Reforma kodeksu karnego. 30 lat więzienia za zabójstwo?

Projekt gruntownej reformy Kodeksu karnego, przyjął rząd na ostatnim posiedzeniu. Kary muszą być adekwatne do winy i odstraszać przestępców – informuje resort sprawiedliwości

Reforma kodeksu karnego. 30 lat więzienia za zabójstwo?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 lutego 2022

Reforma Kodeksu karnego – kary surowe i nieuchronne

Nowe, surowe podejście do Kodeksu karnego i karania przestępstw dobrze obrazują słowa ministra sprawiedliwościReforma Kodeksu karnego kończy z filozofią, że najbardziej zwyrodniałych przestępców należy wyłącznie resocjalizować. Kary muszą być i nieuchronne, i surowe. Zwłaszcza za najcięższe zbrodnie przeciwko życiu i zdrowiu” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że najbardziej niebezpieczni przestępcy muszą być izolowani od społeczeństwa. 

Resort sprawiedliwości chce m.in. zaostrzenia kar dla pedofilów oraz innych osób, które dopuściły się groźnych przestępstw. W ocenie ministerstwa, polskie sądy dość często skazują brutalnych przestępców na „rażąco niskie kary”, niższe nawet od tych, jakie wymierzane są za podobne czyny w innych państwach członkowskich UE. 

Rząd chce zreformować więziennictwoRząd chce zreformować więziennictwoMikołaj Frączak

Za niskie kary w Polsce?

Ministerstwo przytacza statystyki. Wynika z nich, że w ub.r. prawie 23% osób skazanych za zabójstwo usłyszało wyrok przewidujący karę do 8 lat więzienia. W przypadku 59% zabójców zasądzona kara nie przekracza 15 lat pozbawienia wolności. Resort zwraca uwagę, że blisko 1/3 osób skazanych za handel narkotykami, którzy stanęli przed sądem w 2021 roku, nie trafi za kraty na dłużej niż 3 lata.

Reforma Kk – większe kary w Polsce?

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje podniesienie górnego limitu terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, likwidując tym samym osobną karę 25 lat za kratkami. 

Ponadto, chce wprowadzenia bezwzględnej kary dożywocia oraz konfiskaty samochodów należących do kierowców, którzy siedli za kółkiem po pijanemu. MS wspomina w swoim komunikacie także o zaktualizowaniu Kodeksu karnego o nowe typy przestępstw. Prawo ma także ostrzej karać za korupcję. 

Wskazówki dla sądu w nowym kodeksie

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa - W zreformowanym Kodeksie karnym znajdą się ustawowe, bardziej konkretne niż obecnie, wskazówki dla sądu, co brać pod uwagę przy wymierzaniu kary jako okoliczność łagodzącą (np. naprawienie szkody czy dobrowolne ujawnienie przestępstwa), a co jako obciążającą (np. uprzednia karalność, wykorzystanie bezradności ofiary, jej niepełnosprawności, choroby lub podeszłego wieku, a także szczególne okrucieństwo). Dziś te ustawowe wskazówki są bardzo ogólne”– napisano.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!