Rada Ministrów za powstaniem Centralnego Rejestru Wyborców

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która wprowadzi Centralny Rejestr Wyborców – poinformowała w piątek (18.11) cyfryzacja KPRM. Nowa, centralna baza danych ma ułatwić życie zarówno wyborcom, jak i urzędnikom. 

Rada Ministrów za powstaniem Centralnego Rejestru Wyborców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 listopada 2022

Centralny Rejestr Wyborców – nowa państwowa baza danych

Jak wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński, Centralny Rejestr Wyborców ma ułatwić głosowanie wyborcom, a urzędnikom organizację pracy. Z kolei komisjom wyborczym łatwiej będzie przeprowadzić same wybory. „Nikt nie będzie miał już wątpliwości, gdzie ma głosować. Każdy wyborca będzie mógł sprawdzić online, w którym obwodzie głosowania i w którym lokalu wyborczym może zrealizować swoje prawo wyborcze” – przekonuje Cieszyński. 

Centralizacja rozproszonych rejestrów

Powstanie Centralnego Rejestru Wyborców sprawi, że rejestry, które dotąd były rozproszone w całym kraju, zostaną zastąpione ogólnopolskim rozwiązaniem informatycznym. Obecne rejestry nie pozwalają na bezpośrednią wymianę danych. To właśnie z tego powodu nie istnieje możliwość szybkiej zmiany miejsca głosowania.

Z uwagi na większą mobilność obywateli, w ostatnich latach wpływało bardzo dużo wniosków o dopisanie do spisów wyborców na czas głosowania. KPRM zwraca uwagę, że w tej sytuacji istniało bardzo duże ryzyko, że nie zostaną rozpatrzone w odpowiednim terminie.

Mobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plusMobilna aplikacja do składania wniosków o 500 plusMonika Świetlińska

Co się zmieni po powstaniu CRW? 

Zaletą Centralnego Rejestru Wyborców będzie m.in. mechanizm stosowany przy zameldowaniu na pobyt stały lub dopisaniu do obwodu głosowania. W takiej sytuacji system będzie automatycznie wykreślał wyborcę z dotychczasowego obwodu głosowania. Z kolei głosując poza miejscem zamieszkania, będzie można bardzo szybko uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. Większość formalności z tym związanych będzie można załatwić zdalnie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.