Jak można zapłacić za zakupy - sposoby

Płatność gotówką wciąż króluje wśród preferencji Polaków, choć karty czy wirtualne metody zdobywają coraz większe uznanie. Sprawdzamy, w jaki sposób Polacy płacą za zakupy i jakie są zalety różnych form płatności.

Jak można zapłacić za zakupy - sposoby
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 24 kwietnia 2023

Płatność gotówką — najpopularniejsza metoda płatnicza

Duża ilość osób ceni sobie płatność gotówką. Powodem może być na przykład niechęć do nowinek technologicznych, zmian.

Korzystanie z gotówki pozwala na dużą kontrolę wydatków. Wiele osób ceni sobie to, że w takim przypadku można zachować prywatność: nie ma śladu wykonywanych transakcji. Gotówka to także zero kosztów: niektórzy ludzie unikają płacenia kartą z powodu opłat, które mogą być naliczane użytkownikowi. Cenią sobie również fakt, że posiadają fizycznie pieniądze.

Kup teraz — zapłać później, czyli czym jest odroczona płatność w sklepie internetowym?Kup teraz — zapłać później, czyli czym jest odroczona płatność w sklepie internetowym?Anna Malinowska

Są też osoby obawiające się niebezpieczeństw — na przykład utraty oszczędności poprzez nieuważne lub nieumiejętne korzystanie z innych metod płatności.

Wygoda i przejrzystość: zalety płatności kartą

Zakupy za pomocą karty płatniczej (debetowej, kredytowej lub obciążeniowej) to dziś jeden z najbardziej popularnych sposobów uiszczania opłat za zakupione produkty i usługi.

Z pewnością jest to duża wygoda, a także przejrzystość w kontroli wydatków. Jedną z zalet jest to, że nie ma potrzeby szukania gotówki, ani wyliczania reszty. Taki rodzaj płatności może dawać poczucie bezpieczeństwa: w przypadku kradzieży lub zagubienia można ją szybko zablokować. Odpowiednia szybka reakcja pozwala na ustrzeżenie przed wypłatą gotówki przez nieupoważnioną osobę. Ułatwia ona także zarządzanie finansami: śledzenie wydatków, kontrolę budżetu domowego. Wystarczy przejrzeć wyciągi lub historię transakcji online, aby zobaczyć, gdzie i kiedy zostały wykonane transakcje.

Karty są powszechnie akceptowane w wielu sklepach, restauracjach i innych miejscach, co sprawia, że ​​są one wygodnym sposobem płatności w różnych sytuacjach.

Niektóre banki za korzystanie z kart oferują nagrody, czy punkty za zakupy — może to przyciągać klientów, osoby chcące korzystać z karty.

Płatność za sprawunki w sklepach stacjonarnych może odbywać się także za pomocą płatności BLIK lub naklejek umieszczanych na artykułach często używanych na przykład telefonach, portfelach, brelokach.

Nowe nie znaczy złe: wirtualne płatności stają się coraz bardziej popularne

W miarę upływu czasu ludzie coraz częściej korzystają z udogodnienia, jakim jest wykonywanie zakupów przez Internet, czy płatności bezgotówkowych. Jeśli towar lub usługa zostanie zakupiona — należy uiścić opłatę.Istnieją naprawdę różne sposoby, aby to zrobić. 

Wykonałem przelew do fałszywego sklepu internetowego. Czy można go cofnąć?Wykonałem przelew do fałszywego sklepu internetowego. Czy można go cofnąć?Mikołaj Frączak

Wirtualne płatności to transakcje finansowe, które są dokonywane za pomocą Internetu. Do takich można zaliczyć na przykład:

  • przelewy bankowe online — najprostszy rodzaj wirtualnych płatności, w którym klient dokonuje przelewu za pośrednictwem systemu bankowości internetowej (np. za pomocą BLIK-a, aplikacji bankowej, czy strony internetowej banku),
  • karty płatnicze: karty płatnicze, takie jak karty kredytowe i debetowe, są szeroko stosowane do dokonywania płatności w sklepach internetowych i innych witrynach handlowych,
  • portfele elektroniczne — systemy umożliwiające przechowywanie środków wirtualnych, które można następnie wykorzystać do dokonywania płatności,
  • kryptowaluty — cyfrowe waluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i wiele innych, które pozwalają na bezpośrednie dokonywanie płatności za pomocą sieci blockchain,
  • systemy płatności mobilnych — aplikacje na urządzenia mobilne, które umożliwiają dokonywanie płatności za pomocą smartfona lub tabletu. Przykładami takich aplikacji są Google Pay, Apple Pay i Samsung Pay.

Wirtualne płatności są coraz bardziej popularne ze względu na wygodę i szybkość działania oraz bezpieczeństwo transakcji.

Każdy sposób płatności ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Warto nie zamykać się na nowe metody opłacania zakupów, lecz, o czym warto pamiętać — nikogo nie należy zmuszać do zaakceptowania danego sposobu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!