Jak rozpoznać polskie produkty?

Produkt Polski to najbardziej rozpoznawalny znak MRiRW, tak wynika z badań rynku. Produkt Polski to bardzo konkretne przesłanie, to marka – podkreślił wiceminister Romanowski. Startuje właśnie kampania Kupuj Świadomie Produkt Polski.

Jak rozpoznać polskie produkty?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 24 maja 2023

Czym jest oznaczenie Produkt Polski? 

Sekretarz stanu, Rafał Romanowski, podkreślił, że każdy produkt oznaczony w taki sposób musi zawierać przynajmniej 75% surowców pochodzących z produkcji krajowej. Pozostałe 25% może być pochodzenia zagranicznego, w przypadku surowców, które nie są wytwarzane w Polsce.

Wiceminister przypomniał również o sukcesie polskiego sektora spożywczego, który znajduje odzwierciedlenie w wartości sprzedanych produktów przekraczającej 47 miliardów euro. Dodatkowo, sektor ten cieszy się bardzo korzystnym bilansem handlowym, wynoszącym ponad 15,5 miliarda euro.

Jak uzyskać kod kreskowy na swój produkt?Jak uzyskać kod kreskowy na swój produkt?Mikołaj Frączak

Kampania Kupuj Świadomie Produkt Polski

To już kolejna edycja kampanii, która jest prowadzona od 2019 roku przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Celem kampanii jest przede wszystkim edukacja konsumentów, zachęcająca ich do zwracania uwagi na pochodzenie produktów podczas codziennych zakupów oraz czytanie etykiet produktów spożywczych. Ponadto, rolnicy i producenci żywności są informowani o możliwościach i warunkach oznaczania wyrobów biało-czerwonym znakiem "Produkt Polski". W ramach kampanii stworzono spoty, banery i plakaty.

Konsumenci zwracają uwagę na pochodzenie produktów

Wiceminister Rafał Romanowski podkreślił, że konsumenci coraz bardziej doceniają pochodzenie produktów, a ich patriotyzm konsumencki znacząco rośnie. Sekretarz stanu dodatkowo zaznaczył, że warto pamiętać, że ponad 80% każdej złotówki wydanej na produkt oznaczony znakiem "Produkt Polski" wraca do krajowego obiegu gospodarczego. Zachęcał także do wybierania produktów z tym oznaczeniem.

Tych produktów zakupionych w sklepie internetowym nie zwrócisz. Sprawdź, dlaczego?Tych produktów zakupionych w sklepie internetowym nie zwrócisz. Sprawdź, dlaczego?Mikołaj Frączak

Wiceminister zauważył również, że czas pandemii uświadomił wszystkim, jak istotne jest poczucie bezpieczeństwa żywnościowego i konieczność jego zapewnienia.

Promujmy polską żywność — pikniki z Produktem Polskim

Z końcem lipca zorganizujemy w całej Polsce 240 pikników z Produktem Polskim, a 24-25 czerwca na stadionie narodowym przeprowadzimy I Festiwal polskiej żywności wysokiej jakości – poinformował dyrektor generalny KOWR Waldemar Humięcki.

Krajowa Grupa Spożywcza przetwarza produkty kupione od polskich rolników – dodał prezes Krajowej Grupy Spożywczej Marek Zagórski.

Znak Produkt Polski – informacje i regulacje prawne

Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców z Polski, by pomyśleli o zastosowaniu znaku na swoich produktach. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie internetowej Produkt Polski — wystarczy kliknąć TUTAJ.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!