Ogłoszono upadłość sieci sklepów! Jakie sklepy zniknęły z polskich miast?
W dzisiejszych czasach mamy bardzo duży wybór miejsc, w których można wykonać zakupy zaspokajające niezbędne życiowe potrzeby. Wybór dopasowuje się do preferencji, do stylu życia i posiadanych możliwości komunikacyjnych. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, jednak bardzo często otwierane są nowe placówki, w małych i dużych miastach.
- Małgorzata Łaziuk
- /
- 30 stycznia 2023
Niestety czasem zdarza się, że lubiane przez Polaków sieci sklepów wycofują się z prowadzenia działalności w Polsce. Powody mogą być różne: osiąganie niedostatecznie dobrych wyników finansowych, zmiana planów spółki co do prowadzenia ekspansji globalnej. W ostatnich dniach ogłoszono upadłość polskiej marki, która posiadała wiele sklepów na terenie całego kraju.
Znika polska marka — jaka?
Mowa o Textilmarket. Wniosek o upadłość został złożony przez spółkę niemal rok temu — w kwietniu 2022 roku, a niecałe 7 miesięcy później odbyła się sprawa sądowa, na której przychylono się do niego. Kilka dni temu, po uprawomocnieniu się wyroku związanego z upadłością ogłoszono zestawienie finansowe spółki. Działania zostały przedstawione przez syndyka masy upadłościowej w zestawieniach finansowych.
Bon 500 zł od Biedronki? TO OSZUSTWOMonika Świetlińska
Marka Textilmarket obecna była w wielu polskich miastach: nie tylko tych największych, ale również w małych, które zamieszkuje nieduża liczba mieszkańców. W asortymencie znajdowały się różne produkty (np. odzież dla dzieci i dorosłych, torebki, zabawki) w bardzo przystępnych cenach.
Textilmarket to sklepy bardzo często porównywane do sieci Tk Maxx.
Marka z problemami zaczęła borykać się jeszcze przed pandemią. Jak się wspomina, Covid-19 miał bardzo duży wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa, a brak pomocy ze strony rządowej również przyczynił się do podjęcia decyzji o zamknięciu sklepów.
Jakie sklepy zniknęły w ostatniej dekadzie?
Czy można spodziewać się zamknięcia kolejnych sieci handlowych? Czas pokaże, jednak obecnie sytuacja na rynku gospodarczym jest trudna. Z powodu wzrostu kosztów utrzymania, zmian cen czynszu, artykułów spożywczych i niezbędnych do prowadzenia danej działalności zamyka się wiele miejsc. Dotyczy to szczególnie małych przedsiębiorstw, w których pracuje niewiele osób.
W ostatniej dekadzie zniknęło kilka sieci handlowych. Przede wszystkim od dłuższego czasu nie można zrobić zakupów w delikatesach Alma, które dla niektórych osób były miejscem luksusowym, w którym można nabyć drogie, czasem uznawane za wymyślne (takie, które niecodziennie znajdowały się na stołach Polaków). Aktualnie jedyny sklep tej sieci można znaleźć w Krakowie.
2/3 przedsiębiorców narzeka na warunki prowadzenia biznesuMikołaj Frączak
Jeśli chodzi o marki, które zostały wchłonięte przez inne sieci, to najczęściej wspomina się o dwóch. Pierwszą jest sieć sklepów Real (wcześniej Géant). Ta francuska sieć to teraz supermarket Auchan. Niedawno podobny zabieg przeszła sieć sklepów Tesco. Z powodu brexitu marka wycofała się z Polski, a w miejscu sklepów pojawiły się placówki Netto.
Nie należy zapominać o mniejszych sklepach, które w swoim czasie cieszyły się dużą popularnością, a dziś już nie istnieją np.Leader Price, Małpka Express, Marc Pol, Piotr i Paweł. Albert, HIT, Hypernova, Orsay i Go Sport. Lista jest naprawdę długa, nie sposób wymienić wszystkich.
Dodatkowo należy wspomnieć o niesłabnącej popularności e-zakupów. Dla wielu osób to ogromna oszczędność — nie tylko czasu, ale również pieniędzy (zdarza się, że produkty kupowane w sieci kosztują mniej). To również wygoda — zakupy można zrobić w każdej chwili, w domu, w wygodnym fotelu. Dziś w Internecie można kupić wszystko: ubrania, artykuły spożywcze czy pokarm dla zwierząt.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.