Jak wygląda kontrola biletów w pociągu i w autobusie?

Podróżowanie środkami lokomocji pozwala na proste przemieszczenie się z jednego miejsca w drugie. Kontrola biletów jest niezbędna w przypadku przejazdu pociągiem lub autobusem. W dzisiejszym artykule poruszamy temat związany z taką czynnością — opisujemy, kto się nią zajmuje, oraz jaka kara grozi za brak posiadania biletu lub zakup z nieodpowiednimi zniżkami.

Jak wygląda kontrola biletów w pociągu i w autobusie?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 2 maja 2023

Podróż pociągiem — jak wygląda kontrola biletów?

W tym środku lokomocji bilety, a także dokumenty uprawniające do zniżek sprawdzają konduktorzy lub kierownicy pociągu. Pasażerowie pozostają na swoich miejscach, kontrolerzy przemieszczają się i proszą o okazanie biletów;  mogą też sprawdzać, czy podróż odbywa się zgodnie z datą wydrukowaną na bilecie, a podróżni znajdują się w odpowiednim miejscu (w klasie, wagonie, czy wreszcie — czy wybrali dobre siedzenie). Konduktorzy zazwyczaj mają ze sobą urządzenia do odczytu kodów kreskowych lub smartfony z aplikacją umożliwiającą weryfikację biletu elektronicznego. Warto pamiętać, że e-bilet ważny jest jedynie z dokumentem tożsamości!

Podczas przejazdu mogą padać różne pytania: na przykład o posiadanie dokumentów, takich jak legitymacja studencka, Karta Dużej Rodziny, dowód osobisty, legitymacja osoby niepełnosprawnej. W przypadku braku biletu lub ważnego dokumentu uprawniającego do jazdy kontroler może poprosić pasażera o zakup nowego, z pełną opłatą, a także nałożyć opłatę dodatkową, lub, w najgorszym przypadku nie dopuścić do dalszej podróży.

Taka czynność może odbywać się kilka razy podczas jednej podróży, w zależności od długości trasy i rodzaju pociągu. Dlatego ważne jest, aby bilet, a także dokument potwierdzający prawo do jazdy mieć w miejscu, do którego jest łatwy dostęp. Pozwoli to uniknąć kłopotów. W niektórych przypadkach, np. przy wyjazdach międzynarodowych, kontrola biletów może być bardziej szczegółowa i wymagać przedstawienia dodatkowych dokumentów, takich jak paszport czy wiza.

Kontrola w autobusach komunikacji miejskiej i międzymiastowej

Jeśli chodzi o przeprowadzenie czynności sprawdzenia biletów, czy dokumentów uprawniających do ulg w autobusie należy dokonać rozgraniczenia, czy chodzi o komunikację miejską, międzymiastową, czy międzynarodową.

Kontrola biletów w autobusie dalekobieżnym zazwyczaj przebiega podobnie jak w pociągu. Kontrolerzy wchodzą do autobusu i sprawdzają bilety lub dokumenty potwierdzające prawo do podróży. Mogą także skontrolować bagaż podróżnych, aby upewnić się, że spełnia on wymagane standardy. Przy przejazdach międzynarodowych należy spodziewać się konieczności przedstawienia dokumentów takich jak wiza, czy paszport.

Jeśli pasażer nie dokonał opłaty za przejazd lub nie zabrał ze sobą dokumentu tożsamości, dokumentu, uprawniającego do zniżek, może zostać poproszony o opuszczenie autobusu na najbliższej stacji lub o dokonanie zakupu biletu u kontrolera.

Warto pamiętać, że brak ważnego biletu lub dokumentu uprawniającego do jazdy może wiązać się z konsekwencjami finansowymi, a także z utrudnieniami w dalszej podróży.

Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?Bilet kolejowy w smarftonie. Co, jeśli wyczerpie się bateria w telefonie?Martyna Kowalska

Sprawdzanie biletów w komunikacji miejskiej jest często przeprowadzane przez kontrolerów, którzy wsiadają do tramwajów, autobusów lub metra i dokonują czynności sprawdzających. Kontrolerzy zazwyczaj noszą identyfikatory, co pozwala na łatwe zidentyfikowanie ich roli.

W przypadku braku ważnego biletu lub dokumentu mogą nałożyć na pasażera mandat, lub skierować sprawę do sądu. Często kontrolerzy również sprawdzają, czy pasażerowie przestrzegają zasad dotyczących posiadania biletu lub dokumentu uprawniającego do jazdy, takie jak ważność biletu, czy właściwa strefa taryfowa.

Czasami zakup odpowiedniego biletu w komunikacji miejskiej może okazać się trudny — dla osób, które rzadko poruszają się tym środkiem lokomocji, nie mają orientacji w strefach biletowych. Nie zwalnia to z obowiązku jego posiadania.

"Jazda na gapę"? Nie opłaca się!

Osoba, która zdecydowała się na jazdę bez biletu i/lub bez dokumentów poświadczających prawo do zniżek to czynność naganna.

W momencie, w którym podczas kontroli zostanie ujawniony taki przejazd niemal pewne jest nałożenie opłaty dodatkowej.

Warto zwracać uwagę, jakim pociągiem się podróżuje: jeśli zostanie wybrany IC lub TLK bilet można zakupić u konduktora, zaś w przypadku EIC lub EIP — nie ma takiej możliwości (kara będzie wyższa). Również niechęć do pokazania biletu lub dokumentu tożsamości, agresja nie opłaca się: utrudnienie, jakim jest zatrzymanie pociągu bez ważnej przyczyny to koszt ponad dwóch tysięcy złotych (2550 zł). Czas opłacenia kary także ma znaczenie: im krótszy tym kara mniejsza.

Za co można otrzymać mandat w pociągu?Za co można otrzymać mandat w pociągu?Małgorzata Łaziuk

W przypadku nakazu zapłaty, dłużnik otrzymuje wezwanie, a w przypadku jego niewykonania, wierzyciel może wystąpić do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Unikanie zapłaty może prowadzić do poważnych konsekwencji. W przypadku dalszego unikania kara może się zwiększyć, a dłużnik może mieć problemy na przykład z uzyskaniem kredytu czy z zakupami na raty.

Brak ważnych biletów lub dokumentów uprawniających do jazdy nie jest wskazany i nie powinno się tego robić. Osoby, które ich nie posiadają — narażają się na mandaty lub kary grzywny, a także na trudności w dalszej podróży. Jeżdżenie “na gapę” to tylko pozorne oszczędności, warto o tym pamiętać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!