Polacy mniej kupują! Są nowe dane GUS

Zakupy przez Internet, w galeriach handlowych czy innych sklepach to nie zawsze sposób na miłe spędzenie wolnego czasu. Dla wielu osób to przykra konieczność. Są ludzie, którym nie przeszkadza gwar, lubiące spacery po sklepach, są też cierpiący na przykład na nadwrażliwość dźwiękową, dla których możliwość robienia sprawunków w Internecie stała się wybawieniem.

Polacy mniej kupują! Są nowe dane GUS
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 marca 2023

Jak wyglądają wybory zakupowe Polaków? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącymi spadku zakupów przez klientów indywidualnych (detalicznych).

O czym mówią dane GUS?

Zaledwie wczoraj Główny Urząd Statystyczny opublikował raport opisujący wybory klienta detalicznego (kupującego niewielką ilość produktów, na własny użytek). Wynika z niego między innymi, że w ciągu roku nastąpiła zmiana związana z zakupami różnych produktów. Przede wszystkim — znacząco obniżyła się sprzedaż paliw różnego rodzaju (ciekłych, gazowych, stałych). 

Kolejne grupy produktów, w których zanotowano mniejszą sprzedaż artykułów niż przed rokiem to:

  • żywność, napoje
  • meble, produkty RTV i drobnego sprzętu AGD,
  • pozostałe (niemożliwe do klasyfikacji),
  • książki, prasa itp.

10 mitów dotyczących zakupów w internecie10 mitów dotyczących zakupów w internecieMonika Świetlińska

W raporcie można także znaleźć informację, że sprzedaż w ujęciu rocznym w lutym 2023 roku uległa obniżce aż o 5%, mimo to — za produkty zapłacono więcej aż o 10,8%. 

Jakie mogą być powody takiej sytuacji?

Zakupy wykonywane są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W sieci zamawiane są różne produkty, często nawet — artykuły spożywcze, chemia gospodarcza, a nawet warzywa i owoce (np. w e-supermarketach). Polacy szukają oszczędności, zarówno pieniężnych, jak i czasowych. E- zakupy to często bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające na wykonanie kompleksowych zakupów, wykonanie tej czynności szybko, a także możliwości skonsultowania wyborów z bliskimi.

Do tej pory dużo czasu poświęcano na wyjścia do restauracji, czy zakupy, niestety w obecnym czasie znacznie obniża się ich częstotliwość i ilość środków przeznaczanych na takie cele. Kupowane są jedynie produkty spożywcze oraz inne, niezbędne artykuły. Powodów takie stanu można upatrywać w ciągle rosnącym wskaźniku inflacji, podwyższaniu stóp procentowych. Wynikiem tego są zwiększająca się wysokość raty kredytu, wzrost kosztu opłacania rachunków. Zmieniają się także ceny zakupu różnego rodzaju towarów (nie tylko spożywczych), czy usług. Niestety — coraz mniej osób może pozwolić sobie na częste małe przyjemności — dla spięcia domowego budżetu czasem niezbędne jest tzw. “zaciskanie pasa”. 

Budżet domowy. Jak go stworzyć?Budżet domowy. Jak go stworzyć?Iga Gradzka

Kolejną ważną przesłanką mającą wpływ na mniejsze zakupy w drugim miesiącu 2023 roku (w lutym) z pewnością miało zadbanie o płynność finansową, dążenie do stabilizacji po zakupach w grudniu (prezenty świąteczne) oraz styczniu (wyprzedaże).

Warto mieć nadzieję, że jest to jedynie sytuacja przejściowa i za jakiś czas będzie można odnotować obniżkę cen.

Dobrym nawykiem jest śledzenie informacji z Głównego Urzędu Statystycznego, a także odpowiedzialne zarządzanie budżetem domowym, wykonywanie działań, które mogą generować oszczędności. Dzięki publikowanym raportom można poznać wybory Polaków, a także znaleźć interesujące informacje.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!