Odra zatruta. Lubuskie chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak zapowiedziała, że władze regionalne złożą do rządu wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Decyzja ma związek z bezprecedensowym skażeniem Odry, która przepływa przez region.

Odra zatruta. Lubuskie chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 sierpnia 2022

Będzie wniosek o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?

Jak napisała na Twitterze marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak »Niemcy zbadali Odrę. Radio "Oderwelle" informuje o dużym stężeniu rtęci w rzece. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt. Składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej!«. Sytuacja wydaje się bardzo poważna. Na lubuskim odcinku rzeki odławiane są tony śniętych ryb. Powód skażenia drugiej co do długości rzeki w Polsce nie jest znany. Dotąd pojawiają się przeróżne ekspertyzy i wyniki badań.

 

Przypomnijmy, pierwsze niepokojące doniesienia od śląskich wędkarzy na temat zjawiska śnięcia ryb w Odrze pojawiły się pod koniec lipca. Z dnia na dzień problem narastał i dotyczy już znacznej długości rzeki.

Czym jest stan klęski żywiołowej?

W Polsce, stan klęski żywiołowej jest jednym z dwóch nadzwyczajnych stanów, który w uzasadnionych przypadkach może wprowadzić prezydent na wniosek rządu. Decyzja o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej wpływa na działanie wielu służb i instytucji, a także samych obywateli. Zgodnie z prawem może on trwać 30 dni. Może być jednak utrzymany aż do usunięcia katastrofy naturalnej, która stała się przyczyną podjęcia decyzji o stanie klęski. Wydłużenie czasu jego trwania jest możliwe wyłącznie za zgodą Sejmu.

Stan klęski żywiołowej a Konstytucja RP

Zgodnie z zapisami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w czasie trwania stanu nadzwyczajnego, a także 90 dni po jego zakończeniu, niemożliwe jest skrócenie kadencji Sejmu, przeprowadzania referendów o charakterze ogólnokrajowym. Nie ma również mowy o organizacji i przeprowadzeniu wyborów. 

Państwo może oczekiwać od obywateli, firm i instytucji wykonanie pewnych prac, czasowego przekazania nieruchomości, a także organizację obowiązkowych badań lekarskich, we wskazanym zakresie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!