Czym zajmuje się kancelaria notarialna?

Kancelaria notarialna to miejsce, gdzie dokonać można czynności mających znaczenie prawne oraz aktów notarialnych. Na pewnym etapie życia każdy będzie zobowiązany do czynności notarialnych, czy to podczas spisania testamentu, czy przy zakupie mieszkania. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo więcej. 

Czym zajmuje się kancelaria notarialna?
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 16 marca 2023

Kancelaria notarialna — więcej informacji

Kancelaria notarialna to miejsce, gdzie świadczone są profesjonalne usługi notarialne. W siedzibie kancelarii wszystko jest dokonywane zgodnie z obowiązującym prawem oraz zachowaniem etyki przez notariusza. Dzięki temu klienci mają poczucie bezpieczeństwa. Notariusze charakteryzują się dużym doświadczeniem oraz rzetelnością. Klient ma pewność, że notariusz potraktuje go indywidualnie z okazaniem szacunku. Notariusz, który świadczy czynności notarialne, zobowiązany jest do czuwania nad zabezpieczeniem praw oraz interesów każdej ze stron. Trzeba pamiętać, że jest to osoba zaufania publicznego.  

Notariusz — czym jeszcze się zajmuje?

Kancelaria notarialna to miejsce, gdzie załatwić można sprawy spadkowe. Zalicza do nich się spisanie testamentu, dochodzenie spadku. Postępowanie wraz z notariuszem trwa o wiele szybciej niż oczekiwanie na sprawę sądową. Do tego podstępowanie w tej sprawie w kancelarii jest o wiele tańsze. Jednak trzeba mieć na uwadze, że takie działanie wymaga obecności wszystkich zainteresowanych. W zakresie tych dokumentów są: testamenty, poświadczenia dziedziczne, umowy działu spadku.   

Praca notariuszy toczy się także w zakresie dokumentów związanych z regulacją majątków małżeńskich. Dokument z tym związany może być podpisany przed lub po ślubie. Małżonkowie mogą określić sposób dzielenia majątku. Jest też możliwość, by włączyć lub wyłączyć przedmiot, który należy do majątku osobistego do majątku, który jest wspólny. W tym przypadku respektowane są jedynie akty notarialne. Najważniejsze dokumenty w tym przypadku to: umowy majątkowe małżeńskie.    

Kancelaria notarialna — pomoc przy sprzedaży domu

Jednak jedną z najczęstszych sytuacji, kiedy korzysta się z pomocy kancelarii notarialnej to: sprzedaż bądź kupno nieruchomości. Żeby transakcja odbyła się prawidłowo, musi być poświadczona podpisem aktu notarialnego. Dodatkowo należy pamiętać, że podpis u notariusza muszą złożyć dwie strony. Najważniejszymi dokumentami w tym zakresie są: umowy sprzedaży, umowy darowizny, umowy deweloperskie, umowy przedwstępne. Sprzedaż domu. dokumenty  są zależne od wielu czynników. Sporo zależy od tego czy mieszkanie posiada wyodrębnioną księgę wieczystą, czy jest to mieszkanie ze współdzielczym prawem do lokalu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!