedy zgodnie z prawem ZUS zawiesi świadczenia? Odpowiadamy

Niższe limity dla dorabiających do emerytury i renty. Trzeba uważać!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 sierpnia 2022

Zmiana limitów dla pracujących emerytów i rencistów

Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy emeryt i rencista, który nie osiągnął powszechnego wieku emerytalnego, może nadal pracować, ale musi uważać na to… ile zarabia. Wysokość wynagrodzenia ma bowiem wpływ na to, czy świadczenie może być w ogóle wypłacane. 

Renciści i emeryci, którzy dorabiają do swoich comiesięcznych świadczeń, muszą uważać, bowiem limity zarobków, jakie dopuszcza prawo, zmieniają się co trzy miesiące. Wskaźnik publikowany przez ZUS zależy od średniej krajowej w poprzednim kwartale. 

Obniżone limity zarobków dla emerytów i rencistów

Zła informacja jest taka, że limity, jakie będą obowiązywały od września są niższe. Wynika to z faktu, że kwartalny odczyt przeciętnej pensji był mniejszy niż trzy miesiące temu. Mówimy o różnicach rzędu kilkudziesięciu złotych. Warto uważać, by nowych barier nie przekroczyć!

Zacznijmy od pierwszego limitu, czyli 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 września wyniesie on 4309,40 zł brutto. Do końca sierpnia obowiązuje wyższy wskaźnik 4364,70 zł. Dlaczego ten limit jest istotny? Jeśli przychód świadczeniobiorcy przekroczy ten poziom, wypłata świadczenia będzie odpowiednio niższa za miesiąc, w którym przekroczenie nastąpiło. 

Ruszają przelewy 14. emerytur. Podajemy terminyRuszają przelewy 14. emerytur. Podajemy terminyMartyna Kowalska

Kiedy ZUS zawiesi emeryturę lub rentę?

Dużo ważniejszy jest drugi próg ustalony na 130% przeciętnej pensji. Od września będzie to 8003,20 zł. Do tej pory obowiązywał limit 8105,80 zł. Jeśli ta kwota zostanie przekroczona Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi wypłatę świadczenia za dany miesiąc. Jeśli zatem zarobki emeryta lub rencisty dochodzą do tego poziomu, trzeba bardzo mocno uważać! 

Kiedy obowiązują nowe limity dla emerytów i rencistów?

Ograniczenia, o których mowa, będą obowiązywały przez trzy miesiące – wrzesień, październik i listopad. Warto pamiętać, że od 1 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone nowe stawki. 

Czy limity zarobków dotyczą wszystkich?

Nie. Jeśli emeryt lub rencista osiągną powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, o limitach może zapomnieć. Ta grupa świadczeniobiorców może dorabiać do emerytury lub renty bez żadnych ograniczeń! 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!