Jak działają obligacje skarbowe?

Obligacje skarbowe uważane są za najpewniejszy sposób inwestowania pieniędzy. W dobie niskich stóp procentowych, mało atrakcyjnej oferty lokat bankowych, obligacje skarbowe są ciekawą alternatywą.

Jak działają obligacje skarbowe?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 czerwca 2020

Co to są detaliczne obligacje skarbowe?

Najprościej rzecz biorąc, inwestowanie w obligacje skarbowe to pożyczanie pieniędzy Skarbowi Państwa. Każda osoba (lub firma) może pożyczyć państwu pieniądze, za co otrzyma odsetki. Obligacje skarbowe można kupić bezpośrednio (np. w banku PKO BP) albo jako jednostki uczestnictwa funduszy, które inwestują w obligacje.

Jeśli obligacje skarbowe kupujemy indywidualnie, to samodzielnie musimy wybrać ich rodzaj. Cena obligacji nabywanych w ten sposób jest stała i nie podlega wahaniom. Nie ponosi się żadnych opłat za zarządzanie ani opłat transakcyjnych. Można je też kupić bez wychodzenia z domu.

Gwarantem zwrotu pieniędzy jest państwo. Skarb Państwa odpowiada za zobowiązanie całym majątkiem.

CZYTAJ TEŻ Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Jaka kara?

Gdy kupujemy obligacje poprzez fundusz inwestycyjny, nasze pieniądze stanowią część zdywersyfikowanego portfela różnych obligacji. Portfel zarządzany jest przez fundusz, dzięki czemu wartość funduszu zmienia się. Ważnym elementem jest fakt, że fundusze inwestycyjne nie kupują detalicznych obligacji. Kupują one papiery dłużne Skarbu Państwa, które są notowane na rynku giełdowym i ceny tych obligacji się zmieniają. Inwestowanie w fundusze (w tym przypadku obligacyjne) wiąże się z koniecznością wnoszenia opłaty za zarządzanie. Warto o tym pamiętać ponieważ może to spowodować, że przez te koszty fundusz będzie miał ujemną stopę zwrotu.

Samodzielne kupowanie obligacji jest bardzo proste i nie wymaga dużych nakładów. Minimalna kwota, jaką możemy zainwestować w obligacje skarbowe to 100 zł. Cena ta jest jednakowa, niezależnie od tego, jaki rodzaj obligacji wybierzemy. Zakup obligacji samodzielny (nie poprzez fundusz) nie wymaga zakupu dodatkowych produktów finansowych, czyli np. kont bankowych albo ubezpieczeń.

CZYTAJ TEŻCzy można wystąpić o alimenty bez rozwodu?

Czy można wcześniej wykupić obligacje?

Obligacje różnią się datą zapadalności (czyli terminem, w którym muszą być wykupione). Wynosi on od kilku miesięcy do kilku lat. Obligacje zwykle powinno się trzymać do zakończenia terminu ich rozliczenia. W międzyczasie, w regularnych odstępach czasu dostajemy za nie odsetki. Jeśli zdecydujemy się wcześniej zakończyć oszczędzanie, możemy dokonać tzw. wcześniejszego zakończenia oszczędzania. Taki proces nazywa się tzw. przedterminowym wykupem. Wtedy wartość odsetek pomniejszana jest o niewielką opłatę. Opłata nie jest pobierana w przypadku wykupu obligacji 3-miesięcznych, ale wtedy nie nalicza się odsetek. W przypadku 2-,3-,4- i 6-letnich obligacji trzeba zapłacić 70 groszy za każdą, którą kończymy wcześniej. Za obligację 10-letnią czy 12-letnią płaci się 2 zł za jej zerwanie przed terminem zapadalności.

Jeśli nie chcemy, by Skarb Państwa wykupił obligacje, których termin się kończy, można je zamienić na inne. Wtedy dostajemy dodatkową premię.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!