Sklepy w okresie okołoświątecznym - godziny otwarcia

Wielkanoc w tym roku wypada w dniach 9-10 kwietnia (są to święta ruchome). Dla wielu osób są one bardzo ważnym wydarzeniem duchowym, a także jedną z chwil, w których mogą spotkać się z bliższą i dalszą rodziną. Bardzo często, zgodnie z tradycją przygotowywane jest uroczyste śniadanie.

Sklepy w okresie okołoświątecznym - godziny otwarcia
 • Małgorzata Łaziuk
 • /
 • 4 kwietnia 2023

Przygotowanie świąt wymaga zaplanowania posiłków oraz zrobienia odpowiednich zakupów, dobrze jest orientować się, w jakich godzinach otwarte są największe sklepy. Lepiej nie mieć niespodzianek —  godziny pracy marketów w Wielką Sobotę są skrócone. 

Jak pracują sklepy przed świętami?

Na zakupy wybierane są głównie duże markety: tam można zaopatrzyć się w wiele artykułów z różnych kategorii — asortyment jest naprawdę duży, zróżnicowany. Często do sklepów osiedlowych udajemy się, aby wykonać małe, szybkie sprawunki, gdy w ostatniej chwili czegoś zabraknie.

Na mocy ustawy o zakazie handlu w niedzielę godziny otwarcia sklepu uległy skróceniu w Wielką Sobotę (i w Wigilię). Po godzinie 14 mogą zostać otwarte jedynie te placówki, w których właściciel będzie obsługiwał klientów.

Do godziny 13 w Wielką Sobotę otwarte są następujące sklepy: 

 • Lidl
 • Stokrotka
 • Auchan
 • Netto
 • Kaufland
 • Carrefour.

Są także markety czynne do 13.30 (Biedronka, Dino); 13.45 (Carrefour Express, Stokrotka Express) oraz 14 (Żabka). 

W dwa dni Wielkanocy sklepy są nieczynne, za to zdarza się, że restauracje, bary, kawiarnie, a nawet... siłownie czynne są podczas świąt.

Niedziele handlowe 2023. Kiedy sklepy będą otwarte?Niedziele handlowe 2023. Kiedy sklepy będą otwarte?Małgorzata Łaziuk

Niektóre sklepy wydłużyły godziny otwarcia i przez niemal tydzień zakupy można w nich zrobić np. do godziny 23, tak, aby każdy, kto tego potrzebuje mógł zaplanować je w odpowiadających mu godzinach.

Niedziele handlowe w kwietniu 2023

Od 2018 roku zakazany jest handel w niedzielę. Otwarte są na przykład niektóre punkty gastronomiczne, piekarnie, kawiarnie, apteki, sklepy na dworcach. Przewidziano także kilkanaście wyjątków i w tym roku będzie można zrobić zakupy jeszcze w następujące niedziele:

 • 30 kwietnia,
 • 25 czerwca,
 • 27 sierpnia,
 • 17 i 24 grudnia.

Oznacza to, że jest 5 niedziel w roku 2023, podczas których nie obowiązuje zakaz handlu

Najbliższa już niedługo — 30 kwietnia. W ten dzień będzie można zaopatrzyć się na przykład w zakupy na majówkę — czas uwielbiany przez Polaków. Dzięki możliwości wykonania sprawunków można dokładnie zaplanować domowe zajęcia.

Gdzie podczas świąt udać się po poradę lekarską?

Choroba często przychodzi niespodziewanie, rozwija się w sposób szybki, zwłaszcza w przypadku dzieci. Warto mieć wiedzę, gdzie udać się w czasie, kiedy przychodnie są zamknięte. 

Na początku zawsze na myśl przychodzi wykonanie telefonu na pogotowie — dla niektórych osób to najszybszy i najprostszy sposób uzyskania pomocy medycznej. Dobrze jednak pamiętać, aby taki telefon wykonać ściśle uzasadnionych przypadkach — na przykład ramach konieczności ratowania życia ludzkiego. Na pogotowie nie należy dzwonić w przypadku konieczności wystawienia recepty, chęci szybszego dostania się do lekarza specjalisty, czy uzyskania zwolnienia lekarskiego.

Nieuzasadnione wezwanie karetki. Jakie konsekwencje mogę ponieść?Nieuzasadnione wezwanie karetki. Jakie konsekwencje mogę ponieść?Małgorzata Łaziuk

Trzeba mieć w pamięci, że bezpodstawne wezwanie karetki, a także wprowadzenie dyspozytora w błąd może skutkować nałożeniem mandatu. 

Jeśli stan zdrowia wymaga konsultacji lekarskiej można udać się na SOR (Szpitalny Oddział ratunkowy) lub do punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej — miejsca, które podczas świąt działa przez całą dobę (a w dni poprzednie — w godzinach 18-6). Można tu otrzymać pomoc w pilnych przypadkach, gdy nie ma zagrożenia życia, a także zaopatrzyć rany.

Można także skontaktować się z lekarzem, położną lub pielęgniarką za pomocą Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Po wypełnieniu formularza istnieje możliwość teleporady ze wspomnianymi specjalistami. Można także uzyskać zwolnienie lekarskie, czy e-receptę na niezbędne leki. Numer, pod który należy zadzwonić to: 800 137 200.

Święta to czas, w którym można zatrzymać się w biegu codziennych spraw, odpocząć, wyjść na spacer z bliskimi. To także chwile, w których można odpocząć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!