Zwrotu jakich produktów można dokonać?
Zakupy to często chwile związane z odczuwaniem różnych emocji. Bywa, że wybór odpowiedniego produktu jest trudny — na rynku jest wiele wariantów cenowych oraz wersji kolorystycznych czy związanych z rozmiarem. Wiele osób ceni sobie możliwość sprawdzenia artykułu w domu, spędzenia czasu na przemyśleniach, czy jest on odpowiedni, spełniający oczekiwania. To bardzo dobre udogodnienie, szczególnie dla niezdecydowanych.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 13 lutego 2023
Czy sprzedawcy w sklepach internetowych mają obowiązek przyjęcia zwrotu każdego zakupionego produktu? Czy można odstąpić od zakupu produktów spożywczych? Przed zakupami warto poznać zasady obowiązujące w sklepach — dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek, czy straty pieniędzy.
Zwroty w sklepach stacjonarnych i internetowych
Sprzedawca w sklepie stacjonarnym nie ma obowiązku przyjmować zwrotów. Jeśli daje taką możliwość to jego dobra wola. Kupujący przed zakupem (podjęciem decyzji) lub w jego trakcie powinien dowiedzieć się, czy istnieje taka możliwość. Dobrze, aby został przygotowany regulamin, w którym opublikowane zostaną zasady, według których należy postępować, aby móc dokonać zwrotu. Powinien on znajdować się na stronie internetowej lub w widocznym miejscu, w takim, w którym klient bez problemu będzie mógł się z nim zapoznać. Bywa, że zasady zwrotu ustalane są ze sprzedawcą.
Zwrot przecenionego towaru. Czy można oddać towar, który jest przecenionyIga Gradzka
Inaczej jest w przypadku zakupów w e-sklepach. Tutaj istnieje możliwość rezygnacji z zakupionych produktów czy usług bez podawania przyczyn. Jakie warunki trzeba spełnić, by można było to zrobić? Przede wszystkim — istnieje 14 dni na odstąpienie od umowy — jest to czas gwarantowany ustawą. W tym czasie można podjąć decyzję, czy zakupiony produkt jest satysfakcjonujący, czy spełnia oczekiwania oraz, czy zostanie zatrzymany lub odesłany. Dotyczy to zarówno produktów, jak i usług.
Ważne! W przypadku zakupu usług w placówce stacjonarnej nie obowiązuje 14-dniowy okres na dokonanie zwrotu. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Jakie produkty podlegają zwrotowi?
Produkty podlegające zwrotowi określane są przez regulamin sklepu (stacjonarnego lub internetowego). W dzisiejszym artykule nie podamy szczegółowej listy — na podanie wszystkich produktów naprawdę brakłoby miejsca.
Zwracać zakupione artykuły można w różnych sytuacjach, jednak, jak już wcześniej wspomniano, w sklepach stacjonarnych należy stosować się do regulaminu przedstawionego przez sprzedawcę. To, co może być zwrócone w takiej placówce musi być dokładnie określone.
Przede wszystkim zwrotowi podlegają artykuły nowe, nieużywane, z metkami. Niektóre placówki stosują różne wyłączenia na przykład nie dają możliwości oddawania bielizny.
Zgubiony paragon. Czy w takiej sytuacji mogę złożyć reklamacje?Mikołaj Frączak
W przypadku sklepów internetowych — zwrotowi podlega naprawdę wiele produktów — ubrania, sprzęt elektryczny, elektroniczny, AGD, a nawet artykuły spożywcze, plastyczne, czy higieniczne. Zakupy w internecie to niezwykła wygoda — w wielu sytuacjach istnieje możliwość sprawdzenia produkty, czy oddania nietrafionego prezentu. Tu także należy zastosować się do zasady, że odesłać można tylko produkty, które nie były używane, otwierane, oraz gdy zostało poprawnie zgłoszone odstąpienie od umowy.
Istnieje także możliwość zrezygnowania z usług zakupionych poza siedzibą przedsiębiorstwa.
Wystarczy tylko zachować czternastodniowy czas na odstąpienie od umowy.
Kiedy sprzęt przestanie działać lub został dostarczony uszkodzony — nie można zwrócić zakupionego produktu. W takiej sytuacji należy złożyć reklamację. Sprzedawca powinien się do niej ustosunkować, a w przypadku uznania roszczeń — dokonać wymiany towaru lub zwrotu pieniędzy.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.