Cena na metce różni się od tej na paragonie? Jakie prawa ma klient?

Z pewnością przynajmniej raz w życiu miałeś sytuację, w której po podejściu do kasy okazywało się, że nabita na nią cena różni się od tej widniejącej na sklepowej półce lub metce. Konsumenci nie wiedzą, że mają w tej sytuacji swoje prawa i bezradnie godzą się na zapłacenie większej kwoty.

Cena na metce różni się od tej na paragonie? Jakie prawa ma klient?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 24 kwietnia 2019

Tymczasem sprzedawca nakłaniający klientów do zakupów po wyższej cenie niż pokazana na metce popełnia przestępstwo.

Czytaj także: Wszystko na temat reklamacji

Zobowiązania sprzedawcy

Sprzedawca zajmujący się sprzedażą detaliczną ma obowiązek oznaczenia ceny oferowanych przez siebie towarów. Klienci, którzy zdecydują się na zakupy, mają mieć ułatwiony dostęp do informacji dotyczącej ceny.

Podstawą do tego są metki. Na metce znajdować się powinny informacje takie jak: nazwa handlowa, cena, miara. Jeżeli produkty są bardzo podobne do siebie, należy także zamieścić nazwę producenta oraz inne dane, na podstawie których jest możliwość jednoznacznego zidentyfikowania danego produktu. Metka to może być etykieta, tablica albo plakat, na jakim zapisane są dane na temat ceny.

Czytaj także: Odpowiedź na reklamację

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, towar wystawiony na sprzedaż wraz z oznaczeniem ceny uznaje się za ofertę sprzedaży. W związku z tym klient ma prawo do zakupu produktu po cenie zapisanej na metce. Wówczas ma możliwość zdecydowania się na dany zakup. Sprzedawca ma obowiązek dostosować cenę do tej widocznej w sklepie, nawet wówczas, jeżeli jest to dla niego niekorzystne.

Za moment zawarcia umowy sprzedaży uznaje się chwilę, kiedy klient podchodzi do kasy w celu regulacji należności za towar. Wówczas sprzedawca otrzymuje od klienta informację, że kupuje on towar po cenie, która zawarta była w ofercie sprzedaży, czyli na wywieszce z ceną. Ważność transakcji nie jest zależna od jej potwierdzenia przez sprzedawcę. Z tego powodu sprzedający nie może odmówić klientowi zakupu produktu po cenie widocznej na metce.

Konsekwencje odmowy

Jeżeli sprzedawca odmawia sprzedaży zgodnie z tą ceną, czekają go konsekwencje. Dotyczy tego zwłaszcza ustawa o informowaniu o cenach produktów i usług w sprzedaży detalicznej. Zgodnie z nią, ceny całościowe i jednostkowe należy umieść w miejscu niewzbudzającym wątpliwości oraz umożliwiającym porównanie cen. Tak samo należy klienta powiadomić o obniżce ceny.

Czytaj także: Skuteczna reklamacja butów

Jeżeli sprzedawca tego nie zrobi, czeka go kara nałożona przez wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej. Kara wynieść może nawet 20 000 złotych. Jeżeli do takiego dojścia doszło nie mniej niż 3 razy w ciągu 12 miesięcy, wówczas może dojść do nałożenia kary dodatkowej wynoszącej 40 000 złotych.

Klient ma prawo do roszczenia z powodu niewykonanej usługi. Jeżeli kwota, która została przez klienta zapłacona w kasie jest wyższa od tej, która widnieje na sklepowej półce, sprzedawca jest zobowiązany do zwrócenia różnicy w cenie. W sytuacji, gdy tak się nie stanie, klient ma prawo do rezygnacji z zakupów. Jednocześnie powinien posiadać dowód, że cena faktycznie była inna.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!