Biedronka jednak zapłaci 60 mln kary. Za co?
Biedronka, a właściwie Jeronimo Martins Polska, została obciążona karą w kwocie 60 mln złotych przez SOKiK. Sąd stwierdził, że rzeczona spółka źle wskazywała kraj pochodzenia warzyw i owoców sprzedawanych w sklepach sieci. Tym sposobem wprowadzała swoich klientów w błąd.
- Anna Petynia-Kawa
- /
- 21 kwietnia 2023
UOKIK wygrywa sprawę
UOKIK pochwalił się na Twitterze wygraną sprawą w sądzie: "Wygrana Prezesa UOKiK w sądzie z Jeronimo Martins Polska. Spółka nieprawidłowo wskazywała kraj pochodzenia warzyw i owoców w sklepach Biedronka. Sąd utrzymał karę ponad 60 mln zł. Wyrok jest nieprawomocny."Ponadto podkreślono, że "Pełna i rzetelna informacja o oferowanych produktach to obowiązek przedsiębiorcy i niezbywalne prawo konsumenta."
Bon 500 zł od Biedronki? TO OSZUSTWOMonika Świetlińska
Z jakiego powodu nałożono karę?
Tomasz Chróstny, Przewodniczący Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rozpoczął dochodzenie przeciwko Jeronimo Martins Polska w maju 2020 roku. Powodem były skargi na niewłaściwe oznakowanie kraju pochodzenia owoców i warzyw w wielu sklepach Biedronka, co potwierdziły wyniki kontroli Inspekcji Handlowej.
Pracownicy Inspekcji porównywali informacje na etykietach sklepowych z tymi na opakowaniach zbiorczych lub jednostkowych oraz w dokumentach dostawy. Szczególne zainteresowanie skupiało się na warzywach i owocach, które były oznaczane jako polskie, a które niosły największe ryzyko niewłaściwego oznaczenia kraju pochodzenia.Przyczyna działania była prosta: były one uprawiane zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Do takich produktów należała cebula, ziemniaki, kapusta, marchew, pomidory, jabłka i truskawki. Nieprawidłowości odnotowano w 27,8% sklepów Biedronka.
Wysokie kary od UOKIK. Biedronka i Gazprom
To nie pierwsza taka kara nałożona na popularną, ogólnopolską sieć marketów. Dwa lata temu UOKIK nałożył na nią karę w wysokości 700 mln złotych. Co interesujące, sieć odwołała się od tego i cały czas trwa postępowanie odwoławcze.
Biedronka rozda 35 tys. bonów. To efekt kary UOKIKMartyna Kowalska
Rekordzistą pod względem wysokości nałożonej kary jest Gazprom. Został on ukarany w 2020 roku przez wspomniany Urząd kwotą 29 mld złotych kary. Badano wtedy budowę i finansowanie gazociągu Nord Stream 2. Rosyjska spółka złożyła apelację.Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.