Kto powinien skorzystać ze stałej obsługi prawnej dla firm?

Z każdym rokiem coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się skorzystać ze stałej obsługi prawnej. Czy rozwiązanie takie jest korzystne? Co się z nim wiąże? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym wyjaśniamy, na czym polega zewnętrzna obsługa prawna firm i kto powinien z takiej formy skorzystać.

Kto powinien skorzystać ze stałej obsługi prawnej dla firm?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 30 marca 2023

Obsługa prawna firm – co to takiego?

Z zewnętrznej obsługi prawnej korzystają przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa, organizacje, osoby prywatne oraz jednostki administracji publicznej. Przekrój klientów, jak i działań jest więc bardzo rozległy i zróżnicowany. Z tego względu nie da się też jednoznacznie wskazać, na czym polega obsługa prawna. Obejmuje ona wsparcie eksperckie z różnych dziedzin prawa. Zaskoczeniem dla wielu osób jest fakt, że nawet duże korporacje, które mają dobrze rozbudowane działy prawne, korzystają z usług firm zewnętrznych. Dlaczego? Problematyka prawna jest szeroka, a korzystając z firm zewnętrznych, można liczyć na indywidualne dopasowanie eksperta do danego zagadnienia, by ostatecznie ułatwić prowadzenie biznesu.

Podczas wyboru kancelarii należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej doświadczenie, na specjalizację pracowników oraz na to, czy firma dba o ich stałe doszkalanie w celu uaktualnienia wiedzy z zakresu przepisów prawa. Istotne są również kwestie finansowe, jednak nie powinny być one kluczowe podczas wyboru profesjonalnej firmy.

Porady prawne dla firm – główne zagadnienia

Firmy zajmujące się stałą obsługą prawną dla przedsiębiorstw oferują zazwyczaj pomoc z zakresu: zmian form prawnych działalności gospodarczej, windykacji, szeroko pojętej obsługi korporacyjnej, doradztwa podatkowego i prawnego, a także postępowania sądowego i administracyjnego. Zakres usług firm doradczych jest szeroki. Osoby zatrudnione w takich kancelariach powinny wykazywać się znajomością prawa gospodarczego, prawa pracy oraz regulacji, prawa spółek i wielu innych obszarów. Ważne jest również doświadczenie w przygotowaniu dokumentów, np. umów różnego typu.

Poniżej opisane zostały najczęstsze formy obsługi prawnej dla firm:

  • Zmiana formy działalności – wraz z rozwojem firmy zmieniają się wobec niej progi podatkowe, ale nie tylko. W celu zwiększenia zysków, zminimalizowania strat oraz optymalizacji procesów gospodarczych, niezbędne może okazać się przekształcenie formy prawnej przedsiębiorstwa. Taki ruch może przełożyć się na wiele korzyści. Zmiany mogą dokonać zarówno jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki jawne, jak i cywilne, których rozmiary gospodarcze się zwiększyły;
  • Kompleksowe przygotowanie dokumentacji – każda firma do prawidłowego działania potrzebuje umów. Niektóre z nich są proste i podczas ich sporządzania można kierować się określonym wzorem, inne wymagają wiedzy z zakresu prawa gospodarczego, podatkowego etc. W celu zabezpieczenia interesów przedsiębiorstwa najkorzystniej jest skorzystać z oferty firmy doradczej z dużym doświadczeniem, która jest w stanie przygotować profesjonalną i indywidualnie sporządzona dokumentację. Umowy to podstawa bezpieczeństwa dla wielu przedsiębiorstw.

Kiedy stała obsługa prawna będzie koniecznością?

Stała obsługa prawna firm może być korzystna dla wielu przedsiębiorców, w szczególności dla tych, którzy chcą mieć pewność, że ich działania biznesowe są zgodne z przepisami prawa. Nie każdą firmę stać na to, by posiadać i zatrudniać pełne piony prawne. Ma to głównie miejsce w dużych korporacjach, chociaż i te często korzystają z odrębnych firm doradczych ze względu na dużą rozpiętość problemów administracyjno-prawnych, z którymi mają do czynienia.

Są także rodzaje prowadzonych działalności, które powinny szczególnie zadbać o to, by korzystać ze stałej opieki prawnej. Dotyczy to przede wszystkim firm działających w branży, gdzie znajomość przepisów prawa jest istotna. Są to np. firmy farmaceutyczne, medyczne, transportowe czy budowlane. W takich branżach zachowanie zgodności z przepisami prawa jest kluczowe, a stała obsługa prawna może pomóc w uniknięciu ryzyka naruszenia przepisów.

Stała obsługa prawna dla dużych firm

Firmy doradcze oferujące stałą opiekę prawną często zajmują się przedsiębiorstwami o dużym zakresie działalności. Im większa firma, tym większe prawdopodobieństwo, że spotka się z różnego typu problemami prawno-biznesowymi, prawno-administracyjnymi i innymi. W takim przypadku stała obsługa prawna jest gwarantem zapewnienia szybkiej reakcji, a także może pomóc rozwiązać dany problem.

Stała obsługa prawna jest także dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o firmy rozwijające się. Chodzi o przedsiębiorstwa, które planują otwarcie nowych oddziałów, wprowadzenie nowych produktów czy usług. Pomoc prawna jest niezbędna po to, by wszystkie działania przebiegały zgodnie z prawem. Problemy prawne mają także firmy o charakterze twórczym. Borykają się one często z naruszeniem praw autorskich. W ich przypadkach pomoc dotyczy także na udzieleniu licencji czy przenoszeniu praw autorskich.

Zmieniające się prawo, np. wprowadzenie nowych zasad o ochronie danych osobowych RODO spowodowało, że nie tylko duże firmy potrzebują stałej opieki prawnej, lecz także i małe. Prawnicy ujednolicają i dostosowują regulacje związane z ochroną i przetwarzaniem danych osobowych. Prawnik może również pomóc w zakresie windykacji należności oraz egzekucji zobowiązań. Dotyczy to prawa karnego gospodarczego, a także spraw związanych z podatkami.

Zalety korzystania z pomocy prawnej dla firm

Rozwiązanie, jakim jest stała pomoc prawna dla firm, ma wiele zalet. Przede wszystkim związane są one z bezpieczeństwem przedsiębiorstwa. Do minimum zostaje ograniczone ryzyko związane z problemami prawnymi oraz daleko idącymi konsekwencjami dla przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma może skupić się tylko na swojej działalności i bez przeszkód się rozwijać. Stała współpraca z firmą doradczą jest wbrew pozorom zazwyczaj tańsza, niż jednorazowe zlecenia. Zaletą jest szybka pomoc i reakcja w sytuacjach problematycznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!