Gdzie można kupić bilety na pociąg?

Rodzinne, służbowe — podróże zawsze mogą kształcić. To bardzo wygodny środek przemieszczania się po kraju. Obowiązkiem podróżnego jest zakup biletu na podróż, jego brak może powodować kłopoty. To, w jaki sposób zostanie nabyty trzeba dopasować do własnych preferencji. W jaki sposób można zakupić bilet na pociąg? Czy istnieją aplikacje, które są pomocne w tej czynności?

Gdzie można kupić bilety na pociąg?
 • Małgorzata Łaziuk
 • /
 • 13 kwietnia 2023

Zakup osobisty — wizyta na dworcu kolejowym

Taką formę zakupu wybierają osoby, które nie lubią korzystać ze sprzętu elektronicznego, lub takie, które nie posiadają internetowego konta oraz wszyscy, którzy nie czują się pewnie w świecie e-zakupów. Wizyta na dworcu i zakup biletu w kasie pozwalają na rozwianie wątpliwości związanymi z połączeniami kolejowymi.

Osobisty zakup biletu może oznaczać kupno w kasie biletowej lub w automacie znajdującym się na dworcu.

Jest to również możliwe podczas podróży: u konduktora, z doliczeniem opłaty (kilku złotych u przewoźników regionalnych, 20 zł w pociągu spółki Intercity). Warto pamiętać, że są przypadki, w których się jej nie pobiera: od osób niepełnosprawnych, czy gdy kasa biletowa na dworcu jest nieczynna (lub w ogóle jej nie ma). Chęć zakupu biletu u podczas podróży należy zgłosić wcześniej — niezwłocznie po jej rozpoczęciu. W przypadku pociągów Pendolino zakup w pociągu się nie uda — nie ma takiej możliwości.

Bilety przez Internet — dlaczego warto kupować je w sieci?

Jest to z pewnością wygoda — aby zakupić bilet na przejazd dla siebie, czy dla bliskich osób nie trzeba wychodzić z domu! Można na spokojnie sprawdzić opcje dojazdu, czy biletu, wybrać to, które najbardziej pasuje, czy skonsultować się z bliskimi. Wystarczy skorzystać ze stron przewoźników oraz określić dane.

W Polsce najczęściej korzysta się ze stron:

 • polregio,
 • intercity,
 • kolei mazowieckich,
 • kolei śląskich,
 • kolei dolnośląskich,
 • kolei wielkopolskich,
 • Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Zakupy przez powyższe strony są proste i szybkie, to ogromna oszczędność czasu. Korzystanie z tego sposobu (lub z aplikacji) pozwala na śledzenie promocji i kupno po korzystnej, dopasowanej cenie.

Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?Martyna Kowalska

Osoby wybierające się do innego kraju pociągiem mogą zakupić bilet w kasie, na stronach i aplikacjach polskich lub zagranicznych przewoźników,

Aplikacja — kupno biletu przez smartfon

Są też różne aplikacje mające na celu ułatwienie pasażerom zakup biletu na przejazd. Dla niektórych są one bardzo pomocne, szybkie w działaniu, a przez to, że telefon towarzyszy nam w wielu codziennych czynnościach, jest blisko przez cały dzień — czynnością zakupu biletu można zająć się wszędzie, w chwili, która z różnych względów jest najbardziej odpowiednia — wystarczy mieć tylko dostęp do internetu oraz korzystać z bankowego konta internetowego (dającego możliwość wykonania szybkich przelewów).

 • PKP Intercity — oficjalna aplikacja PKP Intercity,
 • e-podróżnik — aplikacja umożliwia zakup biletów na pociągi obsługiwane przez wielu przewoźników w Polsce,
 • SkyCash — dzięki niej można kupić nie tylko bilety kolejowe, ale także wykonać płatność za parking, zaopatrzyć się w bilety komunikacji miejskiej itp.,
 • mKolej — aplikacja dostępna dla użytkowników systemów Android i iOS,
 • Koleo — zakup biletów na pociągi w Polsce oraz w innych krajach Europy.

Warto pamiętać, że mogą one wymagać wcześniejszej rejestracji oraz posiadania karty płatniczej lub konta w serwisie płatności mobilnych.

Za co można otrzymać mandat w pociągu?Za co można otrzymać mandat w pociągu?Małgorzata Łaziuk

Pasażerowie udający się w podróż powinni pamiętać, że brak zakupu biletu (lub dokumentu poświadczającego ulgę) może skutkować nałożeniem przez konduktora dodatkowej opłaty. Nie warto unikać jej opłacania — po latach może wyegzekwować ją komornik, na przykład blokując wynagrodzenie, może też negatywnie wpływać na historię kredytową, co może skutkować brakiem możliwości uzyskania kredytu gotówkowego, czy hipotecznego, lub wzięcia sprzętu na raty.

Kolejna rzecz, na którą warto zwracać uwagę dotyczy tego, że w aplikacji, czy na stronie internetowej nie można dokonać takiej transakcji na kilka minut przed odjazdem pociągu — pozostaje zakup osobisty.

Warto pamiętać, by przed podróżą naładować telefon lub tablet, którym będziemy pokazywać bilet kupiony przez Internet/aplikację konduktorowi, nie dopuścić do sytuacji całkowitego rozładowania sprzętu. Można bilet wydrukować, by nie być zależnym od techniki, ponieważ gdy ona zawiedzie — brak możliwości pokazania biletu będzie skutkował naliczeniem opłaty dodatkowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!