Czy sprzedawca musi wydać resztę?

Człowiek na zakupach spędza wiele czasu. Przebywa w różnych sklepach: kupuje produkty niezbędne do codziennego życia, wyposażenie domu, czy ogrodu lub po prostu sprawiające przyjemność, poprawiające humor.

Czy sprzedawca musi wydać resztę?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 24 lutego 2023

O ile w podczas kupowania produktów w Internecie najczęściej wybierane są płatności bezgotówkowe (wyjątkiem są zamówienia opłacane przy odbiorze), tak podczas stacjonarnych klient ma wybór, czy opłaci zakup gotówką, czy podejmie decyzję o skorzystaniu z karty, karty kredytowej, Blika. 

Dziś poruszamy temat płatności gotówkowej. Czy podczas wizyty w sklepie należy mieć wyliczone pieniądze, a banknoty 100, 200 czy 500 zł są naprawdę niemile widziane? 

Co przeszkadza klientom sklepów?

Nie każdy lubi taką formę spędzania czasu. Zdarzają się sytuacje, że występują duże przeszkody w wypełnieniu tego obowiązku, niekiedy sprawiające, że zachodzi konieczność zmiany dotychczasowego miejsca zaopatrywania się w niezbędne produkty.

Co może przeszkadzać podczas wizyty w sklepie? Czy wiecie, że jest wiele rzeczy mających wpływ na samopoczucie. Przede wszystkim — niekompetentna obsługa, brak wiedzy na temat sprzedawanego asortymentu. Dotyczy to naprawdę różnych sklepów, nie tylko spożywczych, marketów i hipermarketów.

Ogłoszono upadłość sieci sklepów! Jakie sklepy zniknęły z polskich miast?Ogłoszono upadłość sieci sklepów! Jakie sklepy zniknęły z polskich miast?Małgorzata Łaziuk

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć jest brak dbania o porządek (tutaj jednak należy zachować pewną ostrożność — często to osoby robiące zakupy wywołują bałagan nie odnosząc produktów na miejsce, nie zgłaszając obsłudze rozlania czy zniszczenia produktów lub po prostu śmiecąc), a także rozstawiany na paletach towar po sklepie, brak wyłożenia na półki.

Do wizyt w danej placówce może zniechęcić instrumentalne traktowanie klientów przez sprzedawców, a także brak odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące asortymentu.

Kolejnym, bardzo ważnym powodem, mającym duży wpływ na odczucia podczas wizyt w sklepie mają także udostępniane formy płatności za zakupy. Dobrze, jeśli dany punkt udostępnia różne jej rodzaje, a klient ma wybór, czy chce zapłacić za zakupione towary gotówką, kartą, czy blikiem. Coraz bardziej popularne stają płatności zbliżeniowe — naklejkami przez telefon, zegarkiem czy poprzez wirtualny portfel.

Wydawanie reszty — czy sprzedawca musi to robić?

Sprawa jest bardzo złożona. Tak naprawdę nie ma przepisu mówiącego wprost, jak postępować w takiej sytuacji. Z jednego z komunikatów opublikowanego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że pracownik sklepu nie ma obowiązku zajmować się poszukiwaniem pieniędzy w przypadku, kiedy klient zamierza zapłacić dużym nominałem. Dodatkowo — nie musi także sprzedawać produktu, gdy za zakupy o niezwykle niskiej, groszowej wartości płaci bardzo on dużym nominałem pieniężnym.

Pamiętajmy, że sprzedawca nie powinien opuszczać stanowiska pracy, klient zaś powinien zrobić wszystko, aby móc uiścić opłatę za zakupione towary. 

Czy można robić zdjęcia cenom w sklepach?Czy można robić zdjęcia cenom w sklepach?Anna Malinowska

Podsumowując: pracownik sklepu nie może odmówić sprzedaży bez powodu — w takiej sytuacji można nawet wezwać policję. Brak możliwości wydania reszty przez sprzedawcę należy do ważnych przesłanek dających powód do odmowy.

Mimo wszystko, w sytuacji, kiedy klient nie ma wymaganej kwoty pieniędzy ważnych jest naprawdę wiele czynników. Niezwykle dużo zależy od postawy kupującego (obie strony powinny pamiętać o zachowaniu cierpliwości, niepodnoszeniu głosu, zachowania zgodnego z zasadami dobrego wychowania). Warto zaznaczyć, że praca w sklepie wbrew pozorom jest bardzo wymagająca i ciężka, dlatego trzeba    pamiętać, aby nie dokładać zadań pracownikom, czy nie wywoływać trudnych wymian zdań.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!