Jak można zapłacić za zakupy - sposoby
Płatność gotówką wciąż króluje wśród preferencji Polaków, choć karty czy wirtualne metody zdobywają coraz większe uznanie. Sprawdzamy, w jaki sposób Polacy płacą za zakupy i jakie są zalety różnych form płatności.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 24 kwietnia 2023
Płatność gotówką — najpopularniejsza metoda płatnicza
Duża ilość osób ceni sobie płatność gotówką. Powodem może być na przykład niechęć do nowinek technologicznych, zmian.
Korzystanie z gotówki pozwala na dużą kontrolę wydatków. Wiele osób ceni sobie to, że w takim przypadku można zachować prywatność: nie ma śladu wykonywanych transakcji. Gotówka to także zero kosztów: niektórzy ludzie unikają płacenia kartą z powodu opłat, które mogą być naliczane użytkownikowi. Cenią sobie również fakt, że posiadają fizycznie pieniądze.
Są też osoby obawiające się niebezpieczeństw — na przykład utraty oszczędności poprzez nieuważne lub nieumiejętne korzystanie z innych metod płatności.
Wygoda i przejrzystość: zalety płatności kartą
Zakupy za pomocą karty płatniczej (debetowej, kredytowej lub obciążeniowej) to dziś jeden z najbardziej popularnych sposobów uiszczania opłat za zakupione produkty i usługi.
Z pewnością jest to duża wygoda, a także przejrzystość w kontroli wydatków. Jedną z zalet jest to, że nie ma potrzeby szukania gotówki, ani wyliczania reszty. Taki rodzaj płatności może dawać poczucie bezpieczeństwa: w przypadku kradzieży lub zagubienia można ją szybko zablokować. Odpowiednia szybka reakcja pozwala na ustrzeżenie przed wypłatą gotówki przez nieupoważnioną osobę. Ułatwia ona także zarządzanie finansami: śledzenie wydatków, kontrolę budżetu domowego. Wystarczy przejrzeć wyciągi lub historię transakcji online, aby zobaczyć, gdzie i kiedy zostały wykonane transakcje.
Karty są powszechnie akceptowane w wielu sklepach, restauracjach i innych miejscach, co sprawia, że są one wygodnym sposobem płatności w różnych sytuacjach.
Niektóre banki za korzystanie z kart oferują nagrody, czy punkty za zakupy — może to przyciągać klientów, osoby chcące korzystać z karty.
Płatność za sprawunki w sklepach stacjonarnych może odbywać się także za pomocą płatności BLIK lub naklejek umieszczanych na artykułach często używanych na przykład telefonach, portfelach, brelokach.
Nowe nie znaczy złe: wirtualne płatności stają się coraz bardziej popularne
W miarę upływu czasu ludzie coraz częściej korzystają z udogodnienia, jakim jest wykonywanie zakupów przez Internet, czy płatności bezgotówkowych. Jeśli towar lub usługa zostanie zakupiona — należy uiścić opłatę.Istnieją naprawdę różne sposoby, aby to zrobić.
Wykonałem przelew do fałszywego sklepu internetowego. Czy można go cofnąć?Mikołaj Frączak
Wirtualne płatności to transakcje finansowe, które są dokonywane za pomocą Internetu. Do takich można zaliczyć na przykład:
- przelewy bankowe online — najprostszy rodzaj wirtualnych płatności, w którym klient dokonuje przelewu za pośrednictwem systemu bankowości internetowej (np. za pomocą BLIK-a, aplikacji bankowej, czy strony internetowej banku),
- karty płatnicze: karty płatnicze, takie jak karty kredytowe i debetowe, są szeroko stosowane do dokonywania płatności w sklepach internetowych i innych witrynach handlowych,
- portfele elektroniczne — systemy umożliwiające przechowywanie środków wirtualnych, które można następnie wykorzystać do dokonywania płatności,
- kryptowaluty — cyfrowe waluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i wiele innych, które pozwalają na bezpośrednie dokonywanie płatności za pomocą sieci blockchain,
- systemy płatności mobilnych — aplikacje na urządzenia mobilne, które umożliwiają dokonywanie płatności za pomocą smartfona lub tabletu. Przykładami takich aplikacji są Google Pay, Apple Pay i Samsung Pay.
Wirtualne płatności są coraz bardziej popularne ze względu na wygodę i szybkość działania oraz bezpieczeństwo transakcji.
Każdy sposób płatności ma swoich zwolenników oraz przeciwników. Warto nie zamykać się na nowe metody opłacania zakupów, lecz, o czym warto pamiętać — nikogo nie należy zmuszać do zaakceptowania danego sposobu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.