Jak nabyć ogródek działkowy w ROD? Formalności krok po kroku.

Ogródki działkowe przeżywają prawdziwy renesans. Zaczęto je ponownie doceniać w okresie pandemii, kiedy własny skrawek ziemi na wolnym powietrzu był na wagę złota. Praca na działce przy uprawie roślin, czy też błogi relaks na łonie natury może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jakich formalności należy zatem dokonać, aby stać się działkowcem i korzystać z dobrodziejstw, jakie oferuje działka ROD?

Jak nabyć ogródek działkowy w ROD? Formalności krok po kroku.
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 19 kwietnia 2023

Najważniejsza kwestia — działki nie można kupić!

Rodzinne Ogródki Działkowe należą zazwyczaj do Skarbu Państwa, stowarzyszeń ogrodowych lub jednostek samorządu terytorialnego i stanowią one teren użyteczności publicznej, służący lokalnej społeczności. W takim wypadku, działka nie może zostać sprzedana. Nabywa się jedynie prawo do użytkowania ogródka na nieokreślony czas. Wszystkie rośliny posadzone przez działkowicza, wszelkie postawione domki, altany będą jego własnością, lecz nie sam kawałek ziemi. 

Kto może nabyć działkę?

Prawo do użytkowania działki nabyć może każda pełnoletnia osoba, mieszkająca na stałe w Polsce. Przy ustanawianiu prawa do użytkowania uwzględnia się również adres zamieszkania bowiem ogródki działkowe z zasady mają służyć lokalnej społeczności. Dlatego też nie jest możliwe nabycie działki w innym miejscu, niż miejsce zamieszkania. 

Kiedy mogę stracić rodzinny ogród działkowy?Kiedy mogę stracić rodzinny ogród działkowy?Martyna Kowalska

Działka ROD może mieć tylko jednego “właściciela” — prawo użytkowania danej działki przyznawane jest tylko jednej osobie. Wyjątkiem są tylko małżeństwa, którzy mogą wspólnie ubiegać się o takie prawo. Ponadto, każdej osobie przysługuje tylko jedno prawo do korzystania z ogródka, co oznacza, że nie może ona dzierżawić więcej niż jednej działki.

W jaki sposób można nabyć prawo do użytkowania działki?

Istnieją dwie możliwości, dzięki którym można wydzierżawić działkę — bezpośrednio od zarządu danego Ogrodu albo od działkowicza. Jeśli zarząd dysponuje wolną działką, wystarczy podpisać z nim umowę dzierżawy działkowej. W przypadku braku wolnych działek, można wpisać się na listę oczekujących, jeżeli zarząd takową prowadzi. 

Aby nabyć prawo do działki od innego działkowicza, w pierwszej kolejności należy sporządzić umowę przeniesienia prawa do korzystania z działki w trzech egzemplarzach (po jednym dla zbywającego i nabywającego prawo oraz dla zarządu) i podpisać ją w obecności notariusza, w celu potwierdzenia podpisów. Następnym krokiem jest złożenie przez zbywającego wniosku o zatwierdzenie umowy wraz z jej kopią do zarządu ROD. Zarząd ma 2 miesiące na rozpatrzenie takiego wniosku. Jeżeli po upływie tego czasu zarząd nie wyda żadnej decyzji, jest to równoznaczne z zatwierdzeniem wniosku i przeniesieniem prawa do działki. 

Zarząd ROD może jednak odrzucić wniosek, a każda ze stron ma prawo. sądownie podważyć zasadność tej decyzji. 

Jakie opłaty czekają nowego działkowicza?

Jeśli nabywa się prawa do działki od działkowca, trzeba liczyć się z opłatą za jego przeniesienie. W zależności od lokalizacji, stanu działki, udogodnień w postaci altanek, przyłącza prądu i wody, ceny odstępnego wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Za notarialne poświadczenie podpisów na umowie przeniesienia prawa do działki uiszcza się opłatę w wysokości 1/10 wartości, która znajduje się w umowie, ale nie więcej niż 300 zł + 23% VAT. 

Nie można też zapomnieć o podatkach. Umowa sprzedaży prawa do użytkowania działki jest objęta podatkiem od czynności cywilno-prawnych i to na kupującym ciąży obowiązek jego uiszczenia. W ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy, nowy dzierżawca działki powinien złożyć w urzędzie skarbowym formularz PCC-3 oraz opłatę, która zazwyczaj wynosi 2% wartości przedmiotu umowy (warto wcześniej ustalić wysokość opłaty, ponieważ w zależności od interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, podatek czasem wynosi 1% wartości)

Dodatkowo, każdy nowy działkowiec powinien uiścić w zarządzie ROD dwie opłaty ogrodowe: przeznaczoną na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację, której stawkę określa zarząd, oraz przeznaczoną na zarządzanie ROD — jej wysokość ustala już Okręgowa Rada Polskiego Związku Działkowców. 

Obowiązkowe jest też coroczne uiszczenie opłat ogrodowych, mających na celu pokrycie kosztów funkcjonowania ROD. Jeśli zbywający nie uregulował opłaty w roku przeniesienia prawa do działki, musi dokonać tego nabywający. 

Osobną kwestią są rozliczenia za wodę i prąd. Jeżeli działka posiada do nich przyłącza, działkowiec płaci już za konkretne zużycie tych mediów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!