Ile wie o Tobie proboszcz? Ochrona danych osobowych

Raz w roku, w jedną z październikowych niedziel, Kościół katolicki przeprowadza liczenie wiernych uczestniczących we mszy świętej. Jakie jeszcze dane o parafianach bywają gromadzone? Sprawdzamy.

Ile wie o Tobie proboszcz? Ochrona danych osobowych
  • Jakub Stasak
  • /
  • 9 stycznia 2023

Czym jest RODO?

Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) — to zbiór europejskich przepisów dotyczących prywatności i ochrony danych. Wszedł w życie 25 maja 2018 i nakłada na administratorów tych danych szereg nowych obowiązków. Zostali oni zobowiązani min. do wyznaczenia Inspektorów Ochrony Danych Osobowych, którym powierzono pieczę nad wykonywaniem postanowień niniejszego rozporządzenia.

RODO a Kościół katolicki

Kościelnym administratorem danych osobowych może być każda jego jednostka administracyjna (np. parafia, diecezja, prowincja lub dom zakonny). W nawiązaniu do zaistniałych zmian prawnych Konferencja Episkopatu Polski wydała dekret ogólny. Do jego głównych założeń należą:

Apostazja. Jak wystąpić z kościoła?Apostazja. Jak wystąpić z kościoła?Jan Wróblewski

• Powołanie Kościelnego Inspektora Danych Osobowych (wybierany przez Zebranie Plenarne KEP na czteroletnią kadencję, z zastrzeżeniem, że nie istnieje limit kadencji).

• Brak obowiązku powoływania oddzielnego Inspektora Danych Osobowych w każdej z parafii (w tym przypadku wystarczy powołanie Inspektora Diecezjalnego).

Jak powinny być przechowywane dane osobowe wiernych?

Właśnie na proboszczach spoczywa jednak obowiązek przechowywania i zabezpieczania danych zapewniając im maksymalne bezpieczeństwo i ochronę przed dostępem osób nieuprawnionych, przypadkową utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.

Wydawanie wypisów musi odbywać się ponadto w odpowiednich kancelariach i być zorganizowane w taki sposób, aby znajdujące się w pomieszczeniu osoby nie miały możliwości wglądu w dane innych osób

Czy papież jest nieomylny wg Kościoła? Ciekawe rozstrzygnięcie z 1870 r.Czy papież jest nieomylny wg Kościoła? Ciekawe rozstrzygnięcie z 1870 r.Martyna Kowalska

Czas, w jakim chronione są poszczególne dokumenty, może się niekiedy znacznie od siebie różnić, a wynosi odpowiednio:

• Akty chrztu – do 100 lat wstecz,

• Akty małżeństwa – do 60 lat wstecz,

• Akty zgonu – do 50 lat wstecz,

Jakie dane można gromadzić i przetwarzać?

Na powyższe pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Trudność ta wynika przede wszystkim z faktu, że w powszechnym użyciu znajduje się obecnie kilka wzorów kartotek parafialnych. Każda z parafii samodzielnie decyduje o tym, z którego wzoru skorzystać, a niejednokrotnie opracowuje go samodzielnie. W takim wypadku decyzje dotyczące tego, jakie dane chce się uzyskać podejmowane są indywidualnie przez administratorów poszczególnych wspólnot.

Czy Kościół katolicki ma prawo przechowywać dane osób niebędących jego członkami?

Tak. Tego typu sytuacje mogą dotyczyć:

Stwierdzenie nieważności małżeństwa — krok po krokuStwierdzenie nieważności małżeństwa — krok po krokudr Michał Poczmański

• Byłych członków Kościoła – choć po złożeniu oświadczenia woli dotyczącego apostazji, formalnie przestajemy być jego członkami, to nasze dane pozostają w kościelnych archiwach, przyjęliśmy bowiem określone sakramenty, a informacje dotyczące ich udzielenia nie podlegają usunięciu z ksiąg parafialnych.

• Osób niebędących katolikami ale utrzymujących z nim w określonych sytuacjach stałe kontakty – przepis ten dotyczy min. narzeczonych i małżonków niebędących katolikami oraz osób korzystających z pomocy charytatywnej świadczonej przez organizacje działające w ramach Kościoła katolickiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!