Wielkanoc na drogach. Kontrole, ograniczenia w ruchu

W okresie Świąt Wielkanocnych, zwiększone natężenie ruchu drogowego wymaga szczególnej uwagi i ostrożności. Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz informujemy o ograniczeniach dla ciężarówek i prognozowanej pogodzie.

Wielkanoc na drogach. Kontrole, ograniczenia w ruchu
 • Monika Świetlińska
 • /
 • 7 kwietnia 2023

W okresie Świąt Wielkanocnych spodziewane jest wzmożone natężenie ruchu na drogach krajowych. Jak zawsze przyda się rozwaga i rozsądek na drodze. Nad bezpieczeństwem będą czuwać policjanci. warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii zanim wyruszymy w dalszą trasę.

  Służby czuwają nad bezpieczeństwem na drogach

  Funkcjonariusze, jak co roku, będą pilnować bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Skoncentrują się między innymi na stan trzeźwości kierujących, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz stan techniczny pojazdów.

  Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa?Michał Górecki

  Sprawdzą także, czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach. Dodatkowo, zadbać będą o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju.

   Zasady bezpiecznej jazdy podczas świąt

   Podczas świątecznych wyjazdów pamiętajmy o podstawowych zasadach, które pomogą nam bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Drogi to nie miejsce na brawurę, dlatego warto jechać ostrożnie, nawet jeśli to oznacza dojechanie kilka minut później. Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych, więc postarajmy się, aby te świąteczne dni minęły w spokojnej atmosferze.

    Apel o trzeźwość za kierownicą

    Spotkania rodzinne często bywają okazją do wznoszenia toastów. Jednak nie wsiadajmy za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych na wypadek, który może spowodować utratę zdrowia czy nawet życia.

    Stąd apel do kierujących pojazdami o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w szczególności stosowanie się do ograniczeń prędkości, respektowanie praw pieszych oraz trzeźwość za kierownicą.

     Ograniczenia dla ciężarówek podczas Wielkanocy

     W okresie Świąt Wielkiej Nocy ograniczony będzie ruch pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Zakaz będzie obowiązywał w całej Polsce 8 kwietnia w godzinach od 18 do 22, a 9 i 10 kwietnia w godzinach od 8 do 22.

        Zmienna pogoda a bezpieczeństwo na drodze

        Kwiecień to miesiąc zmiennych warunków pogodowych. Szczególnie w południowej, górzystej części kraju, prognozy przewidują możliwe opady śniegu lub deszczu i śniegu, a temperatury w ciągu nocy poniżej zera °C.

        Pijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dniaPijany kierowca dwukrotnie zatrzymany w ciągu jednego dniaMartyna Kowalska

        Jezdnie mogą okazać się śliskie, szczególnie w godzinach porannych, na obszarach leśnych oraz wiaduktach. Dlatego kierowcy powinni dostosować styl jazdy do panujących warunków na drogach.

        Pamiętaj

        Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych ze zmiennymi warunkami pogodowymi, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach:

        • Przed wyjazdem sprawdź prognozę pogody oraz warunki na trasie.
        • Stosuj się do oznakowania drogowego oraz sygnałów świetlnych.
        • Zachowaj większą odległość od pojazdu jadącego przed Tobą.
        • Zmniejsz prędkość w razie złych warunków atmosferycznych, takich jak opady, śnieg, mgła czy silny wiatr.
        • Unikaj gwałtownego hamowania czy przyspieszania, które może prowadzić do utraty przyczepności.
        • Upewnij się, że opony Twojego pojazdu są w dobrym stanie i odpowiednie do warunków pogodowych.

         Dekalog rozsądnego kierowcy

         Kluczowe zasady bezpiecznej jazdy to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale również odpowiednie nastawienie. Dekalog rozsądnego kierowcy to zbiór zasad, które warto mieć na uwadze podczas jazdy:

          • Szanuj innych uczestników ruchu drogowego.
          • Stosuj się do przepisów ruchu drogowego oraz sygnalizacji.
          • Przestrzegaj ograniczeń prędkości.
          • Nie korzystaj z telefonu komórkowego ani innych urządzeń podczas jazdy.
          • Zachowuj ostrożność, szczególnie w pobliżu pieszych i rowerzystów.
          • Unikaj agresywnego zachowania na drodze.
          • Przestrzegaj zasad pierwszeństwa.
          • Nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
          • Dbaj o stan techniczny swojego pojazdu.
          • Pamiętaj o regularnych przerwach podczas długich podróży.

                     Gdzie szukać informacji o warunkach ruchu na drogach?

                     Serwis dla kierowców oraz numer 19 111 to główne źródła informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych. To z nich dowiemy się m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie.

                     „Interaktywna mapa śmierci" na oficjalnej stronie policji. Te dane mogą przerażać!„Interaktywna mapa śmierci" na oficjalnej stronie policji. Te dane mogą przerażać!Mikołaj Frączak

                     Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy. Dodatkowo, serwisy internetowe, takie jak te prowadzone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), oferują aktualne informacje na temat remontów, wypadków i innych wydarzeń mogących wpłynąć na płynność ruchu.

                     Warto także korzystać z aplikacji nawigacyjnych, które często oferują informacje na temat warunków ruchu w czasie rzeczywistym. Takie aplikacje, jak Google Maps czy Waze, mogą pomóc ominąć korki czy utrudnienia, a także dostarczyć informacji na temat miejsc, w których warto zrobić przerwę w podróży.

                     Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie się do podróży oraz dostosowanie jazdy do panujących warunków to kluczowe czynniki, które mają wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Bądźmy świadomymi i odpowiedzialnymi kierowcami, szczególnie w okresie wzmożonego ruchu, jakim są Święta Wielkanocne.

                     Fot. Policja.pl

                     Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
                     Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

                     Security Magazine

                     Czy ten artykuł był przydatny?

                     Newsletter

                     Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!