27% uchodźców z Ukrainy chce pozostać w Polsce na stałe
27% uchodźców wojennych z Ukrainy chce pozostać w Polsce na stałe, nawet jeśli działania zbrojne dobiegną końca – wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Aż 78% chce nauczyć się języka polskiego.
- Anna Malinowska
- /
- 7 czerwca 2022
Ilu uchodźców z Ukrainy pozostanie w Polsce na stałe?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, przeszło połowa uchodźców z Ukrainy chce podjąć pracę w naszym kraju. Więcej, bo 78% deklaruje zamiar nauczenia się języka polskiego.
Według ankiety 27% wszystkich osób, które uciekły przed rosyjską agresją, chce pozostać w Polsce, nawet wtedy, kiedy wojna dobiegnie końca. „Chęć pozostania w Polsce, nawet jeżeli wojna się skończy, jest większa wśród osób z najmłodszych grup wiekowych. W grupie od 18 do 24 lat odsetek ten wynosi 30%, natomiast w grupie od 24 do 34 lat – 26%. Odsetek uchodźców, którzy nawet w sytuacji zakończenia wojny chcą pozostać w Polsce jest też wyższy w grupie osób pracujących – tutaj wynosi 30%.” - zauważa ARC Rynek i Opinia w podsumowaniu badania opublikowanym na swojej stronie internetowej.
Z czego utrzymują się uchodźcy z Ukrainy?
71% Ukraińców przebywających w Polsce przyznaje, że utrzymuje się z własnych pieniędzy. 44% ocenia swoją sytuację finansową za „średnią”. „Obecnie 83% uchodźców z Ukrainy nie pracuje, jednak ponad połowa (54%) chciałaby podjąć pracę, a polski rynek pracy potrzebuje pracowników” – zauważa pracownia ARC. Wśród głównych problemów na rynku pracy wymieniają brak znajomości języka polskiego.
Ukraińskie dzieci w polskich szkołach. Jakie zasady przyjmowania?Martyna Kowalska
Z jakich obwodów pochodzą ukraińscy uchodźcy w Polsce?
Według badania ARC Rynek i Opinia zdecydowana większość, bo 71% uchodźców przyjechała do Polski z obwodów, które zostały dotknięte bezpośrednimi działaniami zbrojnymi. Ponad połowa pochodzi ze średnich i dużych miast. Pracownia zauważa, że 39% wszystkich ankietowanych Ukraińców w Polsce mieszkało w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Mówimy zatem o takich ośrodkach jak Kijów, Charków, Odessa, Dniepr, Donieck, Zaporoże, Lwów, Krzywy Róg.
36% uchodźców to mieszkańcy terenów, które do tej pory w sposób szczególny ucierpiały w wyniku wojny tj. charakteryzujące się dużymi zniszczeniami w budynkach i infrastrukturze. Do tej grupy zaliczamy także te miejscowości, które znajdują się obecnie pod rosyjską okupacją.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.