Jak udowodnić winę rozpadu małżeństwa?

Choć podjęcie decyzji o rozwodzie nie należy do łatwych zadań, okazuje się, że to nie koniec trudnych wyborów. Osoby, które chcą zakończyć swoje małżeństwo, muszą bowiem zadecydować, czy wybrać rozwód z orzekaniem o winie, czy może za porozumieniem stron. Jeśli należysz do osób, które – z różnych względów – wybierają pierwszą możliwość, koniecznie sprawdź, jak udowodnić winę rozkładu pożycia.

Jak udowodnić winę rozpadu małżeństwa?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 27 października 2022

Wsparcie merytoryczne podczas tworzenia niniejszego artykułu zapewniła adwokat z Poznania, Marlena Słupińska-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/].

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

Obowiązujące w Polsce przepisy przewidują dwa rodzaje rozwodu – bez orzekania o winie oraz rozwód z orzekaniem o winie. Jeśli pierwsza z tych form zachodzi na zgodny wniosek małżonków, to często mówi się o niej jako o „rozwodzie za porozumieniem stron”. Na rozwód bez orzekania o winie decydują się najczęściej osoby, które chcą szybko zakończyć małżeństwo. Często pozostają one w poprawnych stosunkach, a rozwód wynika z tego, że drogi małżonków po prostu się rozeszły.

Inaczej wygląda to w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie. Co prawda taki sposób zakończenia małżeństwa często jest droższy i trwa dłużej, jednak wiąże się on z nieco innymi konsekwencjami niż rozwód za porozumieniem stron. Uznanie jednego z małżonków za winnego rozpadu małżeństwa może wpłynąć na kwestie władzy rodzicielskiej, na kontakty z dziećmi po rozwodzie, na podział majątku, a nawet na zasądzenie alimentów na rzecz małżonka niewinnego. W wielu przypadkach orzeczenie rozwodu z winy drugiego małżonka jest też sposobem na uzyskanie swego rodzaju moralnego zadośćuczynienia przez osobę, która nie przyczyniła się do rozpadu małżeństwa.

Więcej na temat tego, jak udowodnić winę współmałżonka, przeczytasz tutaj: https://slupinska.eu/blog/rozwod-z-orzeczeniem-o-winie-co-daje/.

Kiedy możemy mówić o wyłącznej winie jednego z małżonków?

Postępowanie rozwodowe zawsze wiąże się z wieloma emocjami, szczególnie jeśli jest to rozwód z orzekaniem o winie. W wielu przypadkach małżonkowie pozostają w silnym konflikcie i przerzucają się odpowiedzialnością za rozpad pożycia małżeńskiego.

I choć istnieje wiele okoliczności, które mogą przesądzić o winie jednego z małżonków, okazuje się, że istnieje pewien katalog najczęstszych powodów rozkładu pożycia małżeńskiego, występujących w sprawach rozwodowych. Chodzi tu między innymi o niewierność małżeńską, przemoc fizyczną i psychiczną, różnego rodzaju uzależnienia (m.in. od alkoholu, narkotyków czy hazardu), a także o naganny stosunek do rodziny małżonka czy wstrzemięźliwość małżeńską. Są to najczęstsze przyczyny zakończenia małżeństwa.

Jak udowodnić trwały rozkład pożycia małżeńskiego?

Pora na znalezienie odpowiedzi na najważniejsze pytanie – jak udowodnić winę przy rozwodzie? Tak naprawdę postępowanie dowodowe powinno zostać dopasowane do konkretnego przypadku.

Przemoc fizyczna

W sytuacji, gdy w małżeństwie dochodziło do przemocy fizycznej, najlepszym dowodem będą oczywiście różnego typu badania, wyniki obdukcji czy zaświadczenia lekarskie. Dodatkowo przydatne mogą być zaświadczenia o interwencjach policji, zeznania innych osób (na przykład sąsiadów), opinie biegłych specjalistów, a także różnego typu nagrania, wykonane przez ofiarę przemocy.

Kwestia ta komplikuje się nieco bardziej w sytuacji, gdy w małżeństwie dochodzi do przemocy fizycznej. Wtedy również przydatne mogą okazać się zeznania osób trzecich, nagrania, a także opinie specjalistów, m.in. psychiatrów czy psychologów.

Zdrada

Kolejną, bardzo częstą, przyczyną rozwodu jest niewierność. Wydaje się, że w tym przypadku odpowiedź na pytanie, jak udowodnić winę trwałego rozkładu pożycia, jest stosunkowo prosta. Obowiązek ten ciąży jednak na stronie powodowej. Pomocne mogą okazać się różnego typu materiały, między innymi nagrania czy zdjęcia (w tym również materiały publikowane w mediach społecznościowych). Dowodem mogą być również wyjaśnienia stron i zeznania świadków, które z pewnością przyczynią się do orzeczenia rozwodu. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy agencji detektywistycznej, która ma zgromadzić dowody na niewierność małżonka. Istotne jest jednak to, aby wszystkie działania były zgodne z prawem i z zasadami współżycia społecznego.

Uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu, od narkotyków czy od hazardu – i nie tylko – to kolejna popularna przyczyna rozwodów. Nic dziwnego. Uzależnienia są ogromnym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania małżeństwa i całej rodziny. Często nałogi wiążą się także ze stosowaniem przemocy. Dowodem mogą być tutaj zaświadczenia z interwencji policji, skierowania na badanie i leczenie odwykowe, opinie lekarskie, a także różnego typu zdjęcia czy nagrania. Na opinię sądu wpływają też oczywiście wyniki przesłuchania stron, w tym małoletnich dzieci stron, które mogą poświadczyć o rozpadzie małżeństwa. Nie warto także rezygnować z opinii biegłych.

Inne przyczyny rozpadu małżeństwa

Przyczyn rozpadu małżeństwa może być wiele. Oprócz przemocy, uzależnień czy zdrady, może to być na przykład porzucenie, popełnienie przestępstwa przez małżonka, przemoc ekonomiczna, a także brak współżycia intymnego. W każdym przypadku konieczne jest zgromadzenie odpowiedniego materiału dowodowego, dzięki któremu sąd będzie mógł zapoznać się z całą sytuację i orzec, czy druga strona rzeczywiście ponosi winę za rozpad pożycia małżeńskiego.

Rozwód z orzeczeniem o winie – zeznania świadków mają ogromne znaczenie

Bardzo często zeznania osób trzecich okazują się niezbędne do tego, aby udowodnić winę rozkładu pożycia. Rozwód orzeczeniem o winie często nie może się bez nich obejść. Osoby, które zastanawiają się, jak udowodnić to, który z małżonków ponosi winę, powinny więc zastanowić się nad tym, w jaki sposób znaleźć osoby, które będą miały istotny wpływ na orzeczenie sądu.

W niektórych przypadkach warto przesłuchać małoletnie dzieci, które mogą wiele powiedzieć na temat sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Zeznania mają ogromny wpływ na postępowanie dowodowe w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie.

Dowody, których warto (i których można!) użyć w sądzie

Osoby, które składają pozew o rozwód i chcą wskazać małżonka jako wyłącznie winnego rozkładu pożycia, stają przed koniecznością przygotowania materiału dowodowego. Sąd musi bowiem zyskać szereg dowodów na to, że rzeczywiście druga strona jest winna i że to ona odpowiada za rozpad pożycia małżeńskiego. Wspomniane zeznania osób trzecich mają tutaj ogromne znaczenie. Oczywiście warto zgromadzić różnego rodzaju materiały, ponieważ ich wartość dowodowa może być różna.

Należy jednak mieć świadomość, że nie wszystkie dowody zostaną przyjęte przez sąd. W niektórych przypadkach – na przykład w razie złamania tajemnicy korespondencji – osoba przedstawiająca dowód musi liczyć się z ryzykiem odpowiedzialności karnej. Istotne jest więc to, aby wszystkie dowody zostały zgromadzone w sposób zgodny z prawem, a także z poszanowaniem zasad etycznych.

Podczas gromadzenia dowodów mających na celu udowodnienie winy rozpadu małżeństwa warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Osoba taka z pewnością będzie w stanie wskazać, które dowody mogą okazać się użyteczne w sądzie, a których nie należy przedstawiać, aby nie narażać się na nieprzyjemne konsekwencje.

Chcesz udowodnić winę przy rozwodzie? Skorzystaj ze wsparcia prawnego

Zgromadzenie odpowiednich dowodów przez osobę, która składa pozew o rozwód z orzeczeniem o winie, ma ogromne znaczenie. Oczywiście niektóre dowody będą lepsze, inne gorsze – ważne jest jednak to, aby całościowo nie pozostawiały one wątpliwości, że druga strona rzeczywiście jest winna rozpadowi małżeństwa. Osoby dysponujące twardymi dowodami na winę małżonka mogą liczyć na to, że proces nie będzie długi i skomplikowany, a wyrok zapadnie stosunkowo szybko. Nieocenionym wsparciem w sprawie rozwodowej z orzeczeniem o winie może okazać się także dobry, doświadczony prawnik, tym bardziej że zadba on o interesy powoda, również w najbardziej stresujących momentach postępowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!