Cena przy kasie, a cena na półce. Co jeśli jest różnica?

Zakupy powinny być pozytywnym doświadczeniem dla konsumentów, dobrze, jeśli nie wywołują skrajnie złych emocji. Dla niektórych osób są one niezwykle stresujące, zwłaszcza gdy brak wystarczającej ilości pieniędzy, zakup jest pilny, lub istnieje konieczność przebywania w tłocznej kolejce.

Cena przy kasie, a cena na półce. Co jeśli jest różnica?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 12 kwietnia 2023

Ważne jest, aby sprzedawcy i pracownicy sklepów starali się zapewnić przyjazną i pomocną atmosferę, aby klienci czuli się mile widziani i zadowoleni z zakupów. Dostępność informacji o produktach, ich cenie i funkcjach oraz pomocy w wyborze produktów mogą pomóc w zminimalizowaniu stresu i niepewności. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak postąpić w sytuacji, gdy pomiędzy ceną na półce/ metce, a przy kasie występuje różnica. Czy można zakupić towar w niższej cenie?

Skąd się bierze różnica pomiędzy ceną na półce, a naliczoną przez kasjera?

Często zdarza się, że cena produktu widoczna na półce w sklepie jest niższa niż cena finalna na kasie. Może to wynikać z różnych czynników, takich jak na przykład:

  • Błędy w oznakowaniu — w niektórych przypadkach ta półce może być źle oznaczona, przez co klient może mylnie sądzić, że produkt jest tańszy niż w rzeczywistości.
  • Promocje — w sklepach często stosowane są promocje, które obniżają cenę produktów, jednak te promocje mogą dotyczyć tylko określonej ilości produktów lub być ograniczone czasowo (informacja o promocji nie została zdjęta z półki).

Polscy przedsiębiorcy mają problem z informacją o cenach. Posypały się karyPolscy przedsiębiorcy mają problem z informacją o cenach. Posypały się karyMichał Górecki

Sklepy powinny działać zgodnie z przepisami i informować klientów o prawdziwej cenie produktów.

Jak wygląda postępowanie w przypadku różnicy cen?

Jeśli klient czuje się oszukany, lub ma wątpliwości co do ceny produktu może spróbować wyjaśnić sprawę, porozmawiać z pracownikiem sklepu, który powinien upewnić się, że informacja, która została mu przekazana jest prawdziwa.

Łatwiej porównasz ceny usług towarów. Zmiany od 1 stycznia 2023 r.Łatwiej porównasz ceny usług towarów. Zmiany od 1 stycznia 2023 r.Anna Petynia-Kawa

Zgodnie z polskim Kodeksem cywilnym (art. 543) — jeśli cena produktu jest wyraźnie oznaczona na półce, a klient dokonuje zakupu, to sklep zobowiązany jest sprzedać produkt po cenie z półki. Można wykonać zdjęcie, aby udokumentować fakt występowania takiej opłaty.

Warto zaznaczyć, że sklep może również zarezerwować sobie prawo do zmiany ceny produktów bez wcześniejszego powiadomienia klientów, jednak zmiana ta musi zostać przeprowadzona w sposób uczciwy i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Ostatecznie, w przypadku sporu, czy wątpliwości warto porozmawiać z kierownikiem sklepu, a gdy to nie pomoże — można skontaktować się z właściwymi instytucjami, takimi jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Takie postępowanie może pomóc rozwiązać wszelkie nieścisłości.

Czy sklep ma obowiązek wydać resztę?

Taki problem ściśle wiąże się z zakupami, a pytanie jest zadawane niezwykle często, budzi wiele wątpliwości. Choć nie jest to określone prawem — wiadomo, że to obowiązkiem klienta jest posiadanie odpowiednio wyliczonej kwoty do zakupu towaru. Jeśli wydarzy się, że nie ma jej — sprzedawca może odmówić sprzedaży, poprosić o przejście do innego punktu, aby je rozmienić. Takie stanowisko ma również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto o tym pamiętać płacąc za zakupem banknotem o dużym nominale.

Jak widać — w przypadku różnicy cen stosuje się rozwiązania proklienckie. Dobrze, że w takim przypadku istnieją jasno określone zasady. Dzięki temu zakupy stają się czynnością bardziej przyjemną.  Dobrą praktyką jest sprawdzanie paragonów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!