Ponad 100 mln zł - tyle zarobiły w 2022 roku Polskie Linie Lotnicze?

Polskie Linie Lotnicze LOT w 2022 roku miały zarobić ponad 100 mln zł — przekazują władze polskiej spółki lotniczej.

Ponad 100 mln zł - tyle zarobiły w 2022 roku Polskie Linie Lotnicze?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 13 marca 2023

100 mln zł zysku netto

Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych w PLL LOT przekazuje w komunikacie rozesłanym do mediów, że spółka lotnicza w 2022 roku wykonała 85 tys. lotów. "Prognozujemy, że wykonane operacje przyniosły nam ponad 100 mln zł zysku netto i pozytywną rentowność na poziomie wyniku operacyjnego" — powiedział Michał Fijoł.

Spóźnienie podczas lotu z przesiadką. Jakie odszkodowanie mi się należy?Spóźnienie podczas lotu z przesiadką. Jakie odszkodowanie mi się należy?Martyna Kowalska

Osiągnięcie takiego wyniku w 2022 roku nie było łatwe, ponieważ jeszcze dobrze nie skończyła się pandemia COVID-19, a już wybuchła wojna na Ukrainie. Dla Polskich Linii Lotniczych LOT konflikt zbrojny na terenie naszego wschodniego sąsiada oznaczał anulowanie 11 połączeń.

Do Azji lot o 2 godziny dłużej

Ponadto, w związku z koniecznością omijania strefy dotkniętej konfliktem, rejsy długodystansowe w kierunku Azji, w zależności od trasy, wydłużyły się nawet o ponad 2 godziny. Dodatkowo, w przypadku niektórych lotów na krótkim dystansie pasażerowie muszą podróżować średnio od 10 do 30 minut dłużej. 

"Od początku kryzysu przebyliśmy długą, wymagającą drogę i wciąż pracujemy nad przywróceniem wyników sprzed pandemii” — zapewniał Michał Fijoł.

Nowe bezpośrednie połączenia z Warszawy 

2022 rok dla PLL LOT nie był tylko czasem likwidacji linii, ale także otwarciem się na nowe kierunki. Pasażerowie polskich linii mogli w ubiegłym roku po raz pierwszy polecieć z Warszawy bezpośrednio do Mumbaju, Kairu oraz Baku. Do stałego rozkładu siatki po długiej przerwie powrócił także Pekin. 

Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Rafał Stępniewski

Jeśli chodzi o sezon letni, to samoloty PLL LOT wykonywały blisko 50 rejsów do USA tygodniowo. Świetne wyniki osiągnęły też połączenia z Tel Awiwem oraz Stambułem. Narodowy przewoźnik zamknął 2022 rok liczbą 167 połączeń (loty regularne i czartery).

Jedna z najstarszych linii  lotniczych na świecie

Polskie Linie Lotnicze LOT powstały w 1929 roku po połączeniu  prywatnych linii lotniczych Aerolot i Aero i obecnie są jedną z 12 najstarszych  na świecie. Obecnie PLL LOT jest przewoźnikiem, który łączy  Europę Środkową i Wschodnią ze światem. W ofercie LOT-u są także  bezpośrednie rejsy dalekodystansowe do portów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Japonii i Korei Południowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!