Bon 500 zł od Biedronki? TO OSZUSTWO

Co jakiś czas w sieci (za pośrednictwem fałszywych stron internetowych, mediów społecznościowych lub maili) pojawiają się fake newsy mówiące o tym, że znana sieć sklepów rozdaje bony na kilkaset złotych. Kiedy Tesco opuszczało Polskę, rzekomo rozdawało bony na konkretne produkty lub zakupy. Teraz znów mówi się o Biedronce. Screen jednego z fałszywych maili nadesłała nam Czytelniczka.

Bon 500 zł od Biedronki? TO OSZUSTWO
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 11 sierpnia 2022

Nie pierwszy raz

Przed godziną 6 rano 11 sierpnia na skrzynkę Czytelniczki przyszedł mail. W pierwszej chwili wydał się jej wiarygodny, bo kto nie robi zakupów w Biedronce czy nie ma aplikacji “Moja Biedronka”. 

Poczuła się nawet trochę wyróżniona, bo zakupy robi często i zostawia w Biedronce nie małe kwoty. Czasy ciężkie, więc każda forma wsparcia finansowego jest na wagę złota.

Jak oszuści zachęcają do kliknięcia?

W treści maila sieć rzekomo zachęca do odebrania bonu na 500 zł — wystarczy odpowiedzieć na dwa pytania. Odbiorca ma do wyboru: kliknąć w “Odbierz tutaj” lub zrezygnować z subskry.pcji (już sama kropka w wyrazie sugeruje, że rezygnacja z sybskrypcji nie będzie rezygnacją z subskrypcji), której zresztą Czytelniczka nigdy nie aktywowała. Jest wybór, ale każdy z nich może zakończyć się źle dla adresata.

Oto jak wygląda mail do naszej Czytelniczki:

Przyznasz, że wygląda wiarygodnie, jednak Twoją uwagę powinien przykuć przede wszystkim mail. Ukrywany pod nazwą BiedronkaPR może zmylić, kiedy jednak przyjrzymy się szczegółom, okazuje się, że wygląd maila jest “bez ładu i składu”, nie wspominając już o tym, że domena.nl nie pochodzi z Polski, a z Holandii.

Co na to Biedronka?

- Wskazany konkurs nie został zorganizowany przez sieć Biedronka ani na jej zlecenie - przekazało nam Biuro Prasowe Biedronki: - Sieć Biedronka publikuje informacje na temat prowadzonych konkursów, akcji promocyjnych oraz specjalnych ofert wyłącznie na stronie internetowej.biedronka.pl oraz na oficjalnych profilach w serwisach społecznościowych tj.  Facebook, TikTok, Instagram, a także w folderach marketingowych oraz innych materiałach promocyjnych dostępnych w naszych sklepach.

- Na naszej stronie internetowej, na profilu na portalu FB oraz w sklepach na bieżąco zamieszczamy ostrzeżenia dotyczące fałszywych konkursów. Zalecamy szczególną ostrożność podczas korzystania z serwisów internetowych albo z konkursów, zwłaszcza jeśli oczekują od użytkownika podania danych osobowych — zaznacza Biedronka.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, informacje o realizowanych przez sieć Biedronka działaniach klienci mogą zweryfikować przez kontakt z Biurem Obsługi Klienta (email: [email protected] oraz tel. 800 080 010 lub 22 205 33 00).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!