Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?

Wiosna to zmienna pogoda. A co za tym idzie – często nieprzewidziane warunki drogowe. Gdzie szukać informacji o tym, jak poradzić sobie w trakcie jazdy?

Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach krajowych?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 24 marca 2023

Początek wiosny to nierzadko zdradliwe warunki drogowe

W trakcie marca i kwietnia nierzadko warunki drogowe są trudne do przewidzenia. Wieczory są jeszcze chłodne, zdarzają się przymrozki, a także ulewy. Przez to droga na początku wiosny bywa nieprzewidywalna. Jak w takich sytuacjach sobie poradzić?

Kto odpowiada za zimowe utrzymanie drogi?Kto odpowiada za zimowe utrzymanie drogi?Michał Górecki

Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i nie szarżować, a także nie jeździć na pamięć. W przypadku autostrad i dróg ekspresowych nierzadko panele led umieszczone w pobliżu jezdni informują nas o stanie nawierzchni, tj. np. jej temperaturze. Dodatkowo postęp technologiczny sprawia, że pojazdy prawdopodobnie coraz lepiej będą „wyczuwać jezdnię”. 

Gdzie szukać informacji o warunkach drogowych?

Jeśli jednak nie mamy nowoczesnego samochodu z górnej półki – musimy zdać się na aplikacje. Mapy Google pomagają we wskazywaniu warunków na drodze. Dzięki nim widać np. gdzie spadł śnieg, w którym miejscu są zakorkowane ulice itd. Oczywiście, takich aplikacji jest więcej. Są też np. Yanosik, INRIX, Traffic Spotter, Waze czy V-Traffic.

Ponadto jeśli chcesz uzyskać informacje na temat warunków ruchu na drogach krajowych, to głównymi źródłami informacji są serwis internetowy https://drogi.gddkia.gov.pl/ oraz numer telefonu 19 111. 

Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?Mikołaj Frączak

Korzystając z tych źródeł, możesz poznać aktualne utrudnienia na trasie, takie jak korki czy remonty. Dodatkowo, użytkownicy dróg mogą tam zgłaszać wszelkie uszkodzenia infrastruktury drogowej lub sytuacje zagrażające bezpieczeństwu na drodze, których sami doświadczyli podczas jazdy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!