Jak zabezpieczyć domek letniskowy?

Domki letniskowe stanowią dla tysięcy ludzi wspaniałą odskocznię od codziennego miejskiego gwaru. Dlatego tak ważne jest, by posesje były odpowiednio zabezpieczone i nie stały się łatwym łupem złodziei. Co należy zrobić, by uchronić naszą letniskową nieruchomość i wszystko co cenne w niej posiadamy przed włamaniem i kradzieżą?

Jak zabezpieczyć domek letniskowy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 maja 2020

Pandemia koronawirusa od wielu tygodni zmieniła naszą rzeczywistość, zmieniły się również nasze codzienne nawyki i zwyczaje. W obawie przed groźnym wirusem masowo poszukujemy działek rekreacyjnych z domkami letniskowymi, by w weekendy uciec z betonowych bloków do zielonego raju. Spotykamy się z rodziną, by spokojnie i bez maseczek spędzić kilkanaście godzin na świeżym powietrzu. Dookoła żadnych spalin, kurzu ani niebezpieczeństw, bez nakazów i zakazów związanych z obostrzeniami. Zamiast tego możemy cieszyć się czystym powietrzem, licznymi drzewami owocowymi, krzewami i pięknymi kwiatami, które sami sadziliśmy. I nasz mały, czasem biały domek letniskowy. Ale gdy po weekendzie wrócimy do szarej rzeczywistości, do pracy, zakupów i codziennej zawieruchy nasz domek letniskowy może stanowić łakomy kąsek dla złodziei. Aby nie był łupem nieproszonych gości musimy go zabezpieczyć przed włamaniem.

CZYTAJ TEŻMediacje przed rozwodem. Prawo czy konieczność?

Jak ochronić domek letniskowy przed kradzieżą

Niestety, czasem sami jesteśmy sobie winni. Nieprawidłowe nawyki i przyzwyczajenia sprawiają, że nasze posesje na działkach stają się łatwym obiektem kradzieży. Wiele osób zostawia klucze do swojego domku letniskowego pod wycieraczką, nad drzwiami wejściowymi lub w innym gołym okiem widocznym miejscu. Doskonale wiedzą o tym złodzieje, czują się niemal zaproszeni przez właścicieli. Na ich konto potrafią pomieszkać, ugościć się, a na koniec wziąć kilka cennych przedmiotów w zamian za opiekę. Każda taka „wizyta” oznacza dla ich właścicieli znaczne straty finansowe, nie mówiąc o skołatanych nerwach czy niezbędnych naprawach. Wielu posiadaczy domków letniskowych nie widzi konieczności ich ubezpieczenia, najczęściej ze względów finansowych lub też nie biorą pod uwagę opcji kradzieży. Refleksja przychodzi po fakcie, kiedy nikt nie pokryje strat za poniesione przez nas szkody. A jak wynika ze statystyk włamania do domków letniskowych to prawdziwa plaga w ostatnich latach, zwłaszcza w czasach kryzysu.

Sposoby na zabezpieczenie domku 

Zdaniem specjalistów czasem wystarczy kilka prostych sposobów, by uchronić naszą letniskową posesję przed nieproszonymi gośćmi. Niekiedy jednak musimy skorzystać z bardziej fachowych porad, by ochronić swoją posiadłość na działce. Warto to uczynić, by poprzez odpowiednie zabezpieczenia ograniczyć ryzyko włamań do domku letniskowego. Po pierwsze należy wybrać zabezpieczenia bierne. Należą do nich m. in. dobrej jakości drzwi antywłamaniowe wraz z zamkami markowych firm czy okna zabezpieczone zewnętrznymi roletami antywłamaniowymi. Do tego dochodzi wysokie ogrodzenie, które oddziela posesję od drogi. To najbardziej popularny sposób wśród posiadaczy domków letniskowych. Uchroni nas to przed przypadkowymi złodziejami czy poszukiwaczami darmowych noclegów, ale mimo wysokich kosztów zakupu czy montażu nie da nam stuprocentowej gwarancji przed kradzieżą. Po drugie warto zainwestować w niedrogi alarm bezprzewodowy, który dodatkowo jest prosty w obsłudze i montażu. W czasie włamania taki alarm włącza się i wysyła powiadomienie na nasz telefon. Warto skorzystać z zamontowania fotopułapki. Jeśli zdecydujemy się na alarm zintegrowany z kamerą, wówczas otrzymamy zdjęcie potencjalnego złodzieja w formie wiadomości MMS, a stróże prawa szybciej go namierzą. Po trzecie warto zainwestować w monitoring wizyjny. Jedna kamera będzie monitorowała drogę i wejście do domku letniskowego, druga znajdzie się wewnątrz posesji. Zdaniem specjalistów warto zdecydować się na kupno urządzeń bezprzewodowych zasilanych bateriami. Dzięki temu kamery można zainstalować w miejscach, w których nie ma instalacji elektrycznej. Po czwarte warto wykupić niedrogie ubezpieczenie, które w razie włamania i kradzieży będzie stanowiło zabezpieczenie finansowe. Tyle specjaliści.

CZYTAJ TEŻ Prawo do grobu. Co jeśli nie będę płacił za miejsce na pochówek?

Dobre relacje z sąsiadami

Doświadczeni działkowcy przestrzegają też nieco innych zasad. Jak przekonują warto zainwestować w dobre relacje z sąsiadami, którzy w razie naszej nieobecności spłoszą nieproszonego gościa lub zadzwonią na policję. Po drugie nigdy nie zostawiają w domku letniskowym żadnych cennych przedmiotów ani urządzeń. Po trzecie montują atrapy kamer, które są wystarczającym sposobem odstraszania złodziei amatorów. I po czwarte, co ponoć jest najważniejsze — nie obnoszą się bogactwem ani przepychem na działce. Ich zdaniem złodziej zanim zdecyduje się na kradzież dokładnie obserwuje działkę i jej właścicieli. A oni swoim zachowaniem nie dają mu żadnych podstaw do kradzieży. Jak mawiają, to bardzo często wystarczy, by uniknąć kłopotów z nieproszonymi gośćmi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!