Wniosek o paszport dla dziecka online. Sprawdź!

Od 31 marca 2023 roku jest możliwość załatwienia online formalności związanych ze złożeniem wniosku o paszport dla dziecka do 12 roku życia i osoby ubezwłasnowolnionej. Ponadto likwidacji uległa opłata za wyrażenie zgody na wydanie paszportu, która była do tego dnia pobierana.

Wniosek o paszport dla dziecka online. Sprawdź!
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 18 kwietnia 2023

Prostszy odbiór dokumentu

Kolejnym ułatwieniem będzie odebranie paszportu dziecka, które nie ukończyło 5. roku życia. Obecnie nie trzeba już brać go do urzędu w celu odbioru nowego dokumentu. Obowiązkowa obecność będzie dotyczyła tylko dzieci w wieku od 5 do 12 roku życia. Będą one musiały być przy odbiorze dokumentu, jeśli wniosek o paszport ich rodzice lub prawni opiekunowie składali online.

Jak wyrobić paszport? Od 13 listopada będą duże zmiany!Jak wyrobić paszport? Od 13 listopada będą duże zmiany!Martyna Kowalska

Proste uzyskanie zgody drugiego opiekuna 

Kolejnym ułatwieniem jest dużo prostsze uzyskanie zgody drugiego rodzica/opiekuna na wydanie dziecku paszportu. Będzie można uzyskać taką zgodę online. Jest to w szczególności ułatwieniem dla rodziców, którzy mieszkają w dużej odległości od siebie albo w sytuacji, w której rodzic pracuje w standardowych godzinach otwarcia urzędu. Obecnie do wyrażenia takiej zgody wystarczy dostęp do smartfona lub laptopa podłączonego do internetu.

Ułatwienia dla opiekunów osób ubezwłasnowolnionych

Teraz możliwe jest także online wyrażenie zgody na wydanie paszportu dla osoby ubezwłasnowolnionej. Jest to znaczne udogodnienie dla opiekunów osób, które wymagają ciągłej opieki.

Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?Martyna Kowalska

Likwidacja opłat za wyrażenie zgody na wydanie paszportu

Minister Cieszyński zaznacza, że do tej pory konsulaty pobierały opłatę za poświadczenie podpisu pod zgodą na paszport. Z uwagi na wprowadzenie nowego modułu online, ta opłata nie będzie już naliczana, co stanowi duże ułatwienie dla opiekunów dzieci oraz osób ubezwłasnowolnionych.

Ważna informacja dla osób mieszkających za granicą

„Do tej pory, wyrażając zgodę na wydanie paszportu stacjonarnie (w konsulacie), musieliśmy poświadczyć podpis pod tą zgodą i za to wnosiliśmy opłatę. Dzięki nowym rozwiązaniom nie musimy już tego robić, a więc nie ponosimy dodatkowych kosztów z tego tytułu” – dodaje minister Janusz Cieszyński. 

Czy i w jakich okolicznościach mogę wyrobić drugi paszport?Czy i w jakich okolicznościach mogę wyrobić drugi paszport?Mikołaj Frączak

Jeśli chcesz wystąpić o paszport dla dziecka, które nie ukończyło 5 lat, cały proces odbywa się online. Od listopada 2022 r. możesz wykorzystać usługę, która pozwala na przesłanie paszportu kurierem bezpośrednio pod wskazany adres zagraniczny. Jednakże, jeśli zamieszkujesz np. w Londynie, nie możesz zamówić dostawy paszportu kurierem na adres w Polsce, a usługa ta jest dostępna wyłącznie dla adresów zagranicznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!