Zamieszkaj na swoim. Jakie są rządowe programy mieszkaniowe?

Planujesz zakup pierwszego mieszkania? A może jesteś inwestorem i rnzastanawiasz się nad inwestycją w budownictwo komunalne i społeczne? W rnobu sytuacjach warto zapoznać się z rządowymi programami mieszkaniowymi.rn

Zamieszkaj na swoim. Jakie są rządowe programy mieszkaniowe?
 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 6 czerwca 2023

Rządowe programy mieszkaniowe 

Rząd stale zaskakuje nas nowymi propozycjami rozwiązań, które mają na celu wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Program “Pierwsze mieszkanie” jest na ostatniej prostej procesu legislacyjnego. 

Mieszkania dla niepełnosprawnych. Setki milionów na ten celMieszkania dla niepełnosprawnych. Setki milionów na ten celAnna Malinowska

Przygotowane rozwiązania obejmują także wsparcie dla osób, których nie stać na zakup własnej nieruchomości. Dzięki pomocy państwa możliwa jest budowa wysokiej jakości socjalnych i komunalnych lokali mieszkalnych, umożliwiając w ten sposób oferowanie tańszego wynajmu. Nie zapominajmy też o istotnej dla środowiska i naszych portfeli termomodernizacji budynków, którą również wspieramy – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Podczas projektowania i wdrażania nowych narzędzi wsparcia budownictwa skupiono się przede wszystkim na tym, by były one możliwie proste i każdy mógł z nich skorzystać. 

Broszura informacyjna Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało specjalną broszurę — przewodnik po możliwościach związanych z programami mieszkaniowymi przygotowanymi przez polski rząd. 

Jak działa odwrócona hipoteka?Jak działa odwrócona hipoteka?Michał Górecki

I to jest największa zaleta opublikowanej właśnie broszury: wszystkie zasady działania programów i wszystkie wymagania, które należy spełnić zostały w niej opisane w przystępny sposób, krok po kroku. Pomoże to w skorzystaniu z oferowanych przez nas rozwiązań – dodaje szef ministerstwa. 

W tym specjalnym wydawnictwie, które online jest dostępne TUTAJ opisano następujące programy mieszkaniowe: 

 • Program Pierwsze Mieszkanie
 • Dom bez formalności
 • Mieszkanie bez wkładu własnego
 • Kooperatywa mieszkaniowa
 • Likwidacja patodeweloperki
 • Mieszkanie na start

Kto może skorzystać z przewodnika?

Do zapoznania się z przewodnikiem zachęcamy  nie tylko osoby, które planują kupno pierwszego, własnego mieszkania. W przewodniku są również informacje dla gmin, firm i innych organizacji, które chcą inwestować w budownictwo społeczne i komunalne. Znajdziemy w niej informacje o programach: 

 • Wsparcie budownictwa socjalnego i komunalnego
 • Wsparcie społecznego budownictwa czynszowego
 • Termomodernizacja
 • Społeczna agencja najmu

Najem mieszkania. Co może najemca?Najem mieszkania. Co może najemca?Martyna Kowalska

Osoby bądź podmioty, które skupią swoją uwagę na którejkolwiek z inicjatyw, mają możliwość skorzystania z umieszczonych w broszurze kodów QR. Wystarczy szybkie zeskanowanie ich za pomocą telefonu komórkowego, aby od razu przenieść się na dedykowaną stronę internetową danego programu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!