Za co można otrzymać mandat w pociągu?

Podróż pociągiem — dla wielu osób to wielka przyjemność i miły sposób na spędzenie wolnego czasu. Warto jednak przed nią zapoznać się z regulaminem przejazdów spółki, której bilet został zakupiony. Dzięki wykonaniu tej czynności istnieje możliwość zminimalizowania wystąpienia przykrych niespodzianek i kłopotów podczas wyjazdu.

Za co można otrzymać mandat w pociągu?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 3 marca 2023

Pozwoli to także na przyjemne spędzenie podróży. Korzystając ze środków transportu zbiorowego można przemieścić w razie konieczności (zwłaszcza w przypadku, gdy ktoś nie posiada prawa jazdy) czy zwiedzić, poznać ciekawe, nieznane miejsca w Polsce lub za granicą.

Jakie czynności mogą spowodować nałożenie opłaty dodatkowej/mandatu?

1. Brak dokumentu przejazdu — biletu

Bezwzględnym obowiązkiem podróżnego jest zakup biletu. Może on zrobić to osobiście (w kasie lub u konduktora), a także przez internet — w aplikacjach, czy na stronach przewoźników. Przejazd "na gapę" może skutkować nałożeniem przez konduktora opłaty dodatkowej. Należy pamiętać, że do pociągu pendolino nie powinno się wchodzić bez biletu — nie ma możliwości zaopatrzenia się w niego podczas podróży. W takim pociągu pracownik ma obowiązek nałożyć na pasażera nie tylko opłatę dodatkową, musi także doliczyć kwotę biletu.

Koszt opłaty dodatkowej to:

  • 750 zł za brak biletu,
  • 600 zł za brak dokumentu (jeśli posiadany przez pasażera bilet został zakupiony z ulgą),
  • 300 zł w przypadku braku zastosowania się do zasad przewozu bagażu, nie uiszczenia opłaty za przewóz zwierząt.

Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?Martyna Kowalska

Uiszczenie nałożonej opłaty na miejscu zmniejsza jej wysokość, zapłacenie to konieczność — w przeciwnym przypadku po kilku latach może pojawić się przykra niespodzianka związana z egzekwowaniem należności przez komornika oraz z zablokowaniem środków na koncie bankowym.

2. Zachowanie niezgodne z regulaminem przejazdu.Pociągiem podróżuje wiele osób — powinno więc się zrobić wszystko, aby podróż upłynęła miło i spokojnie, stosować się do zasad dobrego wychowania, a także regulaminu. Podczas podróży nie można między innymi palić papierosów, pić alkoholu, zażywać narkotyków. Jeśli podróż odbywa się w wagonie ciszy — należy pilnować, żeby nie uprzykrzać przejazdu innym pasażerom.

Całkowicie zakazane jest naruszenie cielesności drugiej osoby. Za naruszenie nietykalności cielesnej u drugiej osoby, ekshibicjonizm, molestowanie seksualne może zostać nałożona kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia.

3. Kradzież — czynność zabroniona

Podróżni powinni pilnować swoich bagaży, czy rzeczy osobistych, a w momencie, kiedy nie może tego zrobić — poprosić współpasażera o chwilowe zwrócenie uwagi, w momencie, kiedy niezbędne jest na przykład skorzystanie z toalety, czy poszukanie konduktora.

Niestety — zdarza się, że wiele osób nie jest uczciwych i pasażerowie pociągu mogą stracić portfele, pieniądze, dokumenty, czy bagaż. Za przywłaszczenie, czyli kradzież można zostać ukaranym — za taki czyn możliwe jest oskarżenie, sprawa sądowa. Wiele zależy od jego kwalifikacji — czy zostanie to uznane za wykroczenie, czy za przestępstwo. Sąd może orzec karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 (z możliwością warunkowego umorzenia).

4. Zatrzymanie pociągu, użycie hamulca bezpieczeństwa, zmianę trasy pociągu

Użycie hamulca bezpieczeństwa powinno mieć uzasadnienie — w przeciwnym przypadku osoba, która zdecyduje się to zrobić może się narazić na konsekwencje związane na przykład ze złożeniem wyjaśnień lub ukaraniem. Jeśli pociąg zatrzymany został z ważnych pobudek — następuje odstąpienie od nałożenia kary, należy tylko uważać, aby nie zaciągać hamulca w tunelach czy na mostach — może być trudno w takim przypadku zadbać o bezpieczeństwo podróżnych.

Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa?Podróż pociągiem z psem. Czy trzeba kupić osobny bilet dla psa?Dorota Kraskowska

Konieczne jest uiszczenie opłaty w wysokości 2550,00 zł, jeśli przyczyną awaryjnego zatrzymania pociągu nastąpiło w wyniku:

  • żartu,
  • użycia hamulca bezpieczeństwa do zatrzymania pojazdu na stacji, na której ten się nie zatrzymuje,
  • ktoś postanowił zatrzymać pociąg, aby zbiec w celu uniknięcia odpowiedzialności za swoje czyny.

W niektórych przypadkach opłatę za czyny niezgodne z przepisami może nałożyć konduktor. Czasem jednak niezbędna jest interwencja służby ochrony kolei (SOK) oraz policji — na przykład, gdy odmawia on okazania dokumentu. Ujęcia mogą dokonać także pasażerowie, stosując zasadę obywatelskiego zatrzymania. Później należy oczekiwać na policję. Dobrze też pamiętać, że nie powinno się nadużywać siły — aby nie zostać oskarżonym o przekroczenie obrony koniecznej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!