Pomoc dla rodzin rolniczych - dłuższy termin naboru i nowe zasady!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało o wprowadzeniu zmian w zasadach naboru wniosków o pomoc dla rodzin rolniczych. Poszkodowani przez zjawiska atmosferyczne będą mieli więcej czasu na złożenie dokumentów. Uznane będą także inne dowody zakupu, niż kopie faktur. 

Pomoc dla rodzin rolniczych - dłuższy termin naboru i nowe zasady!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 listopada 2022

Łatwiej o pomoc dla rolników poszkodowanych przez zjawiska atmosferyczne

9 listopada 2022 r. w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o nieco dłuższych terminach na składanie wniosków o pomoc finansową dla rodzin rolniczych. Teraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się m.in. na wprowadzeniu kilku ułatwień, dzięki którym z pomocy państwa będzie mogło skorzystać więcej poszkodowanych. 

Dłuższy termin na złożenie dokumentów

Do tej pory MRiRW informowało o tym, że dokumenty w sprawie pomocy finansowej dla rodzin można składać do 23 listopada br. Teraz wiadomo, że data graniczna dla potencjalnych beneficjentów wsparcia została przesunięta do 30 listopada 2022 r. Do tego dnia będzie można składać nie tylko wnioski, ale także załączniki do już dostarczonych dokumentów. 

Nie tylko faktury jako złączniki do wniosków

Mało tego, resort rolnictwa zdecydował, że urzędnicy wyliczający wparcie będą mogli brać pod uwagę także inne dokumenty niż kopie faktur. Mogą to być na przykład umowy sprzedaży, rachunki, a nawet oświadczenia wnioskodawcy o dokonaniu określonej transakcji. To oznacza, że osoby, które już dostarczyły wnioski, powinny zastanowić się, jakie jeszcze inne dokumenty mogłyby dołączyć. Jak wspomnieliśmy, mają na to czas do końca listopada. 

 

Wzór oświadczenia dla rolnika

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już podjęła działania, które powinny usprawnić wdrożenie wspomnianych zmian. ARiMR opracowała już wzór stosownego oświadczenia wnioskodawcy o sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa. Ten dokument, po wypełnieniu i podpisaniu przez ubiegającego się o wsparcie, będzie mógł stanowić załącznik do wniosku o pomoc, jako potwierdzenie wartości dokonanej sprzedaży”- wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!