Majówka 2023 na polskich drogach. Co musisz wiedzieć?

Nadszedł czas uwielbiany przez wielu Polaków — tak zwana majówka. To chwile beztroskiego wypoczynku, wyjazdy poza miejsce zamieszkania. Na co zwracać uwagę? Czy na drogach pojawią się dodatkowe kontrole policji?

Majówka 2023 na polskich drogach. Co musisz wiedzieć?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 28 kwietnia 2023

Kontrole policji — bezpieczeństwo jest najważniejsze!

W chwilach wzmożonego ruchu na polskich drogach zapewniane są dodatkowe kontrole: przeprowadzać będą je patrole oznakowane, a także policjanci poruszający się pojazdami nieoznakowanymi. Celem jest wyeliminowanie niebezpiecznych zachowań,  poprawa bezpieczeństwa na drogach. Będą także przeprowadzane badania trzeźwości — wsiadanie za kierownicę i prowadzenie auta na tak zwanym podwójnym gazie nie powinno w ogóle mieć miejsca!

Dni wolne od pracy w 2023. Zaplanuj urlopDni wolne od pracy w 2023. Zaplanuj urlopMałgorzata Łaziuk

Podróżując w tym okresie, warto pamiętać o kilku zasadach. Przed wyjazdem pod żadnym pozorem nie należy spożywać alkoholu (w przypadku, kiedy tak się stało trzeba zbadać stan trzeźwości alkomatem lub na komisariacie policji). Kierowca musi także zadbać o odpowiedni wypoczynek, zwłaszcza ten nocny — sen to bardzo ważna sprawa! Przed podróżą warto sprawdzić stan techniczny pojazdu, z pewnością pozwoli to uniknąć wielu przykrych niespodzianek podczas wyjazdów. Przejawem dbania o bezpieczeństwo, nie tylko swoje, ale także innych uczestników ruchu drogowego jest zadbanie o to, by co najmniej co dwie lub trzy godziny jazdy zrobić kilkunastominutową przerwę na parkingu, lub stacji paliw. Należy również przestrzegać ograniczeń prędkości, dostosowując ją do aktualnych warunków atmosferycznych i drogowych. W czasie jazdy koniecznie należy korzystać z pasów bezpieczeństwa, nie używać telefonu komórkowego, a dzieci przewozić w odpowiednio dopasowanych fotelikach. Przewożony bagaż powinno się prawidłowo zabezpieczyć.

Ograniczenia we wjeździe ciężarówek — czy obowiązują na początku maja?

Kierowcy samochodów powyżej 12 ton powinni zapoznać się z ograniczeniami związanymi z przejazdami ciężarówek w czasie długiego weekendu majowego. W Polsce w dniach 1 i 3 maja nie mogą się one poruszać w godzinach 8 — 22.

W dniu 2 maja 2023 r. (Dzień Flagi) obowiązuje zakaz wyjazdu dla kierowców ciężarówek na terenie całego kraju w godzinach od 18:00 do 22:00. Należy pamiętać, że ograniczenie w ruchu pojazdów ciężarowych dotyczy także dni pomiędzy i przed świętami narodowymi, a konkretne godziny zakazu różnią się w zależności od dnia.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie pojazdy ciężarowe są objęte zakazem. Wyjątki to między innymi ciężarówki przewożące artykuły łatwo psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwo oraz żywe zwierzęta. Po drogach mogą również przemieszczać się pojazdy:

  • biorące udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych
  • pomagające w usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych. policji, ITD, Służby Celnej,  Służby Ochrony Państwa, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Pełna lista została opublikowana w rozporządzeniu ministra transportu.

Za niedostosowanie się do zakazu jazdy mogą zostać nałożone kary: dla kierowcy od 200 do 500 zł, Ukarani mogą też być przewoźnicy i zarządzający transportem.

Szef kazał – mandat zapłaci pracownik. Konsekwencje jazdy „poza kontrolą i czasem pracy”Szef kazał – mandat zapłaci pracownik. Konsekwencje jazdy „poza kontrolą i czasem pracy”Mikołaj Frączak

Ograniczenia w ruchu ciężarówek zostały wprowadzone w celu poprawy sytuacji na drogach i zminimalizowanie możliwości wystąpienia wypadków w dniach, w których na ulicach można zaobserwować więcej  samochodów osobowych. Przedsiębiorcy i kierowcy wykonujący przewozy towarów pojazdami powyżej 12 ton powinni planować swoją pracę w sposób, który umożliwi im dotarcie do celu w odpowiednim czasie — gdy nie ma zakazu.

 Maj to miesiąc, w którym także w innych krajach pojawiają się takie ograniczenie. Warto o tym wiedzieć, mieć aktualne informacje z kraju, do którego podróżujemy.

W tych dniach należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo: wiele osób wyrusza w krótsze lub dłuższe podróże. Zachowanie odpowiedzialności na drodze to obowiązek każdego kierowcy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!