Praca zdalna w kodeksie pracy. Co się zmieni?

Prawne unormowanie pracy zdalnej to tylko kwestia czasu. Nowelizacja Kodeksu pracy zawierająca rozwiązania w tym zakresie właśnie trafiła pod obrady Sejmu. Projekt ustawy został przygotowany przez resort rodziny. EDIT: Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która wprowadza na stałe możliwość pracy zdalnej. 

Praca zdalna w kodeksie pracy. Co się zmieni?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 grudnia 2022

Nowelizacja Kodeksu pracy z unormowaniem pracy zdalnej

Jak przekonywał w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed projekt przedłożony posłom to efekt konsultacji ze stroną społeczną. Wszystkie proponowane zmiany w Kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej bazują na porozumieniach, które pracodawca będzie mógł zawrzeć z pracownikiem już w chwili przyjęcia do pracy, bądź na późniejszym etapie. Cały projekt opiera się właśnie na zawarciu porozumienia” – powiedział. 

Co się zmieni w Kodeksie pracy?

Nowelizacja zakłada przede wszystkim wprowadzenie do polskiego prawa definicji pracy zdalnej. Autorzy projektu opisują ją jako pracę wykonywaną całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez osobę zatrudnioną. W każdym wypadku musi być ono uzgodnione z pracodawcą – wyjaśnia MRiPS. 

Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys.Liczba bezrobotnych w Polsce spadła poniżej 800 tys.Mikołaj Frączak

Wniosek o pracę zdalną

Zmiana w Kodeksie pracy przewiduje także, że co do zasady, pracodawca będzie musiał uwzględnić wniosek o pracę zdalną, który zostanie złożony np. przez pracownicę w ciąży, lub rodzica dziecka przed ukończeniem przez nie czwartego roku życia. To samo rozwiązanie ma dotyczyć rodziców, którzy mają dziecko ze stwierdzoną niepełnosprawnością. 

Rozwiązanie na wypadek pandemii?

Projekt ustawy, którym teraz zajmuje się Sejm, pozwala także na organizację pracy zdalnej w przypadkach szczególnych. Mowa m.in. o wystąpieniu stanu nadzwyczajnego. 

Praca zdalna po 2020 roku

Praca zdalna stała się szczególnie często stosowanym rozwiązaniem od marca 2020 roku, czyli od momentu pojawienia się w Polsce pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 

W dobie pandemii z pracy zdalnej korzystano zarówno w celu ograniczenia ryzyka zachorowania na COVID-19, jak również w przypadku nałożenia na pracownika, lub jego bliskich obowiązkowej kwarantanny. Wtedy również rozpoczęła się dyskusja na temat wprowadzanie definicji pracy zdalnej do prawa pracy. Wygląda na to, że nowe przepisy w tym zakresie mogą zacząć obowiązywać już na początku 2023 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!