Prawo budowlane 2023 - co się zmieni?
Nowelizacja Prawa budowlanego to kwestia czasu. Obecnie trwają prace legislacyjne, których celem ma być uproszczenie, przyspieszenie oraz cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego nakreślił właśnie, jakich zmian można się spodziewać w 2023 roku.
- Martyna Kowalska
- /
- 15 listopada 2022
Powody zmian w Prawie budowlanym
Jak zauważa Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) „podstawowym założeniem nowej ustawy jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz usprawnienie ich działania, a także pełna cyfryzacja działalności organów administracji publicznej w obszarze budownictwa”. W praktyce może to oznaczać pewien katalog ułatwień, odczuwalnych przez inwestorów.
Kierunki zmian w Prawie budowlanym
Wśród najważniejszych kierunków zmian w Prawie budowlanym wymienia się wprowadzenie jednolitego dla całej Polski – Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB). Dodatkowo uruchomiona ma zostać cyfrowa, oraz całkowicie darmowa Baza Projektów Budowlanych.
Nowe prawo ma zmniejszyć obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlanej, a także nadzoru budowlanego. Z kolei inwestorzy mają w sposób zauważalny odczuć zmniejszenie potrzebnej dokumentacji papierowej.
Szczególnie istotną zmianą będzie wprowadzenie w pełni elektronicznego obiegu w administracji publicznej dokumentacji dotyczącej budownictwa.
Budowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internetAnna Malinowska
Cyfryzacja w budownictwie
GUNB zauważa, że projekt ustawy wpisuje się w działania, które instytucja ta podjęła w zakresie cyfryzacji. Dwa lata temu w czasie pandemii podjęto bowiem pierwsze kroki, których celem była cyfryzacja procedur budowlanych. To właśnie wtedy powstał serwis e-Budownictwo. Z kolei rok później, tj. w 2021 r. w życie weszły przepisy umożliwiające składanie różnego rodzaju zgłoszeń i wniosków za pośrednictwem internetu.
Obecnie działają zupełnie nowe systemy informatyczne. W 2022 roku weszły w życie przepisy związane m.in. z wprowadzeniem elektronicznego dziennika budowy i książki obiektu budowlanego. A zatem zmian, które wejdą w życie w 2023 roku, nie należy traktować jako rewolucji, a ewolucyjnego procesu cyfryzacji budownictwa, która trwa co najmniej od 2020 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.