Ostatnia szansa na skorzystanie z bonu turystycznego

Przypominamy, że 31 marca 2023 roku upływa ważność Polskiego Bonu Turystycznego. Do tego momentu można skorzystać z dofinansowania w formie bonu. Przy jego pomocy można opłacić w Polsce usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne.

Ostatnia szansa na skorzystanie z bonu turystycznego
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 8 marca 2023

Kto może skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego? 

Polski Bon Turystyczny przysługiwał wszystkim osobom, które w dniu 18 lipca 2020 roku miały przyznane prawo do świadczenia wychowawczego, które jest popularnie nazywane 500+ oraz dodatku wychowawczego. To drugie świadczenie przysługuje na dzieci, które:

 • są umieszczone w rodzinie zastępczej lub u osoby, która prowadzi rodzinny dom dziecka, 
 • placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, 
 • placówce opiekuńczo-wychowawczej (np, socjalizacyjnej, interwencyjnej, specjalistyczno-wychowawczej), w placówce opiekuńczo-terapeutycznej, w interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym. 

  Polacy wydali ponad 200 mln zł z Bonów TurystycznychPolacy wydali ponad 200 mln zł z Bonów TurystycznychMartyna Kowalska

Ponadto świadczenie w postaci Bonu przysługuje osobom, które w terminie od 19 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2021 roku nabyły prawo do świadczenia wychowawczego na dziecko albo dodatku wychowawczego. 

Czy przysługuje 500+, jeśli przebywamy za granicą?  

Polski Bon Turystyczny przysługuje Ci, jeśli przebywasz poza granicami Polski i: 

 • między 1 lipca 2019 r. a 18 lipca 2020 r. złożyłeś tam wniosek o świadczenie wychowawcze, który został przekazany do wojewody, a wojewoda nie rozpatrzył go do 18 lipca 2020 r.,
 • między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. złożysz tam wniosek o świadczenie wychowawcze, który będzie przekazany do wojewody i wojewoda nie rozpatrzy go w okresie, za który składane są informacje o osobach uprawnionych,
 • wojewoda wydał Ci decyzję o odmowie prawa do świadczenia wychowawczego w postaci dodatku dyferencyjnego.

Bon turystyczny również na wakacje 2022Bon turystyczny również na wakacje 2022Monika Świetlińska

W jaki sposób skorzystać z bonu?

By skorzystać ze świadczenia w formie bonu, należy: 

 • posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), 
 • aktywować bon na PUE ZUS (w zakładce [Ogólny], w menu bocznym jest zakładka [Polski Bon Turystyczny] > [Mój Bon]). Aby aktywować bon musisz podać swój aktualny adres e‑mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami. 
Świadczenie w postaci bonu turystycznego o wartości 500 zł możesz wykorzystać na wiele różnych produktów i usług branży turystycznej, przykładowo pobyt w hotelu, wycieczkę, bilety do parku rozrywki. Co ważne, możesz do 31 marca 2023 roku opłacić bonem turystycznym usługę, z której skorzystasz po tym terminie.   

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!