2800 lewych faktur na 70 mln złotych. Tego nie dało się zamieść pod dywan

Wystawili prawie trzy tysiące lewych faktur na 70 mln złotych i najwyraźniej liczyli na to, że nikt tego nie zauważy… Przeliczyli się. Właśnie wpadli pod lupę podlaskiej skarbówki oraz białostockiej CBA. 8 osób zostało zatrzymanych

2800 lewych faktur na 70 mln złotych. Tego nie dało się zamieść pod dywan
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 listopada 2022

Wyłudzenia podatku VAT

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z województwa podlaskiego wraz z białostocką CBA zatrzymali osiem osób w ramach śledztwa mającego związek z wyłudzeniami podatku od towarów i usług (VAT). 

Metoda działania była dość prosta. Pomysłodawcy tego procederu stworzyli całą strukturę fikcyjnych spółek. Te z kolei wystawiały fałszywe faktury oraz pozorowały dostawy towarów oraz usług na rzecz innych podmiotów gospodarczych działających na terenie całego kraju. Dzięki temu udawało im się zniżać kwoty należnych podatków. 

 

2800 lewych faktur na 70 mln złotych

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że tylko ta grupa wygenerowała ponad 2.800 fałszywych faktur VAT na łączną kwotę 70 mln złotych. Fiskus szacuje, że straty państwowego budżety wyniosły w tym przypadku około 12 mln złotych. 

W czasie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli dokumenty handlowe, telefony komórkowe, a także nośniki danych. Wśród zatrzymanych w województwie mazowieckim osób są zarówno członkowie grupy przestępczej generujących lewe faktury, jak również osoby, które je nabywały.

Zarzuty zbrodni fakturowej

Osoby, które zostały zatrzymane, już usłyszały w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie poważne zarzuty. Mowa m.in. o tzw. zbrodni fakturowej oraz udziale w zorganizowanej grupie przestępczej. Wiadomo, że trzy osoby zostały objęte tymczasowym aresztem na trzy miesiące. KAS informuje w komunikacie, że sprawa jest rozwojowa. To oznacza, że wkrótce możemy poznać kolejne wątki. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!