Biedronka jednak zapłaci 60 mln kary. Za co?

Biedronka, a właściwie Jeronimo Martins Polska, została obciążona karą w kwocie 60 mln złotych przez SOKiK. Sąd stwierdził, że rzeczona spółka źle wskazywała kraj pochodzenia warzyw i owoców sprzedawanych w sklepach sieci. Tym sposobem wprowadzała swoich klientów w błąd. 

Biedronka jednak zapłaci 60 mln kary. Za co?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 kwietnia 2023

UOKIK wygrywa sprawę 

UOKIK pochwalił się na Twitterze wygraną sprawą w sądzie: "Wygrana Prezesa UOKiK w sądzie z Jeronimo Martins Polska. Spółka nieprawidłowo wskazywała kraj pochodzenia warzyw i owoców w sklepach Biedronka. Sąd utrzymał karę ponad 60 mln zł. Wyrok jest nieprawomocny."

Ponadto podkreślono, że "Pełna i rzetelna informacja o oferowanych produktach to obowiązek przedsiębiorcy i niezbywalne prawo konsumenta."

Bon 500 zł od Biedronki? TO OSZUSTWOBon 500 zł od Biedronki? TO OSZUSTWOMonika Świetlińska

Z jakiego powodu nałożono karę? 

Tomasz Chróstny, Przewodniczący Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rozpoczął dochodzenie przeciwko Jeronimo Martins Polska w maju 2020 roku. Powodem były skargi na niewłaściwe oznakowanie kraju pochodzenia owoców i warzyw w wielu sklepach Biedronka, co potwierdziły wyniki kontroli Inspekcji Handlowej. 

Pracownicy Inspekcji porównywali informacje na etykietach sklepowych z tymi na opakowaniach zbiorczych lub jednostkowych oraz w dokumentach dostawy. Szczególne zainteresowanie skupiało się na warzywach i owocach, które były oznaczane jako polskie, a które niosły największe ryzyko niewłaściwego oznaczenia kraju pochodzenia.

UOKIK grozi Biedronce. Czy sieć zapłaci nawet 6,5 mld zł kary? Jak długo poczekamy na rozstrzygnięcie?UOKIK grozi Biedronce. Czy sieć zapłaci nawet 6,5 mld zł kary? Jak długo poczekamy na rozstrzygnięcie?Anna Malinowska

Przyczyna działania była prosta: były one uprawiane zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Do takich produktów należała cebula, ziemniaki, kapusta, marchew, pomidory, jabłka i truskawki. Nieprawidłowości odnotowano w 27,8% sklepów Biedronka.

Wysokie kary od UOKIK. Biedronka i Gazprom 

To nie pierwsza taka kara nałożona na popularną, ogólnopolską sieć marketów. Dwa lata temu UOKIK nałożył na nią karę w wysokości 700 mln złotych. Co interesujące, sieć odwołała się od tego i cały czas trwa postępowanie odwoławcze. 

Biedronka rozda 35 tys. bonów. To efekt kary UOKIKBiedronka rozda 35 tys. bonów. To efekt kary UOKIKMartyna Kowalska

Rekordzistą pod względem wysokości nałożonej kary jest Gazprom. Został on ukarany w 2020 roku przez wspomniany Urząd kwotą 29 mld złotych kary. Badano wtedy budowę i finansowanie gazociągu Nord Stream 2. Rosyjska spółka złożyła apelację.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!