Odra zatruta. Lubuskie chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak zapowiedziała, że władze regionalne złożą do rządu wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Decyzja ma związek z bezprecedensowym skażeniem Odry, która przepływa przez region.

Odra zatruta. Lubuskie chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 sierpnia 2022

Będzie wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?

Jak napisała na Twitterze marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak »Niemcy zbadali Odrę. Radio "Oderwelle" informuje o dużym stężeniu rtęci w rzece. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt. Składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej!«. Sytuacja wydaje się bardzo poważna. Na lubuskim odcinku rzeki odławiane są tony śniętych ryb. Powód skażenia drugiej co do długości rzeki w Polsce nie jest znany. Dotąd pojawiają się przeróżne ekspertyzy i wyniki badań.

 

Przypomnijmy, pierwsze niepokojące doniesienia od śląskich wędkarzy na temat zjawiska śnięcia ryb w Odrze pojawiły się pod koniec lipca. Z dnia na dzień problem narastał i dotyczy już znacznej długości rzeki.

Czym jest stan klęski żywiołowej?

W Polsce, stan klęski żywiołowej jest jednym z dwóch nadzwyczajnych stanów, który w uzasadnionych przypadkach może wprowadzić prezydent na wniosek rządu. Decyzja o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej wpływa na działanie wielu służb i instytucji, a także samych obywateli. Zgodnie z prawem może on trwać 30 dni. Może być jednak utrzymany aż do usunięcia katastrofy naturalnej, która stała się przyczyną podjęcia decyzji o stanie klęski. Wydłużenie czasu jego trwania jest możliwe wyłącznie za zgodą Sejmu.

Stan klęski żywiołowej a Konstytucja RP

Zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w czasie trwania stanu nadzwyczajnego, a także 90 dni po jego zakończeniu, niemożliwe jest skrócenie kadencji Sejmu, przeprowadzania referendów o charakterze ogólnokrajowym. Nie ma również mowy o organizacji i przeprowadzeniu wyborów. 

Państwo może oczekiwać od obywateli, firm i instytucji wykonanie pewnych prac, czasowego przekazania nieruchomości, a także organizację obowiązkowych badań lekarskich, we wskazanym zakresie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!