Niedziele handlowe 2023. Kiedy sklepy będą otwarte?

10 stycznia  2018 roku w życie weszła ustawa ograniczająca handel w niedzielę.  Był to proces wprowadzany stopniowo. Zamknięcie sklepów sprawiło, że wiele osób musiało przeorganizować swoje plany, by móc zaopatrzyć się w potrzebne produkty spożywcze, zakupić artykuły budowlane, meble oraz inne niezbędne w danej chwili towary.  Zdarzało się, że dla wielu osób niedziela była jedynym dniem tygodnia, który pozwalał na zakupy. Ograniczenie czasu otwarcia placówek handlowych wpłynęło na popularność robienia  zakupów w sklepach internetowych.

Niedziele handlowe 2023. Kiedy sklepy będą otwarte?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 9 stycznia 2023

Niedziele handlowe w 2023 roku — kiedy?

Na forach internetowych lub na grupach na Facebooku bardzo często pojawiają się pytania dotyczące miejsc, w których można zrobić zakupy w niedzielę niehandlową. Nie ma znaczenia, czy jest to miasto z wieloma tysiącami mieszkańców, czy małe miasteczko: awaryjne sytuacje się zdarzają, dlatego wiele osób szuka porady.

Biedronka będzie placówką medyczną? Interwencja CzytelnikaBiedronka będzie placówką medyczną? Interwencja CzytelnikaMonika Świetlińska

W 2023 roku jest 7 niedziel handlowych. Nie zostało to powiedziane wprost, jednak wydaje się, że każda z nich może mieć swoje znaczenie, czyli być związana na przykład z początkiem lub zakończeniem wakacji, przygotowaniem się na weekend majowy czy święta lub z wyjazdami na ferie.

Niedziele handlowe w 2023 wypadają:

  • 29 stycznia,
  • 2 kwietnia,
  • 30 kwietnia,
  • 25 czerwca,
  • 27 sierpnia, 
  • 17 grudnia,
  • 24 grudnia.

Dwie grudniowe niedziele dają możliwość przygotowania się na Święta Bożego Narodzenia, zakupu prezentów świątecznych lub produktów potrzebnych do gotowania czy pieczenia. Warto wspomnieć, że jedna z nich w roku 2023 przypada w Wigilię, można się spodziewać, że sklepy i supermarkety otwarte będą dużo krócej niż w inną niedzielę handlową (w Wigilię sklepy zamykane są około godziny 13-14). 

W niektórych miesiącach nie ma ani jednej niedzieli handlowej. Te miesiące to: luty, marzec, maj, lipiec, wrzesień, październik, listopad.

Zakupów nie zrobi się nie tylko w niedzielę, ale także w dni ustawowo wolne od pracy np. w Nowy Rok, święta Wielkanocne (2 dni), 1 i 3 maja, w Zielone Świątki, Boże Ciało, w Święto Wojska Polskiego, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Warto zanotować lub wydrukować przedstawiony spis niedziel handlowych: pozwoli to na dobrą orientację i zaplanowanie wykonania zakupów, nie tylko spożywczych, ale także w innych sklepach.

Jakie sklepy mogą być otwarte w niedzielę? 

W myśl ustawy — są wyjątki instytucji, w których można zrobić zakupy w każdą niedzielę, a także w dniach ustawowo wolne od pracy. W takie dni otwarte mogą być następujące miejsca: placówki pocztowe, stacje paliw czy sklepy z prasą lub z pamiątkami. Działalność prowadzić mogą  również placówki lecznicze dla zwierząt apteki oraz miejsca, w których to właściciel będzie zajmował się sprzedażą oraz obsługą klientów.

PIP zwiększy liczbę kontroliPIP zwiększy liczbę kontroliAnna Malinowska

W niedziele niehandlowe otwarte mogą być lokale gastronomiczne, restauracje, cukiernie czy piekarnie, a często także muzea, galerie sztuki czy teatry. Czas można spędzić także z rodziną w kinach, salach zabaw czy w parku trampolin.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!