Jak wyrobić paszport? Od 13 listopada będą duże zmiany!

Jak wyrobić paszport? Od 13 listopada 2022 roku w życie wchodzą duże zmiany. Teraz nie będzie trzeba wypełniać papierowych wniosków, a o gotowym dokumencie zostaniemy poinformowani SMS-em. Łatwiejsze będzie również zgłoszenie zgubienia lub uszkodzenia paszportu.

Jak wyrobić paszport? Od 13 listopada będą duże zmiany!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 października 2022

Jak wyrobić paszport? Przygotuj się na zmiany

Już od 13 listopada 2022 zmieni się sposób wnioskowania o paszport. Według Cyfryzacji KNF formalności będą prostsze zarówno w przypadku wyrabiania dokumentu, jak również zgłaszania jego utraty lub uszkodzenia. Jak zatem będzie można wyrobić paszport? 

Zmiany, o których mowa mają związek z wdrożeniem Rejestru Dokumentów Paszportowych. To oznacza, że obywatel wnioskujący o wydanie dokumentu, nie będzie musiał wypełniać odręcznie papierowych wniosków. Wszystkim ma zająć się urzędnik, który potrzebne dane będzie wprowadzał elektronicznie, bezpośrednio do systemu. Jedynie przy odbiorze paszportu konieczne będzie potwierdzenie danych oraz złożenie podpisu, na specjalnym urządzeniu. To wszystko.       

SMS w sprawie paszportu

KPRM informuje, że od 13 listopada, każda osoba, która podczas wnioskowania o dokument poda swój numer telefonu komórkowego lub adres e-mail, otrzyma informację, kiedy paszport będzie już do odbioru w urzędzie. Podczas odbioru dokumentu, organ wydający będzie miał prawo poproszenia obywatela o… odciska palca. Wszystko po to, by zweryfikować tożsamość osoby odbierającej dokument. 

Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?Paszport tymczasowy. Co to jest i jak wyrobić?Martyna Kowalska

Nowe e-usługi paszportowe

Rejestr Dokumentów Paszportowych umożliwi osobom wnioskującym o paszport sprawdzenie swoich danych w badzie danych, a także datę ważności dokumentu. Osoby, które złożyły wniosek o paszport za granicą, będą też mogły potwierdzić odbiór paszportu lub innego dokumentu paszportowego, który dostarczył kurier” – czytamy w komunikacie KPRM. 

Utratę paszportu można zgłosić przez internet

Osoba, która zgubi, lub uszkodzi paszport lub inny dokument paszportowy może zgłosić ten fakt przez internet. W tym przypadku będą obowiązywały trzy proste kroki. Po pierwsze będzie trzeba zweryfikować swoją tożsamość online np. przez profil zaufany (PZ) lub e-dowód osobisty. 

Po drugie, w zakładce „Usługi dla obywatela” na portalu Gov.pl będzie można znaleźć odpowiednią e-usługę „zgłoś utratę lub uszkodzenia paszportu”. Następnie wysyłamy zgłoszenie potwierdzone e-podpisem, profilem zaufanym lub e-dowodem osobistym. Dopuszczalny będzie także kwalifikowany podpis elektroniczny.

Punkty paszportowe nieczynne od 8.11 do 13.11.2022

KPRM informuje, że „w związku z wdrożeniem nowego systemu, od 8 listopada (godz. 14.00) do 13 listopada (godz.00) czasu środkowo-europejskiego organy paszportowe w kraju i za granicą nie będą przyjmować wniosków o paszporty, ani wydawać dokumentów paszportowych. 

Jeśli więc dostałeś powiadomienie, że odbiór paszportu przypada w tym terminie, prosimy o udanie się do punktu paszportowego najpóźniej 8 listopada do godz. 14.00. W przypadku uzasadnionej potrzeby w tym okresie, będzie można uzyskać paszport tymczasowy”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!