Kiosk, sklep spożywczy, stacja benzynowa - w tych miejscach bilet na pociąg kupisz już niedługo!

Podróże pociągiem — wiele osób je kocha! Dzięki temu środkowi transportu można poznać naprawdę piękne zakamarki kraju.  Tym środkiem komunikacji można dostać się w różne miejsca, dla osób nie posiadających prawa jazdy pociąg często jest jedyną możliwością, aby móc przemieścić się poza miejsce zamieszkania.

Kiosk, sklep spożywczy, stacja benzynowa - w tych miejscach bilet na pociąg kupisz już niedługo!
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 13 marca 2023

Warto pamiętać, że obowiązkiem pasażera jest zaopatrzenie się w bilet, najlepiej jeszcze przed podróżą. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dokument przejazdu jest kupowany w pociągu, u konduktora. Trzeba wtedy pamiętać, że może on doliczyć opłatę za wydanie biletu w pociągu, a jego brak należy zgłosić od razu po rozpoczęciu podróży. Nie zastosowanie się do wspomnianego obowiązku może ściągnąć na pasażera na gapę kłopoty: naliczenie opłaty dodatkowej lub, w przypadku uporczywego wymigiwania się od jej uiszczenia — działania komornika, między innymi blokadę na koncie bankowym oraz znalezienie się w rejestrach dłużników, co może utrudnić wzięcie kredytu lub sprzętu na raty.

Gdzie można kupić bilety?

Jeszcze nie tak dawno bilety na podróż można było kupić jedynie w kasach lub u konduktora. Kas obsługujących pasażerów było dużo, jednak w obecnych czasach coraz częściej są one zamykane, a na dworcach umieszcza się automaty. Razem z rozwojem technologii powstało coraz więcej rozwiązań:  stron internetowych oraz aplikacji na smartfony, umożliwiających zakup. Bilety można kupić m.in korzystając z.:

  •  intercity.pl
  • koleo
  • skycash
  • epodroznik
  • bilkom
  • mPay

Czy w Pendolino jest WiFi? Jak działa?Czy w Pendolino jest WiFi? Jak działa?Michał Górecki

Powyższe rozwiązania pozwalają na przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych, zminimalizowanie produkcji papieru (jeśli zamierzają pokazać go na ekranie smartfona, czy tableta). Warto jednak pamiętać, żeby przed podróżą naładować sprzęt, czy zrobić screena, na wypadek braku dostępu do internetu. W takim przypadku konduktor może nałożyć opłatę dodatkową, a koszt podróż stać się dużo większy niż początkowo zakładany

Innowacje w zakupach biletów — jakie zmiany zostaną wprowadzone?

Zaledwie kilka dni temu spółka PKP Intercity na swoich profilach społecznościowych opublikowała informację o nadchodzących zmianach. Według komunikatów poszukiwane są miejsca, które zainteresowane są prowadzeniem sprzedaży biletów. Wytyczono ścisłe zasady, które punkty mogą starać się o współpracę. Przede wszystkim — mają być to firmy, które mają przynajmniej 50 punktów oraz doświadczenie w sprzedaży detalicznej.

Za co można otrzymać mandat w pociągu?Za co można otrzymać mandat w pociągu?Małgorzata Łaziuk

Spółka zamierza nawiązać współpracę na przykład z salonikami prasowymi, kioskami, sklepami spożywczymi, a także miejscami, w których można zakupić bilety na różne eventy, firmami związanymi z usługami turystycznymi, czy stacjami paliw. Warunkiem koniecznym jest, aby placówka miała punkty stacjonarne oraz posiadała doświadczenie w sprzedaży produktów podmiotów zewnętrznych.

To, że kolej się zmienia dla pasażerów to bardzo ważna sprawa. Dzięki ułatwieniom związanym z zakupami, lepszym dostępem do produktu można zaoszczędzić dużą ilość czasu — zamiast przeznaczać go na osobiste, wcześniejsze stawiennictwo w kasie lub konieczność wcześniejszego dotarcia na dworzec można sprawę załatwić szybko, wygodnie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!