Rada Ministrów za powstaniem Centralnego Rejestru Wyborców

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która wprowadzi Centralny Rejestr Wyborców – poinformowała w piątek (18.11) cyfryzacja KPRM. Nowa, centralna baza danych ma ułatwić życie zarówno wyborcom, jak i urzędnikom. 

Rada Ministrów za powstaniem Centralnego Rejestru Wyborców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 listopada 2022

Centralny Rejestr Wyborców – nowa państwowa baza danych

Jak wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, Centralny Rejestr Wyborców ma ułatwić głosowanie wyborcom, a urzędnikom organizację pracy. Z kolei komisjom wyborczym łatwiej będzie przeprowadzić same wybory. „Nikt nie będzie miał już wątpliwości, gdzie ma głosować. Każdy wyborca będzie mógł sprawdzić online, w którym obwodzie głosowania i w którym lokalu wyborczym może zrealizować swoje prawo wyborcze” – przekonuje Cieszyński. 

Centralizacja rozproszonych rejestrów

Powstanie Centralnego Rejestru Wyborców sprawi, że rejestry, które dotąd były rozproszone w całym kraju, zostaną zastąpione ogólnopolskim rozwiązaniem informatycznym. Obecne rejestry nie pozwalają na bezpośrednią wymianę danych. To właśnie z tego powodu nie istnieje możliwość szybkiej zmiany miejsca głosowania.

Z uwagi na większą mobilność obywateli, w ostatnich latach wpływało bardzo dużo wniosków o dopisanie do spisów wyborców na czas głosowania. KPRM zwraca uwagę, że w tej sytuacji istniało bardzo duże ryzyko, że nie zostaną rozpatrzone w odpowiednim terminie.

Mobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plusMobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plusMonika Świetlińska

Co się zmieni po powstaniu CRW? 

Zaletą Centralnego Rejestru Wyborców będzie m.in. mechanizm stosowany przy zameldowaniu na pobyt stały lub dopisaniu do obwodu głosowania. W takiej sytuacji system będzie automatycznie wykreślał wyborcę z dotychczasowego obwodu głosowania. Z kolei głosując poza miejscem zamieszkania, będzie można bardzo szybko uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Większość formalności z tym związanych będzie można załatwić zdalnie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!