Kim jest konsument i jakie ma prawa?

Konsument – czy może nim być także przedsiębiorca? Jeśli tak, to kiedy? Czy zawsze, gdy jako osoba fizyczna nabywamy towar lub usługę jesteśmy przedsiębiorcami?

Kim jest konsument i jakie ma prawa?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 21 marca 2023

Konsument to osoba która…

Definicję słowa „konsument” znajdziemy w Kodeksie Cywilnym, a dokładnie w artykule 221. Mówi ona, że konsumentem jest osoba fizyczna, która „dokonuje z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową”. Mówiąc prościej, jeśli kupujemy usługę lub towar od przedsiębiorcy na użytek własny, to jesteśmy konsumentami.  

Konsument 3.0Konsument 3.0Katarzyna Grum

A co jeśli nabywamy coś za pośrednictwem portali aukcyjnych? Wtedy konsumentami jesteśmy tylko wówczas, gdy kupiony przedmiot/sprzęt sprzedał nam przedsiębiorca. Gdy zaopatrzymy się w towar u osoby fizycznej, wówczas nie możemy się nazwać konsumentem. Podobnie dzieje się w tzw. relacji b2b. Czyli jeśli mam butik z modą i kupuje w hurtowni ubrania, to również nie występujemy tu jako konsument, tylko przedsiębiorca. 

Brak związku z działalnością gospodarczą

Mówiąc inaczej, w definicji słowa „konsument” bardzo ważnym elementem jest kwestia  braku bezpośredniego związku czynności prawnej konsumenta z prowadzoną działalnością gospodarczą lub zawodową. Jest to jedna z najważniejszych kwestii w rozróżnieniu konsumenta od przedsiębiorcy.

Prawa konsumenta. Zobacz, jakie prawa przysługują sprzedawcy, a jakie kupującemuPrawa konsumenta. Zobacz, jakie prawa przysługują sprzedawcy, a jakie kupującemuMichał Górecki

Brak bezpośredniego związku to sytuacje, kiedy nabywamy coś po to, aby zaspokoić potrzeby własne, naszej rodziny, przyjaciół lub znajomych (np. gdy robimy im prezenty). Z tego względu będzie konsumentem np. przedsiębiorca budowlany, który wykupuje w biurze podróży wycieczkę na rodzinne wakacje. W roli przedsiębiorcy wystąpi on, gdy kupi np. pustaki, z których będzie budował dom dla klienta. 

Czy zawsze jestem konsumentem?

Czasem jednak trudno jednoznacznie określić kto jest kim. Tak się dzieje np. gdy kupujemy samochód, laptop czy telefon komórkowy. Z jednej strony nabywamy tego typu towary, aby zaspokajać swoje osobiste potrzeby, z drugiej możemy je wykorzystać również do prowadzonej przez nas działalności.  

W takich przypadkach warto przeanalizować czy konkretna czynność jest typowa lub nie dla prowadzonej działalności gospodarczej. Można wtedy posiłkować się informacjami dostępnymi w ewidencji o prowadzeniu działalności (np. wskazanymi w rejestrze kodami PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności).  

A co w sytuacji, gdy kupujemy coś na fakturę, ale towar będzie służył nam do celów prywatnych? Co do zasady, w takiej sytuacji wciąż się jest konsumentem, ale udowodnienie, że produkt  służy nam do celów prywatnych może być trudne. Co więcej, co istotne, jeżeli występujemy w sprawie jako konsument, nie możemy zaksięgować i rozliczyć takiej faktury w ramach prowadzonej działalności, gdyż byłoby to działanie sprzeczne z przepisami. 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!