Jak działa odwrócona hipoteka?

Założenie jest proste. Odwrócona hipoteka ma oznaczać lepsze życie dla seniorów. W zamian za przekazanie swojego mieszkania bankowi czy funduszowi hipotecznemu, jego właściciel będzie otrzymywał co miesiąc tzw. rentę dożywotnią. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej osób

Jak działa odwrócona hipoteka?
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 maja 2020

- "Zyskaj dodatkowe przychody. Nawet do 3 tys. zł miesięcznie. Odwrócona hipoteka — sprawdź!" — to jedno z wielu ogłoszeń jakie zamieszczają fundusze hipoteczne. Reklama najczęściej skierowana jest do osób starszych i mniej zamożnych, które chcą poprawić swoją sytuację materialną. Całość opracowana w najdrobniejszych szczegółach i prostych krokach. Krok pierwszy: właściciel mieszkania – może nią być osoba, która ukończyła 60 lat — kontaktuje się z określonym bankiem lub funduszem hipotecznym. Krok drugi: pracownicy tej firmy, instytucji wyliczają kwotę, którą właściciel mieszkania będzie mógł otrzymywać co miesiąc na wskazane przez siebie konto. To tzw. renta dożywotnia — najczęściej wynosi ona od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych miesięcznie. 

Zawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonoszaZawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonoszaDorota Kraskowska

Co to jest fundusz hipoteczny?

Można się też umówić z funduszem lub bankiem na jednorazową kwotę pieniędzy. Jej wielkość jest uzależniona od wielu czynników m. in. od wieku seniora, metrażu mieszkania, jego wartości, położenia nieruchomości tzn. za mieszkanie w centrum dużego miasta otrzymamy większą kwotę niż za mieszkanie na obrzeżach danej miejscowości. Ale tu musi zostać spełniony kolejny warunek, to krok trzeci. Po podpisaniu odpowiednich dokumentów beneficjent, czyli posiadacz mieszkania będzie mógł liczyć na zastrzyk wspomnianej wyżej gotówki w zamian za prawo do dysponowania nieruchomością przez daną instytucję po śmierci seniora. Przez cały czas pobierania dożywotniej renty senior nie musi wyprowadzać się z jeszcze "swojego" mieszkania. Inaczej mówiąc, odwrócona hipoteka polega na przekazaniu swojego domu, mieszkania na rzecz instytucji  np. funduszu hipotecznego czy banku, który będzie nam przekazywał dodatkową, określoną w umowie kwotę pieniędzy. Gdy podpiszemy umowę nadal będziemy mieszkali w swoim domu, mieszkaniu, ale od tego momentu to fundusz hipoteczny lub bank będzie wierzycielem hipoteki ustanowionej w księdze wieczystej naszej nieruchomości.

Odwrócona hipoteka dla seniorów

Odwrócona hipoteka staje się coraz popularniejszym produktem. Dla wielu seniorów, zwłaszcza osób samotnych, a mających wiele planów życiowych staje się dobrym sposobem na powiększenie swojej emerytury. Seniorzy mogą uwolnić swój "zamrożony" majątek, ale zachowują pełne prawo do mieszkania w swoim jeszcze domu lub mieszkaniu. Chętnie korzystają z tej oferty osoby, które nie mają spadkobierców lub nie zamierzają nikomu z rodziny przekazywać swojej nieruchomości. Seniorzy zamiast siedzieć w domu i liczyć każdy grosz martwiąc się czy starczy im od pierwszego do pierwszego następnego miesiąca mogą oddać się spełnianiu dawnych marzeń. Niczym niemieccy emeryci mogą podróżować po świecie, zwiedzać egzotyczne kraje i w pełni korzystać z uroków życia. Zapewniają, że odwrócona hipoteka zupełnie zmieniła ich życie. Teraz wiedzą, że żyją pełnią życia, tak jak kiedyś o tym marzyli. Jeden z funduszy hipotecznych, który działa na rynku od kilkunastu lat informuje, że wypłacił już seniorom kilkanaście milionów złotych w ramach odwróconej hipoteki.

Będzie Tarcza Antykryzysowa 3.0. Kto i kiedy może liczyć na pomoc?Będzie Tarcza Antykryzysowa 3.0. Kto i kiedy może liczyć na pomoc? Dorota Kraskowska

Zalety odwróconej hipoteki

Seniorzy chwalą sobie produkt, który nie tylko pomaga im finansowo, ale oferuje wiele udogodnień, dzięki czemu nie muszą się o nic martwić. Przede wszystkim odwrócona hipoteka zapewnia im bezpieczeństwo. Jak przekonują starsze osoby, dla nich jest to bezpieczne rozwiązanie finansowe, które gwarantuje im dożywotnia wypłatę świadczeń. Drugą zaletą jest regularna wypłata, pieniądze wpływają na ich konto co miesiąc podobnie jak emerytura, czyli mówiąc krótko mają dwie emerytury lub emeryturę i rentę. Co ważne dla nich, mają gwarancję zamieszkiwania w swoim domu lub mieszkaniu do końca życia. Kolejną zaletą jest to, że wszystkie koszty zawarcia umowy począwszy od zawarcia umowy, wyceny nieruchomości, opłat notarialnych czy zaświadczeń pokrywa za nich bank lub fundusz hipoteczny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.