Gdzie można kupić bilety autobusowe?

Zakup biletu na przejazd autobusami komunikacji miejskiej lub międzymiastowej to bardzo ważna sprawa! W dzisiejszym artykule opisujemy, gdzie można zaopatrzyć się w nie, a także jak postąpić, kiedy nastąpi awaria biletomatu. Zapraszamy do lektury!

Gdzie można kupić bilety autobusowe?
 • Małgorzata Łaziuk
 • /
 • 26 kwietnia 2023

Czy można kupić bilet u kierowcy?

Taka opcja nie jest zbyt często spotykana w autobusach komunikacji zbiorowej w miastach, czy większych aglomeracjach. Częściej praktykowana jest raczej w mniejszych miasteczkach, a także podczas przejazdów międzymiastowych.

Jest to bardzo wygodny sposób uiszczania opłaty za przejazd, jednak ma on także swoje minusy. W sytuacji, kiedy wiele osób chce zakupić bilet może wystąpić opóźnienie. Dodatkowo — bardzo rzadko w pojazdach znajdują się terminale płatnicze, dlatego należy posiadać wyliczoną kwotę, tak aby nie było problemów z zapłatą.

Bilet na podróż warto mieć wcześniej, w przypadku zakupu osobistego może wydarzyć się sytuacja, że zabraknie miejsca w pojeździe i niezbędna będzie zmiana planów wyjazdowych. Z zakupu biletu u kierowcy lub w punkcie stacjonarnym, w którym są one dostępne  korzystają osoby, które nie czują się dobrze z technologią, nie posiadają internetowych kont bankowych, czy smartfonów.

Biletomaty — urządzenia dostępne w wielu pojazdach

Zakup w biletomatach jest jednym z najprostszych i najwygodniejszych sposobów kupowania biletów na komunikację miejską — nie należy się tego obawiać. W większości przypadków są one łatwo dostępne, umieszczone w strategicznych miejscach, co pozwala na szybkie działanie, bez potrzeby stania w kolejce czy szukania punktu sprzedaży.

Aby dokonać zakupu należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Zazwyczaj wystarczy wybrać rodzaj, wprowadzić odpowiednią kwotę, wybrać formę płatności (gotówka lub karta) i odebrać bilet. Takie urządzenia pozwalają też na kupno biletów ze zniżkami, na przykład dla dzieci, studentów czy seniorów.

Jak sprawdzić autobus, którym jedziemy na wycieczkę? Wystarczy smartfon z internetemJak sprawdzić autobus, którym jedziemy na wycieczkę? Wystarczy smartfon z internetemAnna Malinowska

W niektórych miastach biletomaty są wyposażone w czytniki kart miejskich, co pozwala na łatwiejsze korzystanie z komunikacji miejskiej.

Zdarzają się też awarie: jeśli urządzenie jest zepsute i nie można kupić biletu,  można skorzystać z innych sposobów na jego nabycie biletu, np. zakupić go u kierowcy, jeśli jest to możliwe, lub poszukać innych automatów w pobliżu. Warto również zgłosić zepsuty biletomat na infolinii lub w siedzibie przewoźnika.

Jeśli jednak nie udało się dokonać w żaden sposób, a kontrola wykryła jego brak, można otrzymać mandat. W takim przypadku można skontaktować się z przewoźnikiem i przedstawić sytuację, w której zepsute urządzenie uniemożliwiło nabycie biletu. Zdarza się, że przewoźnik może anulować mandat w takiej sytuacji lub zmniejszyć wysokość kary.

W internecie, przez aplikacje — wygoda

Dziś coraz bardziej popularne stają się zakupy biletów przy użyciu internetu lub aplikacji, Smartfon przy sobie posiada wiele osób — co za tym idzie nie ma problemu z korzystaniem ze stron internetowych, czy aplikacji.

Kupowanie biletów autobusowych  w taki sposób to bardzo popularna i wygodna opcja. 

Istnieje wiele stron internetowych, na których można kupić bilety autobusowe np.:

 • e-podroznik.pl,
 • FlixBus.pl,
 • Eurolines.pl,
 • Interbus.eu,
 • Busfor.pl,
 • Sindbad.pl,
 • Neobus.pl,
 • Voyager.pl.

Bilet można zakupić nie tylko na stronie internetowej, przewoźnicy udostępniają także aplikacje, które pozwalają na wykonanie takiej czynności. To łatwy i wygodny sposób, a przy okazji — istnieje możliwość śledzenia statusu swojego autobusu i planowania podróży.

Gdzie można kupić bilety na pociąg?Gdzie można kupić bilety na pociąg?Małgorzata Łaziuk

Bilety na komunikację miejską można kupić za pośrednictwem aplikacji mobilnych oferowanych przez poszczególne miasta lub regiony np.

 • SkyCash — aplikacja ta umożliwia zakup biletów na komunikację miejską w wielu miastach w Polsce, a także w niektórych miastach w Europie.
 • Jakdojade — pozwala na planowanie podróży komunikacją miejską w wielu miastach w Polsce, a także umożliwia zakupienie biletów w niektórych miastach.
 • ZTM Warszawa,
 • MPK Kraków,
 • ZTM Gdańsk.

Wiele innych miast również oferuje swoje własne aplikacje, dzięki którym można zakupić bilety na komunikację miejską.

Kupowanie przez internet oszczędza czas i jest bardzo wygodne. Nie ma potrzeby oczekiwania w kolejkach w punktach sprzedaży, czy szukania kiosku. Można zrobić to szybko, często z dowolnego miejsca, wystarczy tylko dostęp do internetu.

To także brak zmartwień: nie trzeba obawiać się utraty biletów — wszystko jest dostępne na urządzeniu mobilnym lub komputerze.

Kupując bilety przez internet, można skorzystać z różnego rodzaju promocji i zniżek, które są dostępne tylko dla klientów korzystających z tego rodzaju zakupu. Często ceny na stronach www, czy w aplikacjach są niższe niż u kierowcy lub w punktach sprzedaży, co pozwala na oszczędność pieniędzy.

Warto pamiętać, że w wielu przypadkach, kiedy przez kontrolerów zostanie stwierdzony brak ważnego biletu można otrzymać karę finansową. Dlatego zawsze warto upewnić się, jakie są wymagania dotyczące posiadania biletu w danym miejscu i w jaki sposób można go nabyć. Odpowiedzialnością jest zadbanie o jej uiszczenie — brak zapłaty może wywołać kłopoty, skutkować zajęciem komorniczym (po upływie czasu), a także uniemożliwić zakup artykułów na raty, czy wzięcie kredytu gotówkowego lub hipotecznego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!