Reforma kodeksu karnego. 30 lat więzienia za zabójstwo?

Projekt gruntownej reformy Kodeksu karnego, przyjął rząd na ostatnim posiedzeniu. Kary muszą być adekwatne do winy i odstraszać przestępców – informuje resort sprawiedliwości

Reforma kodeksu karnego. 30 lat więzienia za zabójstwo?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 9 lutego 2022

Reforma Kodeksu karnego – kary surowe i nieuchronne

Nowe, surowe podejście do Kodeksu karnego i karania przestępstw dobrze obrazują słowa ministra sprawiedliwościReforma Kodeksu karnego kończy z filozofią, że najbardziej zwyrodniałych przestępców należy wyłącznie resocjalizować. Kary muszą być i nieuchronne, i surowe. Zwłaszcza za najcięższe zbrodnie przeciwko życiu i zdrowiu” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami. Dodał, że najbardziej niebezpieczni przestępcy muszą być izolowani od społeczeństwa. 

Resort sprawiedliwości chce m.in. zaostrzenia kar dla pedofilów oraz innych osób, które dopuściły się groźnych przestępstw. W ocenie ministerstwa, polskie sądy dość często skazują brutalnych przestępców na „rażąco niskie kary”, niższe nawet od tych, jakie wymierzane są za podobne czyny w innych państwach członkowskich UE. 

Rząd chce zreformować więziennictwoRząd chce zreformować więziennictwoMikołaj Frączak

Za niskie kary w Polsce?

Ministerstwo przytacza statystyki. Wynika z nich, że w ub.r. prawie 23% osób skazanych za zabójstwo usłyszało wyrok przewidujący karę do 8 lat więzienia. W przypadku 59% zabójców zasądzona kara nie przekracza 15 lat pozbawienia wolności. Resort zwraca uwagę, że blisko 1/3 osób skazanych za handel narkotykami, którzy stanęli przed sądem w 2021 roku, nie trafi za kraty na dłużej niż 3 lata.

Reforma Kk – większe kary w Polsce?

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje podniesienie górnego limitu terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, likwidując tym samym osobną karę 25 lat za kratkami. 

Ponadto, chce wprowadzenia bezwzględnej kary dożywocia oraz konfiskaty samochodów należących do kierowców, którzy siedli za kółkiem po pijanemu. MS wspomina w swoim komunikacie także o zaktualizowaniu Kodeksu karnego o nowe typy przestępstw. Prawo ma także ostrzej karać za korupcję. 

Wskazówki dla sądu w nowym kodeksie

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa - W zreformowanym Kodeksie karnym znajdą się ustawowe, bardziej konkretne niż obecnie, wskazówki dla sądu, co brać pod uwagę przy wymierzaniu kary jako okoliczność łagodzącą (np. naprawienie szkody czy dobrowolne ujawnienie przestępstwa), a co jako obciążającą (np. uprzednia karalność, wykorzystanie bezradności ofiary, jej niepełnosprawności, choroby lub podeszłego wieku, a także szczególne okrucieństwo). Dziś te ustawowe wskazówki są bardzo ogólne”– napisano.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!