Prawo budowlane 2023 - co się zmieni?

Nowelizacja Prawa budowlanego to kwestia czasu. Obecnie trwają prace legislacyjne, których celem ma być uproszczenie, przyspieszenie oraz cyfryzacja procesu inwestycyjno-budowlanego. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego nakreślił właśnie, jakich zmian można się spodziewać w 2023 roku. 

Prawo budowlane 2023 - co się zmieni?
 • Martyna Kowalska
 • /
 • 15 listopada 2022

Powody zmian w Prawie budowlanym

Jak zauważa Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) „podstawowym założeniem nowej ustawy jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz usprawnienie ich działania, a także pełna cyfryzacja działalności organów administracji publicznej w obszarze budownictwa”. W praktyce może to oznaczać pewien katalog ułatwień, odczuwalnych przez inwestorów. 

Kierunki zmian w Prawie budowlanym

Wśród najważniejszych kierunków zmian w Prawie budowlanym wymienia się wprowadzenie jednolitego dla całej Polski – Systemu Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB). Dodatkowo uruchomiona ma zostać cyfrowa, oraz całkowicie darmowa Baza Projektów Budowlanych. 

Nowe prawo ma zmniejszyć obciążenia organów administracji architektoniczno-budowlanej, a także nadzoru budowlanego. Z kolei inwestorzy mają w sposób zauważalny odczuć zmniejszenie potrzebnej dokumentacji papierowej. 

Szczególnie istotną zmianą będzie wprowadzenie w pełni elektronicznego obiegu w administracji publicznej dokumentacji dotyczącej budownictwa.

Budowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internetBudowę domu do 70 m kw. można zgłosić przez internetAnna Malinowska

Cyfryzacja w budownictwie

GUNB zauważa, że projekt ustawy wpisuje się w działania, które instytucja ta podjęła w zakresie cyfryzacji. Dwa lata temu w czasie pandemii podjęto bowiem pierwsze kroki, których celem była cyfryzacja procedur budowlanych. To właśnie wtedy powstał serwis e-Budownictwo. Z kolei rok później, tj. w 2021 r. w życie weszły przepisy umożliwiające składanie różnego rodzaju zgłoszeń i wniosków za pośrednictwem internetu. 

Obecnie działają zupełnie nowe systemy informatyczne. W 2022 roku weszły w życie przepisy związane m.in. z wprowadzeniem elektronicznego dziennika budowy i książki obiektu budowlanego. A zatem zmian, które wejdą w życie w 2023 roku, nie należy traktować jako rewolucji, a ewolucyjnego procesu cyfryzacji budownictwa, która trwa co najmniej od 2020 roku. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!