210 mln zł kary dla Allegro. Za zakazane klauzule

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzje nakazujące spółce Allegro zapłatę łącznie 210 mln zł kary. Chodzi m.in. o zakazane klauzule.

210 mln zł kary dla Allegro. Za zakazane klauzule
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 grudnia 2022

Zdaniem UOKiK spółka Allegro w niedozwolony sposób wykorzystywała pozycję rynkową, faworyzując własny sklep internetowy kosztem konkurencyjnych sprzedawców na platformie allegro.pl, a także bezprawnie przyznała sobie możliwość zmiany regulaminów, m.in. dotyczących usługi Smart.

Dominacja Allegro, w opinii UOKiK polega na tym, że marka nadużywa pozycji dominującej wobec innych przedsiębiorców. Allegro przez lata zbudowało pozycję lidera w zakresie handlu online. Dla wielu małych przedsiębiorców staje się jedyną możliwością dotarcia do szerokiego grona klientów. Z jednej strony jednak daje możliwość sprzedaży innym produktom, z drugiej samodzielnie jest sklepem internetowym. Dzięki temu sklep internetowy Allegro stał się największym sprzedawcą na platformie allegro.pl. Już w 2016 r., oficjalny sklep detaliczny Allegro miał już 1 proc. udziału w sprzedaży detalicznej na platformie allegro.pl.

Skarga UOKiK

Do UOKiK zaczęły napływać skargi przedsiębiorców. Urząd rozpoczął postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce. Wykazało, że Allegro w sposób niedozwolony wykorzystywało swoją pozycję. Nie dość, że Allegro dominuje pod względem obrotów na platformie allegro.pl, to również zarabia sporo świadcząc usługi zewnętrznym sprzedawcom.

 - Spółka faworyzowała własny sklep internetowy (Oficjalny Sklep Allegro) na platformie działającej pod domeną allegro.pl kosztem niezależnych sprzedawców, którzy oferowali takie same lub podobne produkty. Skutki tej praktyki mogli odczuć również konsumenci, którzy mogli mieć ograniczoną możliwość wyszukania najlepszej dla siebie oferty. Spółka – zamiast podjąć działania pozwalające na optymalizację własnej działalności sprzedażowej na zasadach równej konkurencji – rozpoczęła strategię faworyzowania własnej działalności sprzedażowej, które możliwe było dzięki „podwójnej roli” Allegro – łączenia działalności platformy allegro.pl z działalnością sprzedaży detalicznej na tej platformie - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Allegro monopolistą

Pracownicy spółki Allegro, którzy odpowiadali za Oficjalny Sklep Allegro wykorzystywali niedostępne dla innych sprzedawców informacje o funkcjonowaniu platformy i o zachowaniach kupujących by lepiej pozycjonować własne oferty. Mało tego. Allegro korzystało z szeregu opcji promocyjnych na platformie allegro.pl niedostępnych dla niezależnych sprzedawców.

Kara dla Allegro

Zdaniem UOKiK, działania Allegro dotyczące faworyzowania własnego sklepu były niekorzystne dla niezależnych sprzedawców na platformie allegro.pl, którzy konkurowali z oficjalnym sklepem właściciela platformy sprzedażowej. Produkty niezależnych sprzedawców były mniej widoczne na platformie w porównaniu do własnych ofert Allegro i tym samym mogły być rzadziej wybierane przez kupujących.

Decyzja UOKiK nie oznacza, że Allegro nie może prowadzić swojego sklepu internetowego na platformie allegro.pl Nie może jednak nadużywać pozycji dominującej.

Klauzule niedozwolone

Druga kwestia dotyczy zasad współpracy między Allegro a konsumentami w odniesieniu do usługi „Smart”. Allegro zastrzegało, że może zmienić warunki np. w przypadku wystąpienia zmian technologicznych i funkcjonalnych lub uwarunkowań ekonomicznych i rynkowych. W opinii UOKiK takie zapisy są niedozwolone bo dają możliwość jednostronnej zmiany zapisów, a regulaminy muszą być jednoznaczne i zrozumiałe

22 grudnia 2022 roku spółka zdecydowała się na zaniechanie stosowania we wzorcu kwestionowanych postanowień względem konsumentów oraz w odniesieniu do zawartych umów zadeklarowała, że zrzeka się możliwości dokonywania na ich podstawie zmian.

Allegro ogłosiło w czwartek, że nie zgadza się decyzją UOKiK. Spółka zaznaczyła, że nie dostała jeszcze decyzji, a dowiedziała się o niej ze strony internetowej urzędu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!