Będzie pełna cyfryzacja procedur budowlanych?

Elektroniczne dokumenty na budowie to rewolucja, zapoczątkowana już jakiś czas temu. Teraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego informuje o wdrożeniu WYŁĄCZNIE elektronicznego obiegu wszystkich dokumentów. Taką możliwość da planowana nowelizacja przepisów, która ma zacząć obowiązywać od 30 czerwca 2023 roku.

Będzie pełna cyfryzacja procedur budowlanych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 listopada 2022

Cyfryzacja procesu budowlanego

Niebawem do Sejmu ma wpłynąć projekt ustawy, który zakłada, że od połowy przyszłego roku, tj. od 30 czerwca 2023, będzie obowiązywał wyłącznie elektroniczny obieg wszelkich dokumentów związanych z budową. Termin jest naprawdę bliski. 

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina jednak, że cyfrowa rewolucja w budownictwie już trwa, a oczekiwana ustawa ma być kropką nad „i”, tzn. kluczowym etapem transformacji cyfrowej.

Transformacja cyfrowa budownictwa od 2021 roku

GUNB przypomina, że proces cyfrowej transformacji budownictwa rozpoczął się już w lipcu 2020 roku. To właśnie wtedy, z uwagi na trwającą pandemię uruchomiono usługę e-Budownictwo w internecie. Już w lutym 2021 roku, w prawie pojawiły się przepisy, które pozwalają na elektroniczne wnioskowanie w przypadku pierwszych dziewięciu procedur. Dziś tamte decyzje nazywane są wdrożeniem pierwszego etapu cyfryzacji. 

Za przełomowy moment uznaje się jednak lipiec 2021 roku kiedy wprowadzono możliwość przesłania elektronicznego wniosku o pozwolenie na budowę. Można do niego załączyć projekty – również w wersji cyfrowej. 

Prawo budowlane 2023 — co się zmieni?Prawo budowlane 2023 — co się zmieni?Martyna Kowalska

Nowości w prawie budowlanym 2023

Powstał już system Elektronicznego Dziennika Budowy, który ma zostać uruchomiony 26 stycznia 2023 roku. Na tym jednak proces cyfryzacji ma się nie skończyć. „Po wybudowaniu budynku bardzo ważne jest jego utrzymanie. Dlatego opracowaliśmy cyfrową Książkę Obiektu Budowlanego i przeprowadziliśmy modernizację Rejestru Kontroli Obowiązkowej i Rejestru Katastrof Budowlanych. Chcieliśmy, aby dane z kontroli budynku były gromadzone w sposób bezpieczny i były dostępne dla zainteresowanych” – mówi Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, cytowana w opracowaniu na stronie internetowej GUNB.

Kolejną inicjatywą jest cyfryzacja Centralnego Rejestru osób posiadających Uprawnienia Budowlane (CRUB), który będzie upowszechniony w nowym, elektronicznym systemie e-CRUB. 

System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie

System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie to zapowiadany trzeci etap cyfryzacji budownictwa. „Najważniejsze funkcje systemu polegają na  gromadzeniu i udostępnianiu informacji o wszelkich rejestrach, ewidencjach, danych przestrzennych i innych, które są niezbędne dla urzędnika przy podejmowaniu decyzji w procesie budowlanym.  Ponadto system będzie korzystał z danych innych systemów takich jak e-Budownictwo, RWDZ, EZD oraz wyposażony zostanie w gotowe wzory pism, a także zapewni automatyczne generowanie raportów. 

W kolejnych etapach SOPAB zostanie poszerzony o zaawansowany moduł raportowy i mapowy, ale już pierwsza wersja dostępna 30 czerwca 2023 r. w ogromnym stopniu przyczyni się do poprawy jakości pracy urzędników i redukcji kosztów” – zapowiada Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Oszczędności związane z cyfryzacją budownictwa

GUNB szacuje, że rocznie, w skali całej Polski, dzięki cyfryzacji uda się zaoszczędzić co najmniej 6 milionów złotych na same listy związane z podstawową obsługą wniosków. To również 24 mln zł zaoszczędzone na magazynowanie projektów budowlanych. Czas rozpatrywania każdego wniosku o pozwolenie na budowę będzie skrócony o 2 godziny, a automatyzacja pozwoli zaoszczędzić do 8 godzin na tworzenie jednego raportu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!